17. október 2019 bol tým dňom, keď sa skupina jedenástich študentov a ich troch profesoriek z GLS v Bardejove v skorých ranných hodinách vydala na objavnú, pobytovo – poznávaciu exkurziu do družobného mesta Suzdaľ. Týmto na prvý pohľad obyčajným štvrtkovým ránom pre nás začal vskutku neobyčajný týždeň. Poháňaní zvedavosťou sme vycestovali hľadať odpovede na množstvo otázok.


Zo severovýchodu Slovenska sme  najprv vlakom cestovali naprieč Slovenskom do Bratislavy, odkiaľ nás  lietadlo prepravilo cez Poľsko a Bielorusko do cieľa našej cesty. Tesne pred polnocou sme celí uveličení vlastnou nohou stúpili na pôdu Moskvy – hlavného mesta Ruskej federácie.

Po zaslúženom odpočinku v hotel sme ráno plní energie a s obrovským odhodlaním vidieť úplne všetko (alebo aspoň niečo) nastúpili do plného metra a naša poznávacia expedícia naberala na obrátkach. Spod zeme sme vyliezli „nebezpečne blízko“ Červeného námestia. Obrázky na internete a v učebniciach neklamali… Ohromení sme pokračovali v ceste. Hrdý, obrovský Kremeľ…, farebný Chrám Vasilija Blaženého ako  z krajiny zázrakov… ,slávny GUM… to všetko stálo pred nami. Ďalej Boľšoj Teater, Arbat plný umelcov a suvenírov… Očarení sme sa obzerali okolo seba a snažili sme sa uložiť si toho do pamäte čo najviac.  Ako študenti sme sa rozhodli ďalší deň nášho moskovského pobytu venovať Moskovskej štátnej univerzite M. V. Lomonosova. Z krásnej vyhliadky sme sa kochali pohľadom na Moskvu, mesto, v ktorom sa veľká história spája s moderným ruchom metropoly. Naskytol sa nám pohľad na známy štadión Lužniky a videli sme aj modernú štvrť Moskva City. Tu sme zakončili Moskovskú etapu cesty, ktorá ďalej smerovala do mesta Vladimír. Ten je spolu s mestom Suzdaľ zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Hneď po príchode do Suzdaľu sme sa zoznámili s našimi novými hosťovskými rodinami. Všetkým sa nám dostalo vrúcneho a srdečného privítania. Pohostinnosť Rusov je skutočne pravdou J. Po rušnej Moskve sme si užívali pokoj malého historického mesta presýteného pamiatkami, ktoré je súčasťou Zlatého kruhu Ruska. V Suzdali žije približne 11 tisíc obyvateľov a stojí tu „asi iba“ 35 chrámov  a niekoľko kláštorov, a preto exkurzia po meste stála za to. Program sme mali viac než pestrý a bohatý…

Navštívili sme partnerskú školu, kde sme sa viac dozvedeli o ruskom školskom systéme, zúčastnili sme sa aj troch vyučovacích hodín a pripravili pre nás aj hodinu anglického jazyka, na ktorej sme súťažili ako Slovensko proti Rusku. V keramikárskej dielni sme si na hrnčiarskom kruhu vytočili vlastné hlinené nádobky, krásne dopoludnie sme strávili v centre voľného času ISTOK, kde bolo pre nás pripravené aj legendárne posedenie pri samovare spojené s rozprávaním o ruských tradíciách. Umelecká škola prichystala vystúpenie a malé ruské tanečnice nás učili svoje tance. Zaujímavým miestom bola pobočka Peterburgského umeleckého inštitútu. Študenti v nej pracujú na reštaurovaní diel, napríklad fotografií  i  kovových predmetov. Posledný deň nám popoludňajší program organizovala naša ruská rodina. Večery sme trávili všetci spoločne na dlhých prechádzkach mestom, bowlingu a zahrali sme si aj turnaj dvoch krajín vo volejbale. Štyri dni prešli naozaj veľmi rýchlo. Ani sme sa nenazdali a opäť bolo skoré štvrtkové ráno, nastala chvíľa nášho odchodu a po dlhom lúčení sme všetci nastúpili do autobusu, naposledy sa obzreli a Suzdaľ zanechali ďaleko za nami.

Po takmer 25 hodinovej ceste sme v piatok ráno vystúpili z vlaku a… boli sme doma. Hoci sa náš ruský výlet skončil, spomienky nám zostanú navždy. Rovnako ako nové priateľstvá a už teraz sa tešíme na návštevu našich ruských priateľov v Bardejove.

Ďakujeme pani riaditeľke Mgr. Alene Gombošovej, pani profesorke PhDr. Rozálii Kusendovej a špeciálne pani profesorke Mgr. Dane Mikulovej za perfektne pripravenú exkurziu za hranicu všednosti. Výlet, ktorý sa dotkol našich slovanských sŕdc a rozšíril aj okruh našich priateľov.

Petra Golecová, 2.A

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Zo života škôl

Pozrite si tiež

Deň ZEME s MO SRZ v Bardejove

Aj tento rok žiaci ZŠ Bartolomeja Krpelca v Bardejove oslávili DEŇ ZEME rôznymi zaujímavým…