Potešujúca, hoci významom možno málo podstatná správa, ktorá ale poteší v týchto neľahkých časoch pandémie: minerálny prameň v Dlhej Lúke je po dlhých rokoch opäť k dispozícii ! Znovuotvorenie prameňa bolo možné vďaka tomu, že odborné rozbory vody ukázali jej zdravotnú nezávadnosť.


Prameň nebol k dispozícii od konca deväťdesiatych rokov minulého storočia, pretože do podzemných vôd vtedy – kvôli neexistujúcej kanalizácii – presakovali splašky a kontaminovali ju. Kanalizáciu v Dlhej Lúke sa podarilo stavebne realizovať v rokoch 2006 – 2008: v apríli 2008 bola daná do užívania a postupne sa na ňu pripojili stovky rodinných domov.

A to malo zrejme zásadný vplyv na to, že voda sa opäť začala „čistiť“. Tento prírodný proces tak trval vyše desať rokov – výsledkom je však opäť požívateľná minerálna voda, ktorá od šesťdesiatych rokov minulého storočia neodmysliteľne patrí ku koloritu a histórii „kvašnej vody“ v Dlhej Lúke.

Samospráva Bardejova, mestský podnik BAPOS ako realizátor rekonštrukcie, i my všetci veríme, že v dobe smutných správ o stúpajúcich číslach ochorenia COVID-19 je to aspoň malé pozitívum, svedčiace o tom, že všetko zlé raz skončí a život sa postupne vráti do normálnych koľají…

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Samospráva

Pozrite si tiež

Rezortný deň ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v Bardejove

Vo štvrtok a piatok (22. – 23.2.2024) sa v Bardejove konal Rezortný deň ministerstva inves…