V piatok 5.7.2019 sa konalo slávnostné otvorenie výstavy  „Bardejov – svetové dedičstvo UNESCO“ na zámku v poľskej Niedzici. Pre putovnú výstavu sa jedná už o jej 24. zastávku počas svojho trojročného putovania po Poľsku.


Záštitu nad výstavou prevzali J.E. Veľvyslanec Slovenskej republiky v Poľskej republike Dušan Krištofík a primátor mesta Bardejov Boris Hanuščak. Výstavu podporila a zabezpečila taktiež propagačnými materiálmi Oblastná organizácia cestovného ruchu Šariš-Bardejov. Autormi výstavy sú František Gutek, Marcel Tribus, Marek Zalewski.

Tí sa zúčastnili aj vernisáže, ktorú otvorili spolu s hostiteľkou – riaditeľkou Ewou Jaworowskou-Mazur a riaditeľom Slovenského inštitútu vo Varšave Adriánom Kromkom.  Stredoveký hrad Niedzica sa nachádza na pravom brehu nádrže Czorsztyńskie v obci Niedzica-Zamek, na poľskom Spiši. Prvá zmienka o hrade pochádza z roku 1325.

Hrad je postavený na konci strmého ostrohu (556 m.n.m.) donedávna vyčnievajúceho vysoko (až 75m) nad korytom rieky Dunajec. Až napustenie priehradnej nádrže v 80-tých rokoch výrazne zmenilo konfiguráciu terénu. Z orlieho hniezda sa stal romantický vodný hrad, ktorý patrí k najväčším turistickým atrakciám v južnom Poľsku.

Neďaleko stojí aj zrúcanina pevnosti v Czorsztyn, pod Czorsztynskym priehradným múrom je ďalšia nádrž: jazero Sromowskie a to spolu s okolitou prírodou dotvára krásnu krajinnú kompozíciu. Tento zámok hneď za slovenskými hranicami je vyhľadávanou turistickou atrakciou turistov z celého sveta.

Počas sezóny ho denne ho navštívi vyše 2000 návštevníkov. Umiestnenie propagačnej výstavy priamo v tejto lokalite a v tomto čase je preto pre nás skvelou propagáciou. Výstavu budú môcť v priestoroch zámku obdivovať návštevníci až do konca augusta, potom sa výstava presunie do múzea v Bochni.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Zaujímavosti

Pozrite si tiež

Objavte Bardejov s priateľmi a rodinou

Zážitkový víkend s osobnosťami Bardejova, dotykom s umením a gastro pochúťkami. Objavte Ba…