Kultúrne a turistické centrum Bardejov sprístupnilo verejnosti 18. mája 2022 slávnostnou vernisážou výstavu obrazov Bardejovčanky Márie Harbaľovej, ktorá na svojej prvej výstave predstavila rôznorodú kolekciu obrazov vyšívaných krížovou technikou.


Autorka výstavy sa svojej záľube venuje už vyše 30 rokov. Prvý kontakt s vyšívaním získala ako študentka na základnej škole v rámci záujmovho krúžku šikovných rúk, kde vzniklo aj jej prvé dielo – vyšívaný opasok. Keďže je úplne prirodzené, že s dospievaním sa záujmy dynamicky menia, okúsila aj čaro štrikovania, ale to časom pominulo. Zdravotné komplikácie ju vrátili k prvotnej záľube – vyšívaniu, ktoré sa stalo jej najlepšou rehabilitáciou. Dlhé roky čerpala inšpiráciu z časopisu Bára – Vyšívané obrazy a obrusy, ale vplyvom okolností vydávanie časopisu skončilo. Hľadaním nových nápadov a podnetov, objavila tvorbu talentovanej Holanďanky – Thea Gouverneur, a tak svoju kolekciu rozšírila o nové nápadité návrhy. Najväčšou srdcovkou sa pre ňu stali mestá a mestské či dedinské uličky. Časový rozsah tvorby jednotlivých diel, ktorý sa pohybuje v rozmedzí 3 až 12 mesiacov, záleží od veľkosti a zložitosti danej predlohy. Jej krásne vyšívané obrazy zdobia príbytky rodinných príslušníkov, priateľov a známych, ktorým splní aj tie najnáročnejšie požiadavky.

Počas vernisáže zazneli príjemné klavírne melódie v podaní talentovaného Timoteja Jančošeka. Pri pohľade na autorkine diela, mnohí návštevníci, nešetrili slovami obdivu a chvály.

Výstava je sprístupnená verejnosti do 9.6.2022.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…