Dnes dopoludnia sa v Dome kultúry v Zborove na svojom rokovaní zišli starostovia obcí okresu, ako aj primátor Bardejova na rokovaní Regionálneho ZMOŠ-u, ktorého sa ako hosť zúčastnil ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák.


Samosprávy totiž prostredníctvom svojej stavovskej organizácie dlhodobo upozorňujú na výrazné problémy, ktoré ich sužujú, a doslova bubnujú na poplach. Množstvo rozhodnutí vlády a štátnych orgánov totiž uvalilo na plecia primátorov a starostov nové povinnosti bez adekvátnej finančnej kompenzácie. Ako Michal Kaliňák na stretnutí povedal okruh takýchto sporných rozhodnutí, neakceptovateľných starostami a primátormi je veľmi široký: je to aj dofinancovanie neštátnych školských zariadení a zariadení pre seniorov, je to aj novela stavebného zákona, ako aj ďalšie, ktoré už teraz znamenajú nedofinancovanie samospráv v desiatkach, ba stovkách miliónov euro.

Podľa jeho slov ak sa situácia nezmení v jeseni môžeme očakávať kolaps samospráv ako takých a zredukovanie ich kompetencií a možností na nevyhnutné minimum, zastavenie akéhokoľvek rozvoja. Aj preto ZMOS chystá na september tohto roka rokovanie svojho snemu, mimochodom za tridsaťročnú históriu svojej existencie iba druhý s prívlastkom „mimoriadny“. Ako sa na piatkovom rokovaní starostovia vzácne zhodli situácia je mimoriadne vážna a vyžaduje si neodkladné riešenia.

Zdroj: Mesto Bardejov

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Dnes odovzdali stavenisko

    Dnes dopoludnia (17. mája t.r.) bolo zhotoviteľovi, ktorý vzišiel z verejnej obchodnej súť…
  • Ocenenie pre zdravotníkov

    Už viac ako dva roky spoločnosť trápi pandémia COVID-19. Aj keď posledné štatistiky ukazuj…
  • Nový kočík pre jasle

    Pri jednom z kontrolných dní investičných projektov, ktoré sa realizujú na sídlisku Obranc…
Načítať viac informácií Samospráva

Pozrite si tiež

Dnes odovzdali stavenisko

Dnes dopoludnia (17. mája t.r.) bolo zhotoviteľovi, ktorý vzišiel z verejnej obchodnej súť…