Dnes dopoludnia sa v Dome kultúry v Zborove na svojom rokovaní zišli starostovia obcí okresu, ako aj primátor Bardejova na rokovaní Regionálneho ZMOŠ-u, ktorého sa ako hosť zúčastnil ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák.


Samosprávy totiž prostredníctvom svojej stavovskej organizácie dlhodobo upozorňujú na výrazné problémy, ktoré ich sužujú, a doslova bubnujú na poplach. Množstvo rozhodnutí vlády a štátnych orgánov totiž uvalilo na plecia primátorov a starostov nové povinnosti bez adekvátnej finančnej kompenzácie. Ako Michal Kaliňák na stretnutí povedal okruh takýchto sporných rozhodnutí, neakceptovateľných starostami a primátormi je veľmi široký: je to aj dofinancovanie neštátnych školských zariadení a zariadení pre seniorov, je to aj novela stavebného zákona, ako aj ďalšie, ktoré už teraz znamenajú nedofinancovanie samospráv v desiatkach, ba stovkách miliónov euro.

Podľa jeho slov ak sa situácia nezmení v jeseni môžeme očakávať kolaps samospráv ako takých a zredukovanie ich kompetencií a možností na nevyhnutné minimum, zastavenie akéhokoľvek rozvoja. Aj preto ZMOS chystá na september tohto roka rokovanie svojho snemu, mimochodom za tridsaťročnú históriu svojej existencie iba druhý s prívlastkom „mimoriadny“. Ako sa na piatkovom rokovaní starostovia vzácne zhodli situácia je mimoriadne vážna a vyžaduje si neodkladné riešenia.

Zdroj: Mesto Bardejov

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Samospráva

Pozrite si tiež

Rezortný deň ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v Bardejove

Vo štvrtok a piatok (22. – 23.2.2024) sa v Bardejove konal Rezortný deň ministerstva inves…