Pestrý víkend, bohatý na zaujímavé kultúrne podujatia sme v Kultúrno-turistickom centre v Bardejove odštartovali už v piatok 17.5.2019 o 16.30 hod., vernisážou výstavy obrazov mladej umelkyne  Miroslavy Valkovičovej Hiščarovej.


Výstava pod názvom Cesta je prvou verejnou prezentáciou tvorby tejto bardejovskej rodáčky, ktorá momentálne žije v Nitre a výtvarnému umeniu sa venuje už od malička. Preferuje hlavne techniku maľby akrylovými farbami, ale používa aj rôzne iné techniky tvorby. Venuje sa aj tiež šperkárstvu, výrobe dekoratívnych predmetov, príležitostnej výrobe hračiek a tiež aj písaniu poézie a aranžérstvu. Súčasťou výstavy Miroslavy Valkovičovej Hiščarovej je aj dobrovoľná zbierka na obnovu a záchranu Zborovského hradu, ktorý táto mladá umelkyňa stvárňuje na svojich viacerých maľbách.

Na vernisáž výstavy prijal pozvanie aj pán Vladimír Kaminský, predseda združenia za záchranu Zborovského hradu, ktorý návštevníkov výstavy oboznámil s dianím a prácami, ktoré aktuálne na hrade Zborov prebiehajú. O kultúrny program podujatia sa postarali žiaci ZUŠ M. Vileca, Sára Hlavinková, Matej Hlavinka a Linda Hanobiková. Výstava, ktorá je umiestnená v Poľsko-slovenskom dome na Radničnom námestí 24 v Bardejove, potrvá do 9.6.2019 a ste na ňu všetci srdečne pozvaní!

 

V sobotu 18.5.2019  od 10.00-14.00 hod. pozval dráčik Ohniváčik deti z Bardejova a okolia na HRAVÚ SOBOTU S DRAKMI. Podujatie, ktoré Kultúrno-turistické centrum v Bardejove pripravilo v galérii Poľsko-slovenského domu na Radničnom námestí 24, bolo zaujímavou súčasťou tohtoročných prvých Komunitných trhov, organizovaných Komunitnou nadáciou.

Pre viac ako päťdesiat detí, ktoré spolu s rodičmi na hravé stretnutie s drakmi prišli, dráčik pripravil zaujímavý program, plný zábavy, súťaží, hier, ale aj rôznych tvorivých aktivít, na ktorých deti strihali, lepili, maľovali, modelovali a vyrábali rôzne zaujímavé drobnosti. Tí odvážnejší, ktorí sa nebáli mohli spolu s dráčikom navštíviť aj strašidelnú dračiu pivnicu, v ktorej Ohniváčik býva.

Deťom, ktoré na stretnutie s drakmi prišli Ohniváčik predstavil aj svoju novú dračiu sestričku, ktorá sa vyliahla len pred nedávnom a nemá ešte žiadne meno. Spoločne sa rozhodli, že jej aj oni prispejú svojimi typmi, na najkrajšie meno pre dračicu. Počas celého podujatia vládla medzi deťmi super nálada. Rodičia si mohli pokojne nakúpiť rôzne výrobky na trhoch a deti sa tešili, že mohli s dračími kamarátmi prežiť zaujímavú sobotu. Už teraz sa Ohniváčik so sestričkou teší na ďalšie podobné stretnutie s deťmi.

 

Nedeľné popoludnie 19.5.2019 patrilo účastníkom 101. Bardejovských potuliek. Atraktívne Bardejovské potulky, pravidelne spojené so zaujímavým výkladom histórie nášho nádherného mesta v podaní archeológa, historika, hudobníka Petra Harčara, si od ich vzniku až doposiaľ podmanili srdcia mnohých pravidelných účastníkov. Tento rok sa účastníci potuliek stretli už po stý raz. Toto významné potulkárske jubileum spoločne oslávili v nedeľu 19.5.2019, v  galérii Poľsko-slovenského domu, kde sa  ich v rámci 101. potulky zišlo viac ako šesťdesiat.

Príjemnú atmosféru stretnutia doplnil svojim výkladom aj pán Martin Kutný, akademický sochár a reštaurátor mnohých významných historických pamiatok, ktorý návštevníkom porozprával o svojej práci a predstavil im aj niekoľko zreštaurovaných pamiatok a objektov. Rozpovedal im aj príbeh o soche kata, ktorú vytvoril spolu so svojim synom a už od začiatku jej umiestnenia na Radničnom námestí sa stala obľúbeným objektom na fotenie pre turistov, ale aj domácich návštevníkov.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…