V Štrasburgu sme v budove Európskeho parlamentu navštívili otvorenie tematickej putovnej výstavy o vizuálnej dvojjazyčnosti. Pozrite sa, ako sa presadzujú práva menšinových jazykov v krajinách EU!


Tematická putovná výstava „Vizuálna dvojjazyčnosť v EÚ“ bola otvorená v utorok 26. marca v Štrasburgu, v najvyťaženejšej výstavnej sieni Európskeho parlamentu. Projekt je úzko spätý so Správou o minimálnom právnom minime, ktorú vypracoval europoslanec József Nagy, ktorá je už na stole Európskej komisie. Putovná výstava predstavuje praktické výhody práv menšinových jazykov v EU. Na slávnostnom ceremoniáli vystúpil aj  europoslanec József Nagy spolu so  štátnym tajomníkom ministerstva školstva Petrom Krajňákom a národným komisárom pre vládne záležitosti Lászlóom Bukovszym.

Výstava vizuálnej dvojjazyčnosti v EU bola otvorená v Štrasburgu, v budove Európskeho parlamentu.

„Cieľom špecifického projektu je poskytnúť konkrétne a praktické príklady zozbierané z členských štátov EU o tom , že vizuálna dvojjazyčnosť nie je zbytočným luxusom v jazykových zmiešaných oblastiach, ani nie je prostriedkom napätia a nacionalizmu alebo populizmu, ako je to často prezentované verejnosti“,  zdôraznil v úvode svojho vystúpenia poslanec Európskeho parlamentu József Nagy.

Podľa Józsefa Nagyho existujú výrazné rozdiely medzi právnymi predpismi upravujúcimi ochranu menšín a používaním jazykov v niektorých členských štátoch EU, preto je potrebné definovať zákonné minimum menšiny, pričom jedným z najdôležitejších nástrojov je vizuálna dvojjazyčnosť. Vizuálna dvojjazyčnosť podľa neho zvyšuje sebavedomie menšín a prispieva k ich prežitiu a pomáha presadzovať ich práva voči väčšinovým národom.

Podľa  Petra Krajňáka je jazyk základným rysom každého národa a národnostnej menšiny, preto je dôležité podniknúť kroky na jeho ochranu. „Nestačí používať menšinový jazyk len v rámci rodín, ale aby sa dostali do škôl a vizuálne do verejného priestoru“ zdôraznil. Štátny tajomník ministerstva školstva vyjadruje potešenie, že vizuálna dvojjazyčnosť sa realizovala v mnohých oblastiach, keďže menšiny sa po celé generácie nestretli s rusínskym jazykom a tieto signály prinášajú národnostiam odkaz. V oblasti dvojjazyčnosti štátny tajomník zdôraznil najmä názvy vzdelávacích inštitúcií a dvojjazyčných osvedčení.

Podľa Lászla Bukovszkého, vládneho komisára pre menšiny – nemožno dostatočne zdôrazniť úlohu jazykových práv v rámci práv menšín.

Podľa vládneho komisára má právne prostredie na Slovensku v tejto oblasti stále veľa príležitostí, pričom primárnym cieľom je maximálne využitie možností, ktoré zákon poskytuje. „Chcem, aby boli práva menšín oslobodené od politiky a dvojjazyčnosti, aby sa stali prirodzenými v Európe,“ dodal.

Výstava sa konala v najvyťaženejšej výstavnej sieni Európskeho parlamentu na marcovom plenárnom zasadnutí. Na Slovensku bude tiež prezentovaná v mnohých mestách a obciach obývaných menšinami.

Ďakujeme pánovi europoslancovi Józsefovi Nagymu a štátnemu tajomníkovi Ministerstva životného prostredia Norbertovi Kurillovi za to, že portálu iBardejov.sk  sprostredkovali účasť na otvorení tejto výstavy.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Zaujímavosti

Pozrite si tiež

Objavte Bardejov s priateľmi a rodinou

Zážitkový víkend s osobnosťami Bardejova, dotykom s umením a gastro pochúťkami. Objavte Ba…