Domov Články Kultúra Literárna čitáreň 2023 v Okresnej knižnici Dávida Gutgesela v Bardejove

Literárna čitáreň 2023 v Okresnej knižnici Dávida Gutgesela v Bardejove

10 .
Komentáre vypnuté na Literárna čitáreň 2023 v Okresnej knižnici Dávida Gutgesela v Bardejove
426

V marci roku 2023 sme začali v Okresnej knižnici Dávida Gutgesela v Bardejove už štvrtú sériu besied  a osobných stretnutí so známymi i začínajúcimi slovenskými autormi. Tento projekt s názvom Literárna čitáreň vznikol s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. Cieľom projektu je predstaviť širokej verejnosti súčasných slovenských autorov. Každá beseda s autormi spája čitateľov s knihou a prináša aj vnútorné obohatenie.


Skupina Elán, Jožo Ráž, Fontána pre Zuzanu III. a pieseň Voda, čo ma drží nad vodou. Toto sú fenomény, ktoré pozná hádam každý, ale už málokto pozná autora tejto kultovej piesne a ešte menej jeho život. Reč je o najväčšej legende slovenskej a českej poetickej scény a predstaviteľovi tzv. stratenej generácie – Jozefovi Urbanovi. Práve jeho život nám 1. marca 2023 v rámci besedy priblížil slovenský spisovateľ a publicista Ondrej Kalamár. Súčasťou besedy bolo aj premietanie filmu Voda, čo ma drží nad vodou, na ktorom sa náš hosť podieľal ako scenárista. Ide o film, ktorý zobrazuje búrlivý život Jozefa Urbana. Tento film mali možnosť vidieť študenti stredných škôl aj široká verejnosť.

V rámci Týždňa slovenských knižníc k nám 7. marca 2023 zavítal začínajúci spisovateľ Janko Račko. Súčasťou besedy bola prezentácia a uvedenie jeho knižného debutu Pod modrým majákom, ktorý odráža príbehy inšpirované skutočnými udalosťami z prostredia zdravotných záchranárov. Sám autor spestril priebeh podujatia čítaním krátkych úryvkov z knihy a doplnil to hrou na gitare. Hosťami besedy boli Peter Karpinský, Martin Hlavatý a Ján Petrík, ktorí sa spolupodieľali na tom, aby táto kniha poviedok uzrela svetlo sveta.

Ďalším hosťom, ktorý prijal naše pozvanie bol slovenský herec kočovného divadla a spisovateľ Igor Šabek, ktorý nám 25. apríla 2023 predstavil svoju novú knihu Tanec smrti. Okrem písania a hrania na javisku pracuje aj so svojím hlasom, ktorý je často počuť v rozhlasových hrách, ale aj knihách pre nevidiacich a slabozrakých.

Najväčším lákadlom štvrtej série Literárnej čitárne bol najúspešnejší a najprekladanejší slovenský spisovateľ Jozef Banáš, ktorý má na konte niekoľko desiatok kníh. V rámci svojho turné po východnom Slovensku zavítal 12. mája 2023 už po niekoľkýkrát aj k nám. Pre veľký záujem sa uskutočnili dve besedy. V doobedňajších hodinách pre prítomných študentov stredných škôl náš hosť porozprával o tom, ako byť šťastný a priblížil inšpiratívne životy osobností ako napríklad M. R. Štefánik, Tomáš Baťa či Aurel Stodola. Poobede sa konala druhá prednáška na rovnakú tému pre širokú verejnosť.

Na sviatok všetkých detí 1. júna 2023 sme privítali na našom podujatí autorku ženských románov a príbehov pre deti Kristínu Mišovičovú. Na moderovanej autorskej besede priblížila svoje spisovateľské začiatky. Jej pútavé rozprávanie mala možnosť zažiť nielen široká verejnosť, ale aj deti na literárnom festivale Zaži s Gutgeselom, že kniha je skvelým priateľom.

Pre tých, ktorí vyhľadávajú prednášky terapeutov, osobných koučov a motivátorov si prišli na svoje 22. júna 2023, kedy si mohli vypočuť odbornú prednášku Miroslavy Zahradníkovej.

Na začiatku leta sa 6. júla 2023 v Okresnej knižnici Dávida Gutgesela uskutočnil poetický večer Chleboslovie, kde sa snúbilo literárne i hudobné umenie. Hosťami Literárnej čitárne boli poetka, skladateľka, klaviristka a speváčka Zuzana Eperješiová, ktorá vystupuje pod umeleckým menom Skyva. V jej piesňach sa spája hudba a slovo v neuveriteľnej harmónii, ktorá bola výnimočne vyzdvihnutá práve vďaka umeleckému prednesu Martina Juríčka, člena súboru DJZ v Prešove. Návštevníkom podujatia bol vďaka pozvaným hosťom sprostredkovaný hlboký umelecký zážitok, odkaz dobra a ľudskosti.

Nezabudli sme ani na detských návštevníkov knižnice. Deti z prihlásených školských kolektívov sa mali možnosť stretnúť 13. septembra 2023 v záhrade knižnice so spisovateľkou literatúry pre deti a mládež Toňou Revajovou. Išlo o moderovanú besedu, ktorou všetkých sprevádzala Barbora Krajč Zamišková.

Posledným hosťom tohtoročnej série besied v rámci projektu Literárna čitáreň bola slovenská spisovateľka Andrea Rimová. Táto autorka má na konte už viac ako 15 úspešných románov a niektoré z nich boli nielen nominované, ale zvíťazili v súťaži Kniha roka PSK! Jej debutom je Amnestia na zradu a jej najnovší román nesie zaujímavý názov Karma, ktorý prišla predstaviť 29. septembra 2023 študentom SŠ i širokej verejnosti. Okrem iného porozprávala aj o svojej spisovateľskej dráhe, o tom, ako hľadá inšpirácie a tiež o tom, aké sú jej plány do budúcna.

Je pre nás povzbudením, že projekt Literárna čitáreň si našiel svoje miesto, a preto sme radi, že s podporou Fondu na podporu umenia môžeme v tomto projekte pokračovať aj naďalej.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…