Zažili ste už večer plný cestovania, adrenalínu a dobrodružstva ? Presne taký bol uplynulý štvrtkový večer v Poľsko-slovenskom dome. Po nútenej pauze sa Kultúrne a turistické centrum Bardejov mohlo opäť vrátiť k premietaniu v poradí pre nás už 14. ročníka Medzinárodného festivalu cestovateľských a dobrodružných filmov z dielne a objektívu Expedičnej kamery.


Všetci priaznivci adrenalínových dokumentov si prišli na svoje a mohli si tak vychutnať filmový večer, ktorý sa konal dňa 7.4.2022. Celkovo sme počas večera predstavili 6 filmov z rôznych kútov sveta, medzi ktorými boli filmy z medzinárodnej, ale aj domácej produkcie.

Festival odštartoval film, ktorý nás zaviedol k najvyšším vodopádom sveta, ktoré sa stali výzvou pre partiu kamarátov, ktorí sa ich rozhodli zlaniť. Sila priateľstva a maximálna dôvera boli v tomto prípade ich jedinou istotou. So zatajeným dychom sme sledovali troch vodákov, ktorých túžba stať sa prvými kajakármi, ktorí zažijú nebezpečné brehy riek Keve a Kwanza bola silnejšia než strach a tak ich cesta viedla hlboko do srdca juhoafrického štátu, poznačeného vojnovými udalosťami. Vraví sa, že najťažšie je nájsť v sebe odvahu a tak sme ju v nasledujúcom filme spolu s Lenkou Vacvalovou hľadali aj my. Zabehnúť predsa najdlhšiu turistickú trasu – Cestu hrdinov SNP – 770 km z Dukelského priesmyku až na ďaleký Devín si vyžaduje poriadnu dávku odhodlania a statočnosti. Pokračovali sme spomienkou na posledný májový deň roku 1970, ktorý mal kvôli zemetraseniu tragický koniec pre všetkých členov českej Expedície Peru 1970. Ako sa vyrovnať s hendikepom a ako si užívať život naplno nám ukázali dvaja bikeri, ktorí sa vydali do Britskej Kolumbie aby navštívili najväčší bikepark na svete a splnili si tak ďalší zo svojich snov. Posledným dokumentom sme sa vydali na náročný závod – 1000 mil dobrodružstva, v ktorom sme videli neopísateľné pocity šťastia, radosti, ale aj slzy, pot a sklamanie. Dosiahnuť vlastný cieľ a prekonať samého seba bolo pre účastníkov v závere závodu dôležitejšie ako víťazstvo.

Inšpiratívne dokumenty si našli svojich obdivovateľov. Myslíme si, že každý si prišiel na svoje a niečo si odniesol. Minimálne rozhľad o možnostiach a zaujímavostiach o rôznych kútoch sveta a myšlienku o tom, aké hlboké je dno ľudských síl. Expedičná kamera sa premieta vo viac ako 200 slovenských a českých mestách a teší sa veľkej obľube. My sa už teraz tešíme na jesennú časť, o ktorej vás budeme opäť informovať.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

DUBINSKÝ KAPOR 2024

Tri dni vášne, umenia a ťažkého boja V dňoch 24.5. – 26.5.2024 sa na VN Dubinné kona…