Včera 19.12.2017 sa v Kultúrno-turistickom centre uskutočnilo premietanie filmu Chlapec ktorý chcel byť prezidentom. Film opisuje príbeh Michala Stranka, rodáka z dediny Jarabina v okrese Stará Ľubovňa ktorý bojoval v 2 svetovej vojne ako seržant americkej námornej pechoty. Bol jedným z vojakov ktorý na ostrove Iwojima zdvihli víťaznú vlajku po bojoch s Japoncami. Vďaka fotografii Joe Rosenthala, ktorá mu vyhrala Pulitzerovu cenu sa títo vojaci stali uctievanými hrdinami v Amerike. Mladý Strank však zomrel ako 25 ročný a na Slovensku je neznámym človekom. Film o ňom spracoval Dušan Hudec a Darina Smržová. Premietanie bolo spojené aj s diskusiou s tvorcami.

Michael Strank

Michael Strank

Po niekoľkodňových krvavých bojoch s Japoncami vztýčili šiesti vojaci americkej námornej pechoty zástavu na ostrove Iwo Jima. Touto úlohou bol poverený seržant Michael Strank, pôvodom zo Slovenska. Vďaka expresívnej fotografii Joe Rosenthala sa vojaci dvíhajúci vlajku stali slávnymi, uctievanými hrdinami po celej Amerike. Strankovi však osud nedoprial, aby sa toho dožil. O niekoľko dní neskôr zahynul po zásahu črepinou z delostreleckého granátu priamo do srdca. Mal vtedy 25 rokov.

Michael sa narodil 10. novembra 1919 v rusínskej dedine Jarabina na východnom Slovensku, v gréckokatolíckej rodine, ktorú bieda vyhnala za prácou do Ameriky. Jeho otec Vasil drel v uhoľných baniach v Pennsylvánii, aby dokázal uživiť ženu a päť deti. Vďaka tomu mohol Michael študovať. Vynikal nielen ako žiak s dokonalou fotografickou pamäťou, ale bol nadaným hudobníkom a basebalovým hráčom, ktorý naháňal strach súperom. Mal pred sebou sľubnú budúcnosť. Hospodárska kríza však zmarila jeho túžby. Michael prežil najťažšie obdobie krízy ako robotník na stavbe ciest v drsnej arizonskej púšti. Tvrdá práca zmenila chlapca v mladého muža so zmyslom pre disciplínu a zodpovednosť.

Keď Hitler napadol Československo, vstúpil dobrovoľne do armády, pretože nedokázal byť ľahostajný. Veril, že bude mať príležitosť dostať sa do svojej vlasti a bojovať proti fašistom. Velenie armády však z neho urobilo vojaka americkej námornej pechoty a v tábore Pendleton v Kalifornii absolvoval špeciálny výcvik.

Pre svoje výnimočné schopnosti ho prijali do elitnej jednotky Marine Raiders, ktorí podnikali bleskové prepady Japoncom na ostrovoch v Tichom oceáne. V novembri 1943 sa Marine Raiders vylodili na ostrove Bougainville. Strank bol vtedy veliteľom Čaty. Dva mesiace viedol svojich chlapcov do útoku proti Japoncom, ktorí boli dokonale maskovaní, ukrytí v nepreniknuteľnej džungli. Brodili sa pritom v bahne, ostreľovaní snajpermi a mínometmi, ohrozovaní jedovatými hadmi a miliónmi moskytov

Bougainville bolo doslova peklom na Zemi. Marine Raiders tam bojovali za podmienok, ktoré by obyčajných vojakov priviedli na pokraj šialenstva. Pre Stranka bola bezpečnosť jeho chlapcov najvyšším cieľom. Bezhranične mu verili, pretože dokázal zvláštnym spôsobom upokojiť ich strach a úzkosť. Akoby podvedome cítili, že im pomôže prežiť vojnu.

Najznámejšia fotka Joe Rosenthala, ktorá mu vyhrala Pulitzerovu cenu.

Keď dostal maláriu a prišiel domov na mesačnú dovolenku, odmietol možnosť zostať v Amerike s tým, že “nemôže opustiť svojich chlapcov, pretože potrebujú jeho pomoc”. Strank sa snažil chrániť svoju čatu aj počas bojov na ostrove Iwo Jima, kde boli pod neustálou paľbou guľometov a ťažkých zbraní Japoncov, ktoré trhali tela vojakov na kusy. Bol to doslova jeden masaker. Spomínajú, ako sa modlili: “Keď budem kráčať údolím smrti, nebudem sa báť …” Bolo len otázkou času, kedy priletí osudná črepina. Zasiahla ho v okamihu, keď Michael hľadal únikovú cestu z obkľúčenia. Nikto ho nedokázal zachrániť.

Film bude príbehom vernosti, oddanosti mladého muža, ktorý svoje schopnosti a energiu zasvätil boju za slobodu a nezávislosť a obetovaním života pre záchranu druhých naplnil svoj ľudský údel. Ale aj príbehom o zabudnutom hrdinovi, ktorý ostal už len vytesaným symbolom odvahy a statočnosti. Bude svedectvom Strankovho emocionálneho a duchovného dozrievania, premeny, v celej jej bohatosti a komplikovanosti, vyznaním jeho skrytých, nesplnených snov. Poznaním, ako sa vyrovnával s vlastnou osamelosťou a strachom, ako mu pritom pomáhala viera v Boha.

Ešte na strednej škole vo Franklin Borough, v čase hospodárskej krízy požiadali žiakov, aby sa vyjadrili, čím chcú byť, keď dospejú, Michael vtedy napísal: „Prezidentom Spojených štátov Amerických.“ Veľa Američanov si myslí, že mal na to vlohy a bol by jedným z najlepších, pokiaľ by mu to zákony dovolili. Mal silné sociálne cítenie a túžbu zmeniť životné podmienky ľudí. Bolo mu bytostne vlastné pomáhať tým, ktorí to najviac potrebovali. Možno sa pod to podpísal jeho slovenský pôvod. Dokumentárny film budeme nakrúcať na Slovensku, v USA a na ostrove Iwo Jima. Budú v ňom účinkovať Strankova setra a poslední žijúci Marine Raiders a vojaci námornej pechoty, ktorí bojovali s Michaelom na ostrove Bougainville a na Iwo Jima.

Vo filme sa objaví aj príslušník najmladšej generácie, vojak MARSOC, ktorý absolvuje špeciálny výcvik, podobný, akým prešiel aj Strank. Bude spájať motív minulosti so súčasnosťou a hľadať stopy, ktoré Michael zanechal v dnešnej Amerike. Film je určený predovšetkým mladým ľuďom, ktorých najviac postihla súčasná kríza hodnôt a mnohí začínajú podliehať narastajúcim neofašistickým tendenciám. Potrebujú pozitívne príklady hrdinstva, s ktorými by sa mohli identifikovať.

Majú problém orientovať v dnešnom svete, ktorému hrozí globálny konflikt a rozoznať tie hodnoty, pre ktoré bola Strankova generácia ochotná riskovať svoje životy. Strank je pre nás inšpiráciou viac než kedykoľvek predtým, pretože stelesňuje muža odvahy, čestnosti, oddanosti, obetovania sa pre druhých. Dnešná doba sa týmto hodnotám vysmieva, degraduje ich a ľahostajne sa prizerá, ako odchádzajú do zabudnutia.

Nesmieme to dopustiť.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…