Londýnska Spoločnosť Johanna Straussa sa zaoberá propagáciou a šírením tvorby slávnej viedenskej dynastie skladateľov nesmrteľných valčíkových melódii, rodiny Straussovcov. Pozornosť venujú a známym či menej známym súčasníkom tvorcov krásnych salónnych skladieb, veľmi populárnych v 19. storočí.
V edícii pod názvom Contemporaries of the Strauss Family, vyšlo vo vydavateľstve NAXOS už v poradí štvrté CD, ktoré Spoločnosť Bélu Kélera dostala za CD komplety, ktoré v vydala Spoločnosť Bélu Kélera v spolupráci s bardejovským vydavateľstvom Videorohal, o ktoré nás z Londýna požiadali.
Rodný dom Bélu Kélera na námestí v Bardejove.V poradí štvrté CD obsahuje 2 nahrávky z tvorby Bélu Kélera. Je to Galop Sempre crescendo Op.119 a posledný valčík skladateľa, Od Rýna k Dunaju Op.138. v naštudovaní Východočeského symfonického orchestra Pardubice, pod taktovkou svetoznámeho britského dirigenta Johna Georgiadisa. Pripomeňme, že aj na treťom CD rovnomennej sady je Kimo Kaimo galop Op. 84, Bélu Kélera. Obe CD sú vybavené bukletom, v ktorom nachádzame základné informácie o skladateľoch a jednotlivých skladbách.
Bélu Kélera zaraďujú medzi najoriginálnejších, neprávom zabudnutých autorov 19. storočia. Podrobnejšie sa venujú rozboru valčíka Od Rýna k Dunaju Op.138. Dodajme, že medzi ďalšími autormi ako sú Milöcker, Schrammel, Gungl, Komzák, Ivanovici, Linke… nájdeme aj Alfonza Czibulku, ktorý sa narodil v Spišskom Podhradí a mal podobný osud ako náš Béla Kéler. Spomínané nahrávky nájdete vo všetkých väčších predajniach CD diskov. Podrobnejšie informácie nájdete na https://www.johann-strauss.org.uk/ Dve nové CD iste pomôžu k znovuobjaveniu krás tvorby nášho rodáka nielen doma ale už aj v zahraničí.
PS: Viac o našom slávnom rodákovi z Bardejova – Bélovi Kélerovi sa dozviete na stránke spoločnosti: https://bela-keler.webnode.cz/
Peter Bubák, riaditeľ Spoločnosti Bélu Kélera