V utorok 22. októbra sa v Bratislave uskutočnilo 3. stretnutie partnerských miest a regiónov Slovenska a Ruska, ktorého organizátorom bolo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), v spolupráci s Medzinárodnou asociáciou partnerských miest Ruska a Veľvyslanectvom Ruskej federácie na Slovensku.


Z Ruskej strany to boli príspevky odborných zástupcov veľvyslanectva, ktoré sa týkali vývoja obchodnej bilancie, ako aj obojstranného nárastu turistov v rámci cestovného ruchu. Početné zastúpenie mali aj zástupcovia jednotlivých regiónov Ruskej federácie, zástupcov regionálnych turistických agentúr a miest, ktoré majú záujem o spoluprácu so Slovenskom. Mesto Bardejov prezentovalo výsledky spolupráce s mestom Suzdaľ, ktorá sa začala napĺňať podpisom dohody v roku 2017. Jej výsledkom sú okrem návštev predstaviteľov samospráv aj recipročné návštevy žiakov stredných škôl.

Práve v týchto dňoch absolvujú študenti Gymnázia Leonarda Stöckela v poradí druhý výmenný pobyt v meste Suzdaľ. Vo všeobecnosti bol v rámci panelovej diskusie a jednotlivých vystúpení  deklarovaný obojstranný záujem o rozvoj spolupráce najmä v ekonomickej oblasti,  cestovného ruchu, školstva a kultúry.

 

V rámci prezentácie mesta Bardejov, ktorá sa stretla s mimoriadnou odozvou,  bol zároveň odprezentovaný  podnet na prípadné zriadenie fondu podpory zo strany oboch vlád, ktorý by umožňoval finančne podporiť náklady spojené s výmennými aktivitami mladých ľudí, resp. realizáciou spoločných projektov, rovnako návrh na zriadenie pracoviska na prijímanie žiadostí o víza a ich vydanie na území v teritóriu východného Slovenska, najmä z hľadiska dostupnosti pri nevyhnutnej ceste do Bratislavy tak ako je tomu v súčasnosti.

Výsledkom účasti na konferencii je aj záujem ruskej strany o podporu exportu bardejovských spoločností do Ruska, ale aj posúdenie možností vstupu ruských investorov v Bardejove.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Samospráva

Pozrite si tiež

Rezortný deň ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v Bardejove

Vo štvrtok a piatok (22. – 23.2.2024) sa v Bardejove konal Rezortný deň ministerstva inves…