Vo štvrtok 19. januára t.r. sme si spoločne pripomenuli 78. výročie oslobodenia mesta Červenou armádou a I. Československým armádnym zborom pietnym aktom pri vynovenom Pamätníku vďaky na Námestí SNP v Bardejove. Pietne vence k podnožiu pamätníka postupne položili členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, zástupcovia samosprávy i štátnej správy, občianskych organizácií i predstavitelia politických strán a hnutí, ale aj zástupcovia Mládežníckeho parlamentu či žiaci a riaditelia základných škôl mesta.

Ako vo svojom príhovore povedala viceprimátorka Eva Hudáková samospráva Bardejova vždy prikladala a bude prikladať mimoriadny význam dátumu oslobodenia mesta v II. svetovej vojne a pamiatke hrdinov oslobodzovacích bojov i protifašistického odboja všeobecne: svedčí o tom aj čiastočne zrekonštruované pietne miesto. K Pamätníku totiž v poslednom období pribudli oceľové platne, na ktorých sú vypálené mená a priezviská padlých, ale aj preživších odbojárov – tých, ktorí sa so zbraňou v ruke postavili v meste i okrese Bardejov fašistickej mašinérii. Je ich tam vyše 1300 a budú sa ešte dopĺňať.

Súčasťou štvrtkových spomienkových osláv oslobodenia Bardejova bola aj prezentácia publikácie pod názvom „Nikto nie je zabudnutý…“, ktorú vydal Oblastný výbor SZPB v Bardejove a ktorá je akýmsi hmatateľným dôkazom našej pamäti o hrdinoch protifašistického odboja.

Zdroj: Mesto Bardejov

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Samospráva

Pozrite si tiež

Rezortný deň ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v Bardejove

Vo štvrtok a piatok (22. – 23.2.2024) sa v Bardejove konal Rezortný deň ministerstva inves…