Prešovský samosprávny kraj, Šarišské múzeum Bardejov, Spoločenstvo sv. Gabriela na Slovensku – bardejovskí členovia a Slovenská pošta, a. s. – Pošta Bardejov 1 pozývajú na vernisáž výstavy Kresťanské námety vo filatelii v piatok 27. 1. 2023 o 15.00 hod. do výstavnej siene Šarišského múzea v Bardejove na Radničnom námestí č. 13.


Pošta Bardejov 1 uvedie príležitostnú poštovú pečiatku v grafickej realizácii grafika Slovenskej pošty Adriana Ferdu a poštový lístok venovaných osv. p. Mons. Gejzovi Žebráckemu (1869-1951), apoštolskému protonotárovi, pápežskému prelátovi, ktorého 110. výročie príchodu do Bardejova za správcu Rímsko-katolíckej farnosti sv. Egídia a 105. výročie ustanovenia za riaditeľa Župného múzea v Bardejove si tohto roku pripomíname. Výstavný projekt približuje činnosť medzinárodného spoločenstva kresťanskej filatelie sv. Gabriela a zároveň viac ako päť desiatok kresťanských tém na filatelistických produktoch emisií pôšt Vatikánu, Slovenska, Poľska, Maďarska, Rakúska a ďalších krajín.

Výstavné exponáty (ako poštové známky, príležitostné poštové pečiatky, poštové lístky, obálky FDC, rôzne príležitostné tlače, pamiatky na jednotlivé jubileá Spoločenstva sv. Gabriela na Slovensku) z oblasti filatelie zapožičali Gabrielisti – JUDr. Juraj Jevčák, Mons. Kamil Jankech a Silvia Fecsková, ktorá je autorkou poštových lístkov o osobnostiach a významných udalostiach bardejovského regiónu. Inštalovaný výstavný projekt na štyroch desiatkach panelov a ďalších filatelistických artefaktoch je najrozsiahlejšou podobou filatelistickej výstavy, ktorú členovia začali tvoriť v roku 2014 a bola prezentovaná v Bardejove, Prešove, Vranove, Starej Ľubovni, Ľuboticiach a v Košiciach. Súčasťou výstavy je zbierka poštových známok na misie, ktorú môžu záujemcovia doniesť priamo na vernisáž alebo v čase výstavných hodín.

Silvia Fecsková, kurátorka výstavy

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…