Prešovský samosprávny kraj, Šarišské múzeum Bardejov, Spoločenstvo sv. Gabriela na Slovensku – bardejovskí členovia a Slovenská pošta, a. s. – Pošta Bardejov 1 pozývajú na vernisáž výstavy Kresťanské námety vo filatelii v piatok 27. 1. 2023 o 15.00 hod. do výstavnej siene Šarišského múzea v Bardejove na Radničnom námestí č. 13.


Pošta Bardejov 1 uvedie príležitostnú poštovú pečiatku v grafickej realizácii grafika Slovenskej pošty Adriana Ferdu a poštový lístok venovaných osv. p. Mons. Gejzovi Žebráckemu (1869-1951), apoštolskému protonotárovi, pápežskému prelátovi, ktorého 110. výročie príchodu do Bardejova za správcu Rímsko-katolíckej farnosti sv. Egídia a 105. výročie ustanovenia za riaditeľa Župného múzea v Bardejove si tohto roku pripomíname. Výstavný projekt približuje činnosť medzinárodného spoločenstva kresťanskej filatelie sv. Gabriela a zároveň viac ako päť desiatok kresťanských tém na filatelistických produktoch emisií pôšt Vatikánu, Slovenska, Poľska, Maďarska, Rakúska a ďalších krajín.

Výstavné exponáty (ako poštové známky, príležitostné poštové pečiatky, poštové lístky, obálky FDC, rôzne príležitostné tlače, pamiatky na jednotlivé jubileá Spoločenstva sv. Gabriela na Slovensku) z oblasti filatelie zapožičali Gabrielisti – JUDr. Juraj Jevčák, Mons. Kamil Jankech a Silvia Fecsková, ktorá je autorkou poštových lístkov o osobnostiach a významných udalostiach bardejovského regiónu. Inštalovaný výstavný projekt na štyroch desiatkach panelov a ďalších filatelistických artefaktoch je najrozsiahlejšou podobou filatelistickej výstavy, ktorú členovia začali tvoriť v roku 2014 a bola prezentovaná v Bardejove, Prešove, Vranove, Starej Ľubovni, Ľuboticiach a v Košiciach. Súčasťou výstavy je zbierka poštových známok na misie, ktorú môžu záujemcovia doniesť priamo na vernisáž alebo v čase výstavných hodín.

Silvia Fecsková, kurátorka výstavy

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

UMENIE, KTORÉ NASÝTI TELO AJ DUŠU – pozvánka

„Ak nemôžeš nasýtiť sto ľudí, nasýť aspoň jedného“ Matka Tereza Kultúrne a tur…