Potešujúca, hoci významom možno málo podstatná správa, ktorá ale poteší v týchto neľahkých časoch pandémie: minerálny prameň v Dlhej Lúke je po dlhých rokoch opäť k dispozícii ! Znovuotvorenie prameňa bolo možné vďaka tomu, že odborné rozbory vody ukázali jej zdravotnú nezávadnosť.


Prameň nebol k dispozícii od konca deväťdesiatych rokov minulého storočia, pretože do podzemných vôd vtedy – kvôli neexistujúcej kanalizácii – presakovali splašky a kontaminovali ju. Kanalizáciu v Dlhej Lúke sa podarilo stavebne realizovať v rokoch 2006 – 2008: v apríli 2008 bola daná do užívania a postupne sa na ňu pripojili stovky rodinných domov.

A to malo zrejme zásadný vplyv na to, že voda sa opäť začala „čistiť“. Tento prírodný proces tak trval vyše desať rokov – výsledkom je však opäť požívateľná minerálna voda, ktorá od šesťdesiatych rokov minulého storočia neodmysliteľne patrí ku koloritu a histórii „kvašnej vody“ v Dlhej Lúke.

Samospráva Bardejova, mestský podnik BAPOS ako realizátor rekonštrukcie, i my všetci veríme, že v dobe smutných správ o stúpajúcich číslach ochorenia COVID-19 je to aspoň malé pozitívum, svedčiace o tom, že všetko zlé raz skončí a život sa postupne vráti do normálnych koľají…

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Samospráva

Pozrite si tiež

Nové rozdelenie okresov podľa COVID automatu

Od pondelka 14. júna platí opäť nové rozdelenie okresov podľa COVID automatu. Od farby okr…