Potešujúca, hoci významom možno málo podstatná správa, ktorá ale poteší v týchto neľahkých časoch pandémie: minerálny prameň v Dlhej Lúke je po dlhých rokoch opäť k dispozícii ! Znovuotvorenie prameňa bolo možné vďaka tomu, že odborné rozbory vody ukázali jej zdravotnú nezávadnosť.


Prameň nebol k dispozícii od konca deväťdesiatych rokov minulého storočia, pretože do podzemných vôd vtedy – kvôli neexistujúcej kanalizácii – presakovali splašky a kontaminovali ju. Kanalizáciu v Dlhej Lúke sa podarilo stavebne realizovať v rokoch 2006 – 2008: v apríli 2008 bola daná do užívania a postupne sa na ňu pripojili stovky rodinných domov.

A to malo zrejme zásadný vplyv na to, že voda sa opäť začala „čistiť“. Tento prírodný proces tak trval vyše desať rokov – výsledkom je však opäť požívateľná minerálna voda, ktorá od šesťdesiatych rokov minulého storočia neodmysliteľne patrí ku koloritu a histórii „kvašnej vody“ v Dlhej Lúke.

Samospráva Bardejova, mestský podnik BAPOS ako realizátor rekonštrukcie, i my všetci veríme, že v dobe smutných správ o stúpajúcich číslach ochorenia COVID-19 je to aspoň malé pozitívum, svedčiace o tom, že všetko zlé raz skončí a život sa postupne vráti do normálnych koľají…

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Predĺženie uzavretia škôl

    Vážení rodičia, milí žiaci, rozhodnutie o prechode základných škôl v zriaďovateľskej pôsob…
  • Krízový štáb

    Dnes (16.10.2020) dopoludnia rokoval v Bardejove formou videokonferencie mestský krízový š…
  • Krízový štáb

    Len pred niekoľkými minútami skončilo mimoriadne rokovanie Mestského krízového štábu, ktor…
Načítať viac informácií Samospráva

Pozrite si tiež

Predĺženie uzavretia škôl

Vážení rodičia, milí žiaci, rozhodnutie o prechode základných škôl v zriaďovateľskej pôsob…