V piatok 5.7.2019 sa konalo slávnostné otvorenie výstavy  „Bardejov – svetové dedičstvo UNESCO“ na zámku v poľskej Niedzici. Pre putovnú výstavu sa jedná už o jej 24. zastávku počas svojho trojročného putovania po Poľsku.


Záštitu nad výstavou prevzali J.E. Veľvyslanec Slovenskej republiky v Poľskej republike Dušan Krištofík a primátor mesta Bardejov Boris Hanuščak. Výstavu podporila a zabezpečila taktiež propagačnými materiálmi Oblastná organizácia cestovného ruchu Šariš-Bardejov. Autormi výstavy sú František Gutek, Marcel Tribus, Marek Zalewski.

Tí sa zúčastnili aj vernisáže, ktorú otvorili spolu s hostiteľkou – riaditeľkou Ewou Jaworowskou-Mazur a riaditeľom Slovenského inštitútu vo Varšave Adriánom Kromkom.  Stredoveký hrad Niedzica sa nachádza na pravom brehu nádrže Czorsztyńskie v obci Niedzica-Zamek, na poľskom Spiši. Prvá zmienka o hrade pochádza z roku 1325.

Hrad je postavený na konci strmého ostrohu (556 m.n.m.) donedávna vyčnievajúceho vysoko (až 75m) nad korytom rieky Dunajec. Až napustenie priehradnej nádrže v 80-tých rokoch výrazne zmenilo konfiguráciu terénu. Z orlieho hniezda sa stal romantický vodný hrad, ktorý patrí k najväčším turistickým atrakciám v južnom Poľsku.

Neďaleko stojí aj zrúcanina pevnosti v Czorsztyn, pod Czorsztynskym priehradným múrom je ďalšia nádrž: jazero Sromowskie a to spolu s okolitou prírodou dotvára krásnu krajinnú kompozíciu. Tento zámok hneď za slovenskými hranicami je vyhľadávanou turistickou atrakciou turistov z celého sveta.

Počas sezóny ho denne ho navštívi vyše 2000 návštevníkov. Umiestnenie propagačnej výstavy priamo v tejto lokalite a v tomto čase je preto pre nás skvelou propagáciou. Výstavu budú môcť v priestoroch zámku obdivovať návštevníci až do konca augusta, potom sa výstava presunie do múzea v Bochni.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Zaujímavosti

Pozrite si tiež

Harmonogram poskytovania veľkoobjemových kontajnerov pre uloženie objemných odpadov pre občanov mesta Bardejov

Mestský úrad Bardejov prostredníctvom poverenej spoločnosti EKOBARD, a.s., Štefánikova 375…