Dnes dopoludnia sa v Dome kultúry v Zborove na svojom rokovaní zišli starostovia obcí okresu, ako aj primátor Bardejova na rokovaní Regionálneho ZMOŠ-u, ktorého sa ako hosť zúčastnil ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák.


Samosprávy totiž prostredníctvom svojej stavovskej organizácie dlhodobo upozorňujú na výrazné problémy, ktoré ich sužujú, a doslova bubnujú na poplach. Množstvo rozhodnutí vlády a štátnych orgánov totiž uvalilo na plecia primátorov a starostov nové povinnosti bez adekvátnej finančnej kompenzácie. Ako Michal Kaliňák na stretnutí povedal okruh takýchto sporných rozhodnutí, neakceptovateľných starostami a primátormi je veľmi široký: je to aj dofinancovanie neštátnych školských zariadení a zariadení pre seniorov, je to aj novela stavebného zákona, ako aj ďalšie, ktoré už teraz znamenajú nedofinancovanie samospráv v desiatkach, ba stovkách miliónov euro.

Podľa jeho slov ak sa situácia nezmení v jeseni môžeme očakávať kolaps samospráv ako takých a zredukovanie ich kompetencií a možností na nevyhnutné minimum, zastavenie akéhokoľvek rozvoja. Aj preto ZMOS chystá na september tohto roka rokovanie svojho snemu, mimochodom za tridsaťročnú históriu svojej existencie iba druhý s prívlastkom „mimoriadny“. Ako sa na piatkovom rokovaní starostovia vzácne zhodli situácia je mimoriadne vážna a vyžaduje si neodkladné riešenia.

Zdroj: Mesto Bardejov

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Samospráva

Pozrite si tiež

Kontrolný deň na stavenisku priekopového múru na ulici Krátky rad

Dnes doobeda sa konal takpovediac kontrolný deň na stavenisku priekopového múru na ulici K…