Vo štvrtok 19. januára t.r. sme si spoločne pripomenuli 78. výročie oslobodenia mesta Červenou armádou a I. Československým armádnym zborom pietnym aktom pri vynovenom Pamätníku vďaky na Námestí SNP v Bardejove. Pietne vence k podnožiu pamätníka postupne položili členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, zástupcovia samosprávy i štátnej správy, občianskych organizácií i predstavitelia politických strán a hnutí, ale aj zástupcovia Mládežníckeho parlamentu či žiaci a riaditelia základných škôl mesta.

Ako vo svojom príhovore povedala viceprimátorka Eva Hudáková samospráva Bardejova vždy prikladala a bude prikladať mimoriadny význam dátumu oslobodenia mesta v II. svetovej vojne a pamiatke hrdinov oslobodzovacích bojov i protifašistického odboja všeobecne: svedčí o tom aj čiastočne zrekonštruované pietne miesto. K Pamätníku totiž v poslednom období pribudli oceľové platne, na ktorých sú vypálené mená a priezviská padlých, ale aj preživších odbojárov – tých, ktorí sa so zbraňou v ruke postavili v meste i okrese Bardejov fašistickej mašinérii. Je ich tam vyše 1300 a budú sa ešte dopĺňať.

Súčasťou štvrtkových spomienkových osláv oslobodenia Bardejova bola aj prezentácia publikácie pod názvom „Nikto nie je zabudnutý…“, ktorú vydal Oblastný výbor SZPB v Bardejove a ktorá je akýmsi hmatateľným dôkazom našej pamäti o hrdinoch protifašistického odboja.

Zdroj: Mesto Bardejov

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Samospráva

Pozrite si tiež

Projekt rekonštrukcie priekopového múru na ulici Krátky rad sa dostáva do finálnej fázy

Projekt rekonštrukcie priekopového múru na ulici Krátky rad a s ním súvisiace stavebné akt…