Jeseň je jedným z najpríjemnejších období na turistiku, pobyt na horách, či v kúpeľoch. Dni už nie sú pekelne horúce, ale ešte umožňujú sedieť vonku a vychutnávať si krásy prírody. Nech už máte základňu kdekoľvek, môžete sa vybrať na hríby do jesennej prírody. Najlepšie hríbové revíry sú v čistom prostredí ďaleko od priemyselných centier vo Vysokých a Nízkych Tatrách, ale aj v okolí Čičmian, Bardejova, Vígľaša…Vyberte si z nekonečnej ponuky ubytovacích zariadení tie, ktoré sú niečím výnimočné. Či si už zvolíte čarovný Kaštieľ Čičmany, Bardejovské kúpele, Zámocký hotel The Grand Vígľaš, rodinný hotel Solisko na Štrbskom Plese, sieť hotelov Sorea vo Vysokých a Nízkych Tatrách, alebo severovýchod Slovenska s mestom UNESCO Bardejovom, nebudete ľutovať. Všetky tieto destinácie poskytujú rozmanité možnosti trávenia času v okolí, ale mnohé z nich vynikajú aj vlastnými hotelovými wellness, chutnou stravou a rôznymi atrakciami. A ak vám Slovensko na výber nestačí, ešte sú tu svetoznáme Luhačovice s ich nemenej známou Vincentkou, alebo Karlové Vary.


 Kaštieľ Čičmany ponúka maľované drevené domčeky v Čičmanoch

Ideálnou základňou na ubytovanie v rázovitom vidieckom prostredí patrí novootvorený Kaštieľ Čičmany. Netradičný príbytok zemianskej šľachty poskytuje komfortné ubytovanie, výbornú domácu kuchyňu a rozprávkové prostredie s maľovanými drevenicami, aké nenájdete nikde na svete. Navyše vás očarí svieža príroda Rajeckej doliny, riečka Rajčianka, okolité hory plné hríbov a neskutočný pokoj.

Hovorí riaditeľka Kaštieľa Čičmany Ing. Berta Piešová: ,,K dispozícii máte  celoročne termálne vonkajšie a vnútorné bazény v kúpeľoch Aphrodite v Rajeckých Tepliciach, len 27 km od Rajca. V bazénoch sa používa prírodná termálna voda typu akratoteriem s 38°C obsahujúca ióny vápnika a horčíka s blahodarnými účinkami na pohybový a nervový aparát, ako aj na celkovú relaxáciu organizmu. Za nákupmi a kultúrou sa zase môžete vybrať do Žiliny. Cez kopec Kľak to máte len o trochu dlhšie ako polhodinku autom na  hornú Nitru do Bojníc, kde na vás čaká romantický zámok, najväčšia slovenská ZOO so slonmi, levmi  a orangutanmi, termálne kúpele a termálne kúpalisko Čajka. Navyše 6.júla nad Bojnicami otvorili novú turistickú atrakciu, v podobe 30 metrovej vyhliadkovej veže. Veža má unikátnu oceľovú konštrukciu a drevenú lávku so stúpaním 6%. Z veže je nádherný výhľad na zámok, Bojnice a Prievidzu. Z vrcholu veže sa môžete spustiť na tobogane.“

Kaštieľ Čičmany je penzión s reštauračnými službami a hostincom nachádzajúci sa v barokovo-klasicistickom kaštieli priamo v Čičmanoch. Ponúka ubytovanie pre 27 osôb v deviatich komfortne zariadených dvojlôžkových izbách s možnosťou jednej až dvoch prísteliek. Vo vynovených priestoroch kaštieľa nájdete na stenách originálnu výzdobu s čičmianskymi motívmi. Pôvodne zemepanský kaštieľ  bol postavený koncom 18. Storočia a v roku 2015 prešiel kompletnou rekonštrukciou. Posledným vlastníkom bol gróf Leopold Berchtold, minister zahraničia Rakúsko-Uhorska. Kaštieľ je ideálny nielen ako základňa pre turistiku, ale aj na konanie firemných eventov, teambildingov, menších kongresov a firemných večerí.

V kaštieli si môžete pochutnať na  marinovaných plátkoch z diviny, grilovanom zubáčovi, pečených rebrách a kolenách, kačici, haluškách i pirohoch, grilovanom oštiepku, štrúdli i palacinkách,…Obsluha je prívetivá, čapujú tu Gambrinus, PilsnerUrquell a kofolu. Samozrejmosťou je vonkajšie sedenie a veľká oplotená záhrada, kde môžu bezpečne šantiť deti. V nej stojí aj miniatúrny čičmiansky domček, v ktorom sú hračky, tabuľa a krieda.

Hotel Solisko na Štrbskom Plese je ideálnym pre rodiny

Ideálnou základňou na vysokohorskú turistiku je Hotel Solisko ležiaci priamo na brehu Štrbského Plesa vo Vysokých Tatrách. Či už sa vyberiete na Kriváň, Rysy, Ostrvu, alebo len tak nakrátko na Solisko, k vodopádu Skok, na Jamské alebo Popradské Pleso, všade je relatívne blízko. Ešte ste ani nevyrazili a už ste vo výške 1400 m metrov nad morom. Poloha Štrbského Plesa je ideálna aj pre vozíčkarov, hendikepovaných ľudí, dôchodcov, malé deti i mamičky s kočiarmi. Všetci si môžu vychutnávať vysokohorský vzduch a pritom sa pohodlne po rovine prechádzať udržiavanými chodníkmi po brehu Štrbského Plesa a po prechádzke si dopriať výborné jedlo v štýlovej hotelovej reštaurácii Al Lago.

Manažérka Hotela Solisko Katarína Kaňová informuje: ,,Vo Vysokých Tatrách bude od 1. novembra 2018 do 15. júna 2019 tradičná zimná uzávera vysokohorských chodníkov. Odporúčame teda zdatnejším turistom aby využili posledné víkendy, či celé týždne pred uzáverou, na túry na vysokohorské štíty, ktoré budú nasledujúceho pol roka nedostupné. Vysokohorské chaty a chodníky k nim, s výnimkou Chaty pod Rysmi, však budúprístupné celoročne. Teda aj v zime sa môžete prejsť na Popradské Pleso, čo je najobľúbenejšia a najdostupnejšia zimná trasa zo Štrbského Plesa. Výhodou základne na výlety z Hotela Solisko na Štrbskom Plese je, že sa môžu turisti v prípade náhlej zmeny počasia relatívne rýchlo vrátiť do hotela. Ocenia to najmä rodiny s malými deťmi.“

Práve táto klientela mimoriadne obľubuje tento hotel. Izby sa dajú vzájomne prepojiť na takzvané rodinné, v ktorých je priestor pre samostatnosť detí, ale aj súkromie rodičov. V hotelovej reštaurácii Al Lago si vie vybrať každý. Pochutia si aj deti, ktoré majú inak problémy s reštauračnou stravou. Návštevníkom tu ponúkajú tradičnú taliansku kuchyňu, doplnenú o slovenské špeciality. Reštaurácia má na jedálnom lístku i pravú taliansku pizzu, používajú tu na ňu iba taliansku múku a originálne čerstvé prísady. Majú aj širokú ponuku jedál vhodných pre celiatikov. Pokiaľ sú hostia alergickí na nejaké potraviny, musia personál včas upozorniť a  potom dostanú jedlá bez príslušných alergénov. K dispozícii je aj detská miestnosť, ktorá je priamo pripojená k reštaurácii. Kým sa deti hrajú, rodičia sa môžu v kľude najesť.

Štrbské Pleso je najobľúbenejším miestom na prechádzky vo Vysokých Tatrách. Okolo plesa vedie 2,2 km dlhý udržiavaný chodník. Popri jazere je vybudovaná aj bezplatná kyslíková dráha so šiestimi stanovišťami z dreveno-kovových konštrukcií športového náčinia. Výhľady na tatranské vrcholy lákajú turistov celoročne. Sprístupnených je niekoľko turistických chodníkov k 12 vysokohorským chatám. Na obľúbený Hrebienok, Solisko, Skalnaté pleso a Lomnický štít turistov pohodlne vyvezú lanovky. Čas na túry je vhodný prakticky po celý rok – s výnimkou nepriaznivého počasia.

Kam sa dá ísť aj po 1. novembri? Štíty sú uzatvorené všetky, okrem Slavkovského štítu, ktorý je prístupný len v čase mimo snehovej pokrývky. Okrem Chaty pod Rysmi sú ostatné prístupné celoročne, obľúbené sú túry v Malej a Veľkej Studenej doline k Téryho chate a Zbojníckej chate. Relatívne pohodlná je cesta k Chate pri Zelenom plese. Z Hrebienka je dobrá východisková poloha na prechádzku k vodopádom Studeného potoka a na túru na Skalnaté Pleso. Zo Štrbského Plesa sa dá ísť na Popradské pleso a keď nie je snehová pokrývka, tak až  na Sliezsky dom. Dovolenku spestrí aj pobyt v aquaparku. Na výber je 25 km vzdialené Aquacity Poprad, alebo 48 km vzdialená Tatralandia pri Liptovskom Mikuláši.

 Zámocký hotel The Grand Vígľaš je rajom milovníkov histórie, wellness i  turistiky

Vynikajúcu základňu pre jesenné aktivity ako sú potulky prírodou, návštevy hradov a zámkov a kúpanie v termálnych kúpaliskách, poskytuje Zámocký hotel The Grand Vígľaš. Návštevníci majú možnosť vychutnať si vodné i historické radovánky priamo na ozajstnom obnovenom luxusnom zámku, sídle piatich uhorských kráľov, situovanom v srdci Slovenska vo Vígľaši. Pokiaľ ich leňošenie v tunajšom wellness centre kráľovnej Barbary omrzí, môžu si vyraziť na potulky po okolí, alebo okúsiť atrakcie akvaparkov a kúpalísk v okolí.

Ideálna poloha zámku Vígľaš ho priam predurčuje ako základňu pre výlety a rozmanité aktivity v okolí. Ak ste milovníkom turistiky, cyklopotuliek, športu, dobrého jedla, či histórie, prídete si na svoje. Príďte si užiť pohodlie zámockého luxusu, kombinované s vlastným wellness a atrakciami okolia. Zo športových aktivít si môžete vybrať napríklad tenis na kurtoch priamo vo Vígľaši, jazdu na koňoch v Pstruši, golf na 18-jamkovom ihrisku Tri duby Sliač, adrenalínové a vyhliadkové lety na Sliači, cykloturistiku po okolí a lyžovačku a ZIP WIRE (jazdu na kladke) v neďalekom rezorte Košútka. Potešia aj hrady a zámky, banské mestá a ich pamiatky – Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Kremnica, Špania dolina alebo hory – Donovaly.

V okolí Zámku Vígľaš je HolidayPark Kováčová a Aquatermal Strehová, oba s termálnou vodou. Na športové a adrenalínové aktivity slúžia paintball, Airsoft Zvolen, jazdecký areál Masarykov Dvor, Lunterov Ranč, Golf Resort Tri Duby, bobová dráha Donovaly. Na cykloturistiku Okruh okolo Poľany, západná časť Rudohorskej cyklomagistrály, západná časť Novohradskej cyklomagistrály, severná časť Hontianskej cyklomagistrálya južná časť Vrchárskej cyklomagistrály.

Nechajte sa aj vy zlákať ponukou živej histórie, špičkovej gastronómie a skvelými wellness službami a užite si pobyt na ozajstnom zámku, ktorý je zapísaný v zozname Národných kultúrnych pamiatok. Zámok Vígľaš je symbolom nového trendu v hotelierstve na Slovensku. Veľkorysá rekonštrukcia prináša návštevníkom zámku návrat do obdobia gotiky, renesancie i baroka a je aristokratickým skvostom nielen podpolianskeho regiónu, ale aj Slovenska.

Samostatnou kategóriou doplnkových služieb je hotelové wellness centrum,  Wellness – Queen Barbara Spa. Je pomenované po kráľovnej Barbare Celjskej, pretože tu ako kráľovná a manželka cisára Žigmunda dlhé roky žila a spravovala okolité panstvo, majetky. Ubytovaným hosťom je k dispozícii bazén s protiprúdom, vírivka, infrasauna, fínska sauna, ochladzovací bazén, masáže.Jedlá sú podávané formou polpenzie a aj á la carte.

 Mesto Bardejov a Bardejovské Kúpele ideálne na trávenie voľného času.

Podujatia organizované Bardejovskými Kúpeľmi a mestom Bardejov spolu so stálymi zariadeniami, robia tento menej poznaný kút severovýchodného Slovenska veľmi atraktívnym pre jednodennú, víkendovú i pobytovú turistiku jednotlivcov, dvojíc a rodín s deťmi. A to ako pre cykloturistov a bežcov, tak i peších turistov. Z Prešova je to len 40 minút (cca 40 km), z Košíc 1 hodina (80 km), z Popradu 90 minút (100 km).

Návštevníci sa tešia aj zo stálej atrakcie – bronzovej sochy kata v životnej veľkosti, ktorá od 4. júla 2016 zdobí Radničné námestie Bardejova. Bardejov je historické mesto zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Právom sa hrdí opakovanými prvenstvami v súťaži o Najkrajšie mesto Slovenska. Návštevníci tu môžu obdivovať Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor Sv. Egídia, s bývalou Mestskou radnicou – prvou stavbou renesancie na území Slovenska, v ktorej je umiestnená expozícia Šarišského múzea, ale i Pamätník holokaustu a Bardejovské suburbium – Stará synagóga.

Najviac sa na udržaní turistov v regióne počas dlhšieho obdobia podieľajú ubytovacie zariadenia v Bardejovských Kúpeľoch, dva wellness komplexy a v lete aj vonkajšie kúpalisko. V kúpeľoch sa liečila rakúska cisárovná Alžbeta, zvaná Sisi a v liečebnom dome Alžbeta udržiavajú na jej pamiatku apartmán kde bývala, malé múzeum a predávajú suveníry pripomínajúce jej pobyt. Kúpele majú 10 liečivých prameňov a najširšie liečebné indikácie na Slovensku. Vlani sa tu ubytovalo  27 170 klientov.

Bardejovské Kúpele sa nachádzajú 5 km od Bardejova. Patria k najobľúbenejším a najstarším slovenským kúpeľom. Hostia majú na výber z dvoch wellness komplexov a v lete je k dispozícii aj vonkajšie kúpalisko v nádhernom lesnom prostredí. Väčšie Wellness SPA – bazénový a saunový svet je v hoteli Ozón a menšie (bez plaveckého bazénu) je v kongresovom hoteli Alexander. V komplexe Wellness Spa je možné využiť denne bazén a saunový svet. V stredu až nedeľu sú prístupné aj fitness, masáže a solárium. Luxusný štvorhviezdičkový kongresový hotel Alexander je najlepšou voľbou pre konanie kongresov, školení, seminárov, workshopov, teambuildingov, obchodných stretnutí, ale aj svadieb a zábav. Návštevníci majú k dispozícii dobrú kuchyňu so švédskymi stolmi, pekné výhľady na kúpeľné domy, posedenie v rozľahlom parku, či prechádzky po okolitých horách.

Bardejovské Kúpele sa hrdia aj tým, že patria medzi najstaršie kúpele s najdlhšou tradíciou poskytovania kúpeľných služieb. Okrem Sisi tu pobýval aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.

Atrakciami okolia Bardejova je zachovaných 7 gréckokatolíckych a 1 rímskokatolícky drevený kostol: Hervartov, Tročany, Krivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj. Obľúbený je aj Skanzen – Múzeum ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch. Dĺžka vybudovaných a udržiavaných, navzájom prepojených piatich cyklotrás v okolí Bardejova dosahuje spolu viac ako 8 km a dĺžka značených turistických chodníkov v okolí kúpeľov dosahuje 35 km. Na prechádzky láka i Lesnícky náučný chodník ČIERNA MLÁKA v Bardejovských Kúpeľoch.

K atrakciám severovýchodného Slovenska patrí aj mesto SVIDNÍK, ktoré je od roku 2017 členom OOCR. Kapitolu vojnových dejín dokumentuje Vojenské múzeum vo Svidníku a v priľahlom parku sa nachádza externá expozícia ťažkej vojenskej techniky. S vojnovou históriou súvisí aj Pamätník na Dukle. Pripomína Karpatsko-dukliansku vojenskú operáciu z jesene 1944.

 Sieť hotelov Sorea nesklame, vyberie si každý

Zo širokej ponuky najväčšej hotelovej siete na Slovensku SOREA, ktorá má svoje zariadenia po celom Slovensku, si vyberie každý. K dispozícii sú zvýhodnené pobyty pre rodiny s deťmi, seniorov i aktívnych športovcov, spolu s bohatým programom. Seniori si môžu dopriať zaslúžený oddych aj so štátnou účelovou dotáciou pre dôchodcov. Športoví nadšenci zase majú možnosť využiť cyklotrasy v okolí hotelov SOREA a objavovať krásy slovenských hôr či okolie hlavného mesta.

Víkendový wellness relax a Relax pohoda čaká návštevníkov v Hoteli SOREA*** TRIGAN na Štrbskom Plese. Pre milovníkov turistiky sú najatraktívnejšími Vysoké Tatry. Priamo pri lanovke na Skalnaté Pleso, s prestupom na lanovku na Lomnický štít, je zrekonštruovaný Hotel SOREA URÁN***  v centre Tatranskej Lomnice. V Hoteli SOREA TITRIS***, tiež v Tatranskej Lomnici, sa deti môžu zabaviť na 36 metrovom tobogane v AQUA RELAX centre a dospelí si užiť vodné atrakcie, masážne trysky, bohatý animačný program, hudobné večery.

Okrem Tatier sa teší veľkej obľube aj Liptov, kde sa okrem Hotela SOREA MÁJ nachádza aj Hotel SOREA SNP, situovaný v krásnej Demänovskej doline. Pobyt si môžete oživiť masážou lávovými kameňmi, či škoricovým alebo rašelinovým zábalom. Do letnej ponuky Hotela SOREA ĎUMBIER v Liptovskom Jáne patria aj fakultatívne výlety po pamätihodnostiach Slovenska. Expozícia miniatúr kultúrnych pamiatok Minislovensko, je umiestnená priamo pri hoteli. Na svoje si prídu rekreanti aj v ďalších zariadeniach SOREA po celom Slovensku. Stačí si len vybrať.

 Čarokrásne Luhačovice

Pre Slovákov sú atraktívne nielen domáce kúpele, ale radi navštevujú aj moravské Kúpele Luhačovice. Na kúpeľné pobyty je najobľúbenejší štvorhviezdičkový Jurkovičov dom a na wellness rovnako hotel Alexandria. Hotel Alexandria **** ponúka komfortné izby, reprezentačné priestory, atraktívne balíčky, profesionálny servis a špičkovú gastronómiu – všetko pod jednou strechou. Ďalej má wifi pripojenie, bazén, saunový svet, fitness centrum, kúpeľné a wellness procedúry. K dispozícii sú Francúzska reštaurácia a NightClub.

V Luhačoviciach sa dá príjemne stráviť deň prechádzkami, posedením vo vynovenom kúpeľnom parku, ochutnávaním tunajších svetoznámych minerálnych vôd na čele s Vincentkou a obdivovaním rozprávkovo krásnych stavieb v štýle ľudovej secesie, ktoré tu po sebe zanechal najvýznamnejší slovenský architekt Dušan Jurkovič. Luhačovice sú po ceste vzdialené iba 25 km od hraničného prechodu Drietoma – Starý Hrozenkov, 54 km od Trenčína a 165 km od Bratislavy.

Svetoznámu Vincentku – minerálnu vodu z prírodného liečivého zdroja vyvierajúcu v Kúpeľoch Luhačovice, si môžu návštevníci popíjať pri pôvodnom prameni Vincentka. Môžu si ju však odniesť aj ako suvenír vo fľašiach z prameňa Nová Vincentka. Predáva sa aj v nosových sprejových aplikátoroch a ako koncentrát na výplach dutín, je pridávaná do zubných pást, pastiliek, sirupov, hydratačných krémov a sprejov Vincentka. K obľúbeným suvenírom patrí i bylinný likér Luhačovická bylinná a unikátne kúpeľne poháriky Nectarium a Labuď.

Doprajte si kúpeľný pobyt v svetoznámych Karlových Varoch

Karlove Vary sú bezpochyby výnimočnými českými kúpeľmi, neobyčajnou turistickou destináciou a majú ,,geniusloci“. Predovšetkým rituál pitia vody z najznámejšieho prameňa žriedla Vřídlo má nespochybniteľné účinky. Presvedčte sa na vlastnom tele o jeho liečivých účinkoch. V zariadeniach spoločnosti Bohemia-lázně (Bohemia kúpele), a. s., Karlove Vary, nájdete ubytovanie i s procedúrami vo výnimočne priaznivých cenách.

Okrem klasických liečebných pobytov tu môžete absolvovať aj niekoľkodňové wellness, relaxačné, rehabilitačné a regeneračné pobyty. Vřídlo je hlavným karlovarským prameňom, ktorého teplota dosahuje 73 °C a tryská do výšky 12 metrov. Tento prírodný liečebný zdroj sa používa na liečbu ochorení zažívacieho traktu, poruchy látkovej výmeny (cukrovka, vyššia hladina tukov v krvi, dna). Teplé pramene sa využívajú na pitné kúry, ku kúpeľom a na výplachy. Všetky liečebné kúpeľné pobyty Bohemia-lázní Karlove Vary prebiehajú v sanatóriu Kriváň a hoteloch Slovan a Concordia, ktoré sú umiestnené v blízkosti kolonád.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Bardejov a okolie

Pozrite si tiež

O slávu Bardejova a jeho pamiatky sa postaral rozvoj cechov

Mesto UNESCO Bardejov sa preslávilo svojimi remeslami a obchodom. O slávu Bardejova a jeho…