„Šiesty október je dátumom, ktorý by mal byť v našej pamäti navždy zapísaný: šiesteho októbra 1944 za začala bojová ofenzíva, ktorá viedla k priamemu oslobodzovaniu  Československa“.


Aj takéto slová zazneli v utorok 6.10.2020 z úst primátora Bardejova Borisa Hanuščaka, ktorý sa spolu s predsedom Obl. výboru SZPB v Bardejove Artemom Feckom a svojimi spolupracovníkmi zúčastnil pietneho aktu položenia venca k podnožiu pamätníka na Námestí SNP. Zúčastnení zvolili takýto spôsob pripomenutia si týchto historických udalostí, pretože pandémia COVID-19 a vyhlásený núdzový stav viedli k zrušeniu oficiálnych osláv Karpatsko-duklianskej operácie na Dukle a vo Svidníku.

Ani tieto skutočnosti však nič nemenia a nezmenili na fakte, že predstavitelia samosprávy a SZPB si každoročne uctievajú pamiatku hrdinov Dukly – že to tohto roku kvôli známym okolnostiam bolo v Bardejove je o to cennejšie.

Bardejovský Pamätník SNP je pietnym miestom, ktoré si zasluhuje pozornosť práve preto, že pripomína hrôzy II. svetovej vojny, ale pripomína aj hrdinstvo padlých i preživších a je mementom, aby sa nič podobné v budúcnosti nestalo.

Toto memento je dôležité aj v týchto pohnutých dňoch: nielen kvôli pandémii koronavírusu, ale aj kvôli (možno až pričastému) „ohýbaniu“ historických faktov…

 

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Samospráva

Pozrite si tiež

Rezortný deň ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v Bardejove

Vo štvrtok a piatok (22. – 23.2.2024) sa v Bardejove konal Rezortný deň ministerstva inves…