Sobota a nedeľa 25. a 26. mája 2019  bola spojená so športovým zápolením rybárov MO SRZ  Bardejov. Za svojou veľkou vášňou a možno aj láskou sa vydali na VN Dubinné. Po štvormesačnom poste konečne mohli rituálne odomknúť vodnú hladinu a neopakovateľným spôsobom požiadať vodníka o zhovievavosť a ryby o celoročnú náklonnosť. A tentoraz sa za nich prihovoril aj sv. Peter, ktorý je patrónom rybárov a vyprosil im krásne slnečné počasie.


V sobotu 25. mája 2019 si najmladší adepti rybárskeho športu zmerali sily v súťaži “Zlatý blyskáč”, kde si mohli overiť svoje doterajšie teoretické vedomosti  v praktickom love rýb na udicu. Spôsob lovu si mohol zvoliť každý súťažiaci sám. Vášeň, nádej, voda a ryby vytvárali jedinečnú atmosféru. Všetko bolo vzrušujúce.  Rovnako ako mladí rybári prežívali rybárske zápolenie prítomní rodičia, priatelia i celé rodiny. 

Súťaže sa zúčastnilo 21 mladých rybárov. Spolu ulovili 30 ks kapra. Víťazom sa stal Tomáš Fek, ktorý ulovil 9 ks kapra. Na druhom mieste skončil Erik Malik, ktorý ulovil 4 ks kapra a na treťom mieste skončil Matúš Kukulský, ktorý tiež 4 ks kapra.  Najlepší rybári boli ocenení pohárom, medailou, diplomom a vecnou cenou.

V sobotu sa uskutočnili aj preteky LRU plávaná “O putovný pohár predsedu MO SRZ”. Lov rýb na plávanú je rybárskou disciplínou, pri ktorej sa loví pomocou plávaku. Je to jedná z najkrajších, ale treba povedať, že je to aj materiálne veľmi nákladná rybárska disciplína a samotný lov je pravým rybárskym umením. Tejto súťaže sa zúčastnilo 18 rybárov. Spoločne ulovili 96 ks kapra.

Zvíťazil Július Forgáč, ml., ktorý ulovil 24 ks kapra Na druhom mieste sa umiestnil Stanislav Gurský, ktorý ulovil 10 ks kapra. Tretie miesto si vybojoval Pavol Miháľ, ktorý ulovil 6 ks kapra. V nedeľu 26. mája 2019 sa uskutočnil jubilejný 55. ročník rybárskych pretekov “O štít mesta Bardejova”. Zúčastnilo sa ho 63 rybárov. Súťažiaci spoločne ulovili 106 ks kapra. Víťazstvo si vybojoval Jakub Pavlinský, ktorý ulovil 21 ks kapra.. Druhú priečku obsadil Július Forgáč, ktorý ulovil 13 ks kapra. Na treťom mieste sa umiestnil Ján Fek, ktorý ulovil 12 ks kapra.

Celé podujatie sa nieslo v znamení chyť a pusť. Ulovené ryby boli vrátené naspäť do vody. 55. ročníku súťaže “O štít mesta Bardejova” prialo nielen nádherné počasie, ale malo bohatú divácku kulisu. Určite sa o ňu pričinili súťažiaci, ale aj rybári so svojimi vynikajúcimi pečenými pstruhmi, ktoré tak majstrovsky dokážu pripraviť iba rybári. Dvojdňové rybárske podujatie prinieslo pre rybárov i priateľov rybárskeho športu veľa vzrušujúcich zážitkov. No už samotný pobyt v májovej prírode a krásnom prostredí VN v Dubinom bol pre všetkých zúčastnených zárukou zdravo a príjemne prežitých chvíľ.    

Všetky tohoročné podujatia MO SRZ Bardejov budú prebiehať v znamení osláv 80 ročnej histórie organizovaného rybárstva v Bardejove. Rybári MO SRZ Bardejov pracujú dlhodobo koncepčne s cieľom zveľaďovať svoje revíry. Desiatky rokov vedú náročný zápas o ochranu a čistotu vôd, berú na seba aj časť zodpovednosti za to, aby bola vo vodných tokoch a nádržiach čistá voda a v nej plnohodnotný život. Svojím konaním potvrdzujú, že športový rybolov vytvára hlboké etické vzťahy medzi človekom   a prírodou. Stal sa jednou z najkrajších ľudských záľub. Treba vedieť, že praví športoví rybári chodia k vode skôr kvôli prírode samej ako kvôli vidine ryby na pekáči, brodia sa vodami, stretnete ich na brehoch riek, potokov, jazier a vodných nádrží, žijú pre neopakovateľné zážitky, pre radosť z pohybu, pre stretnutia s priateľmi, pre čistý vzduch, vôňu lesa a lúk, pre krásu, čo hojí rany na duši i na tele.

Ján Nagajda   

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Šport

Pozrite si tiež

DUBINSKÝ KAPOR 2024

Tri dni vášne, umenia a ťažkého boja V dňoch 24.5. – 26.5.2024 sa na VN Dubinné kona…