Meniny má:

Vedeli ste to o Prešovskom kraji?

Prešovský kraj má na svojom území veľké množstvo turistických lákadiel. Nádherná príroda, bohatá história, pamiatky a pestrý folklór, to všetko tvorí jedinečnú ponuku tohto druhého najväčšieho kraja na Slovensku.


Zaujímavosti o Prešovskom kraji, ktoré stoja za pozornosť:

Bohatstvo kultúrnych pamiatok: Na území Prešovského kraja máme 3918 kultúrnych pamiatok! Toto číslo vysoko prevyšuje ostatné kraje a predstavuje takmer 30 % všetkých kultúrnych pamiatok na Slovensku.     

Prírodné pamiatky: Do územia kraja zasahuje 5 národných prírodných parkov (TANAP, NAPANT, PIENAP, NP Poloniny a Slovenský raj). Výnimočnosť prírodného bohatstva podčiarkujú aj 2 chránené krajinné oblasti a až 180 chránených území kraja.

Pod Javorovým štítom vo Veľkej Studenej doline

Pamiatky UNESCO: Na Slovensku je do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO zapísaných sedem lokalít. Až štyri z nich sa nachádzajú v Prešovskom kraji! Levoča, Spišský hrad a kultúrne pamiatky okolia, historické centrum Bardejova, drevené chrámy Karpatského oblúka a Karpatské bukové pralesy.

Kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove, pamiatka UNESCO, najstarší a najzachovalejší drevený kostol na Slovensku.

Historické skvosty: Slovensko je krajina malá územím, ale veľká históriou. Svedčia o tom i početné historické pamiatky, ktoré sú úplne alebo z časti zachované až dodnes. V Prešovskom kraji nájdete 2 veľké hrady, 14  zrúcanín, 6 kaštieľov a 2 paláce.

Hrad Ľubovňa

Podzemné bohatstvo: Prešovský kraj má viac ako 400 prameňov podzemných vôd, minerálnych aj termálnych. Mnohé z nich sú voľne prístupné, veľké množstvo sa využíva v kúpeľníctve a aquaparkoch. A nezabudnime ani na jaskyne (Belianska jaskyňa a Zlá diera) a na jedinečné Slovenské opálové baneNajstaršie a najväčšie opálové bane na svete sa nachádzajú v katastrálnom území obce Červenica pri Prešove v Prešovskom kraji!

Unikátna jaskyňa Zlá diera – zážitok s jaskyniarskou karbidkou na hlave.

Unikátne drevené kostolíky: Pokochajte sa pohľadom na 27 unikátnych drevených chrámov, ktoré sú doslova pastvou pre oči. Niektoré z nich sú postavené bez jediného klinca. V roku 2008 boli štyri z nich zapísané medzi svetové kultúrne pamiatky UNESCO (Hervartov, Kežmarok, Bodružal, Ladomirová).

Humenné skanzen – Cerkev Sv. Michala Archaniela z Novej Sedlice

Zdroj: severovychod.sk

Zdieľať: