Včera okolo polnoci dorazilo do Bardejovských Kúpeľov 119 repatriantov z Londýna, ktorí v Kúpeľno – liečebnom ústave (KLÚ) Družba musia prejsť 14 dňovú karanténu. Priviezli ich tri autobusy, pochádzajú z oblastí naprieč celým Slovenskom a majú za sebou 2000 kilometrov.


Z drvivej väčšiny sú to ženy a dievčatá, pričom mnoho ich je študentov, ktorí boli vo Veľkej Británii v rámci vzdelávacieho projektu Erazmus, ale sú medzi nimi aj opatrovateľky. Ako dnes informoval riaditeľ KLÚ Martin Tarcala pre všetkých je zabezpečené ubytovanie v jedno a dvojposteľových izbách, zabezpečené je aj ich stravovanie, ale čo je najdôležitejšie – zabezpečené je vylúčenie akéhokoľvek kontaktu týchto klientov či už s personálom ústavu, alebo obyvateľstvom Bardejovských Kúpeľov, či Bardejova, ba dokonca by nemalo prísť ku kontaktom ani medzi klientmi navzájom. Personál KLÚ, ktorý bude zabezpečovať obslužné činnosti  by s nimi nemal prísť  do styku ani počas vydávania stravy. Podľa slov riaditeľa by sa u týchto klientov na piaty deň karantény malo začať s odoberaním vzoriek na prítomnosť COVID-19: všetky kroky budú konzultované jednak s krajských hygienikom v Prešove, ale aj s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Bardejove.

Keďže v médiách sa už objavili informácie o príchode repatriantov, samospráve sa dostalo ubezpečenia, že vedenie KLÚ prijíma také opatrenia, ktoré minimalizujú nebezpečenstvo šírenia vírusu v samotných Bardejovských Kúpeľoch, ale aj v Bardejove a okrese. Nevyvolávajme paniku, buďme empatickí, ale zodpovední a dodržujme všetky nariadenia a odporúčania Úradu verejného zdravotníctva i ďalších kompetentných štátnych úradov.

KLÚ Družba patrí medzi zariadenia ministerstva vnútra SR a podľa slov Martina Tarcalu je dostatočne personálne i technicky zabezpečené na to, aby túto situáciu zvládlo.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Samospráva

Pozrite si tiež

Rezortný deň ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v Bardejove

Vo štvrtok a piatok (22. – 23.2.2024) sa v Bardejove konal Rezortný deň ministerstva inves…