Meniny má:

V Bardejovských Kúpeľoch obnovili dve fontány

OOCR ŠARIŠ – Bardejov stále inovuje pre zvyšovanie návštevnosti. V Bardejovských Kúpeľoch obnovili dve fontány. Ďalšia fotogenická atrakcia pribudla na severovýchode Slovenska v Bardejovských Kúpeľoch, a.s. Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov financovala sumou 14 930 EUR obnovu dvoch nefunkčných fontán v Bardejovských Kúpeľoch.


V priebehu troch mesiacov práce realizovala firma LM-groupe, s.r.o., Bardejov. Kompletne pritom obnovila dve fontány v parku pred kúpeľným domom Alžbeta (Park Sisi), vrátane zemných prác, obnovy šachty, recyklačnej nádrže a technológie. Informuje o tom riaditeľ (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov Radomír Jančošek.

,,Bardejovské Kúpele sú zas o kúsok krajšie. Alžbetin park, alebo ľudovo Park Sisi, ktorý sa rozprestiera od secesného kúpeľného domu Astória až po klasicistickú Alžbetu, je obľúbeným miestom prechádzok a posedenia. Najvyhľadávanejší je v lete, keď tu niekoľko sto ročné vysoké stromy poskytujú v horúcich dňoch úľavu vo svojom tieni. Dominantnou parku je socha cisárovnej Sisi, inštalovaná v roku 1903 na jej pamiatku po trojtýždňovom pobyte v liečebnom dome Deák (dnes Alžbeta) v roku 1895. Obe vynovené fontány pochádzajú ešte z čias socializmu a boli dlhé roky nefunkčné. Po ich obnove sa striekajúce prúdy vody stanú vyhľadávaným miestom oddychu klientov a návštevníkov kúpeľov,“ vyzdvihuje R.Jančošek.

Ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských Kúpeľov, a.s. Tamara Šatanková k tomu dodáva: ,,Fontánam sa veľmi tešíme, práve to našim kúpeľom chýbalo. Striekajúca voda vytvára nenapodobiteľnú atmosféru a evokuje pohodu a relax. Práve tým sú naše kúpele charakteristické.“

Dodáva, že Bardejovské Kúpele sú plné zaujímavej drobnej architektúry i impozantných stavieb. Cisárovnu Sisi pripomína aj Múzeálny apartmán a kráľovský apartmán Sisi, oba v kúpeľnom dome Alžbeta. V kúpeľoch dominuje jedna z najdlhších lávok na Slovensku – Lávka priateľstva v Bardejovských Kúpeľoch, dlhá 54,2 m s výškou veže 11,6 m.

Mesto Bardejov nezaostáva
V centre Bardejova na Radničnom námestí je fotogenickým hitom socha kata, vysoká 190 cm, pod ktorého sekeru si turisti radi dobrovoľne sami kladú hlavu na klát a s takýmto úlovkom sa potom radi hrdia. Umiestnená je pred bardejovskými fotogenickými dominantami, goticko-renesančnou radnicou a Bazilikou Svätého Egídia. Turistov tento rok potešil i prenosný nápis BARDEJOV (vysoký 2,185 m, výška písmen je 1,909 m, šírka nápisu je 9,75 m), pri ktorom sa môžu fotografovať. Po čase bude nápis premiestnený na iné lokality.
Medzi klenoty mesta, a to aj fotogenické, ďalej patrí Židovské suburbium – Stará synagóga v Bardejove. Zaujímavosťou sú aj zachované Bardejovské bašty. Navštevovanou je Ulička Johna Lennona v Bardejove a Parčík Johna Lennona v centre Bardejova, ktoré sú spolu s rodinným domom zasvätené pamiatke geniálneho hudobníka.
Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov v tomto roku obohatila ponuku z regiónu o Geofun hry pre mobilné aplikácie. Dve hry sa týkajú Bardejova a po jednej Svidníka a Bardejovských Kúpeľov. Súčasťou dodávky je aj 10 000 informačných letákov.

Atraktívna vojenská história
Nadrozmernému mobilnému nápisu BARDEJOV, ktoré je od tejto jari zatiaľ prechodne v centre mesta na Radničnom námestí, predchádzal v regióne severovýchodného Slovenska v obci Kružlová iný nápis, ktorý sa dostal aj do slovenskej knihy rekordov. (Vertikálny nápis ÚDOLIE SMRTI, 998×290 cm). Medzi najfotografovanejšie lokality regiónu patrí samotné Údolie smrti, kde je medzi obcami Kapišová, Kružlová a Nižná Písaná tanková technika znázorňujúca tankovú rotu v útoku. Symbolizuje ju 8 tankov T-34/85. Návštevnícky najzaujímavejší je inscenovaný taran sovietskeho tanku T-34/85 vklineného do nemeckého tanku PZKpfw.IVAusf.J na rázcestí do Údolia smrti.
Pamätník na Dukle pripomína Karpatsko-dukliansku vojenskú operáciu z jesene 1944. V areáli prírodného múzea ako aj okolo cesty do Svidníka je rozmiestnených 55 kusov rozličnej ťažkej bojovej techniky. Pre deti je veľmi lákavé, že sa môžu dotýkať a dokonca liezť po vojenskej technike. Vojenské historické múzeum Piešťany (www.vhu.sk), prevádzkuje Centrálnu expozíciu Múzejného oddelenia VHM vo Svidníku a Vyhliadkovú vežu na Dukle v katastri obce Vyšný Komárnik. Priamo vo Svidníku láka od decembra minulého roka vyhliadka s útulňou, ktorú uviedli do prevádzky nad bývalým vlekom. Nová rozhľadňa pribudla tiež v decembri 2021 v Údolí smrti, neďaleko dedinky Kružlová v okrese Svidník. Rozhľadňa má tvar náboja do pušky z 2. svetovej vojny.

Mesto Svidník
Najlepšie zábery zo Svidníka sú z Pamätníka sov. hrdinov vo Svidníku, na sochu gen. Svobodu v centre mesta, na skanzen a tiež letisko nad Svidníkom. Mesto Svidník k tomu vydalo aj sériu pohľadníc a osadilo aj nadrozmerné rámy s názvom Svidník, cez ktoré sa dajú urobiť fotografie. Mesto Svidník sa pýši aj nadpisom nadrozmerných veľkostí v centre mesta (1,7 m a 6,4 m).

Lákavá pešia turistika
Nádherné prírodné scenérie poskytujú v okolí Bardejova pohoria Čergov, Busov, vrchy Stebnícka Magura a Žobrák, Kráľova studňa. Obľúbenými turistickými cieľmi sú aj obce Gaboltov a Cigeľka, či Lesnícky náučný chodník ČIERNA MLÁKA v Bardejovských Kúpeľoch a tamojší Skanzen – Múzeum ľudovej architektúry, i agroturistické zariadenie v Stebníckej Hute Slnečný Majer a Hrad Zborov. Okrem vojnovej histórie poskytuje aj okolie Dukly a Svidníka množstvo vrchov a pohorí vhodných na turistiku. K obľúbeným patrí Čierna hora s rozhľadňou a altánkom, pod ním sa nachádza pamätník obetiam prvej svetovej vojny. V blízkych dedinách Kurimka, Cernina, Mlynárovce a Svidník sú vojenské cintoríny. K najnavštevovanejším patrí Lesopark Dukla vo Svidníku, vrchy Stavok a Rohuľa.

Drevené kostoly lákajú v okrese Bardejov: Hervartov, Tročany, Krivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj. V okrese Svidník: kostolík v skanzene Svidník, ďalej Potoky, Šemetkovce, Miroľa, Krajné Čierno, Ladomirova a Bodružal, Príkra, Dobroslava, Nižný Komárnik, Vyšný Komárnik, Medvedie, Hunkovce.

Viac je na: www.bardejov.sk, www.kupele-bj.sk, www.svidnik.sk, www.visitbardejov.sk

Projekty a ich aktivity sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Zdieľať: