„ Kniha je duchovný odkaz jedného pokolenia druhému.“

Alexander I. Gercen

V zmysle prepojenia duchovného, ale aj historického a kultúrneho rozmeru sa niesol aj Týždeň slovenských knižníc 2020 v Okresnej knižnici Dávida Gutgesela v Bardejove.


Tento 21. ročník, ktorý trval od 2. do 8. marca 2020 sa riadil mottom „Knižnice pre všetkých“, a preto priniesol program bohatý na široké spektrum podujatí.

Otvorenie programu sa uskutočnilo 2. marca 2020 o 17:00 hod. prostredníctvom ďalšej zo série prednášok podujatia Večer s turistikou, ktorú organizuje knižnica v spolupráci s Klubom slovenských turistov BŠK už niekoľko rokov. Pozvanie prednášať na tému Oxford a Cambridge prijal MVDr. Vladimír Eliáš, PhD. Prítomným priblížil krátku históriu univerzít, ktoré sa pýšia vychovaním mnohých významných osobností spoločenského, kultúrneho a politického života, vrátene niekoľkých laureátov Nobelovej ceny, ale aj o osobné zážitky zo svojej nedávnej návštevy spomínaných elitných univerzít v Spojenom kráľovstve.

Z Britských ostrovov sme sa presunuli na ceste spoznávania do Bardejova konkrétne ku krásam architektúry, o ktorých nám porozprával v stredu 4. marca 2020 známy reštaurátor a akademický sochár Martin Kutný. Prostredníctvom fotografií sme sa poprechádzali po historickom centre Bardejova, pričom sme spoznávali nádheru a architektonickú jedinečnosť každej jednej budovy. Dozvedeli sme sa, že kedysi tvorili všetky stavby spolu dômyselnú harmóniu farieb a tvarov, ktorá bola vplyvom času značne narúšaná.

Pri cestovaní sme ostali aj vo štvrtok 5.marca 2020, o svoje príbehy z ciest za volantom kamióna nielen po Slovensku, ale aj v zahraničí a neľahkom životnom osude sa prišla podeliť Jarmila Zacher Pajpachová. Beseda, ktorá sa začala o 16:30 hod. sa uskutočnila v rámci projektu Literárna čitáreň, ktorú z verejných zdrojov podporil  Fond na podporu umenia. Táto žena s neobyčajným životom je autorkou dvoch kníh Môj život kamionistky a Spoveď kamionistky – Ako som prešla peklom, ktoré nájdu čitatelia aj vo fonde Okresnej knižnice Dávida Gutgesela v Bardejove.

V  dopoludňajších hodinách sme v rámci projektu Knižnica v ústrety seniorom navštívili Centrum sociálnych služieb, kde si klienti vypočuli prednášku na tému Vittorio Messori a výber z jeho diel. Téma prednášky sa niesla v duchu prebiehajúceho pôstu a blížiacej sa Veľkej noci, ktorá všetkých prítomných zaujala a už teraz sa tešia na ďalšie stretnutie.

Kniha patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov všetkých vekových kategórií, o čom sa mohli presvedčiť a zároveň naplno využiť čas prázdnin detskí čitatelia. Na oddelení literatúry pre deti a mládež sme privítali počas dvoch dní tábor Inkluzáčik, pre ktorý sme pripravili literárno-tvorivé podujatie Prázdniny s Opicou škoricou a Babka na rebríku. Zúčastnené deti  si okrem magnetky a agamografu, vlastnoručne vyrobených počas tvorivej dielne, mohli odniesť aj veľa nových zážitkov.

Počas celého týždňa slovenských knižníc mali návštevníci možnosť využiť bezplatnú registráciu nových čitateľov a  naši čitatelia sa mohli tešiť z odpustenia pokút z omeškania.

Autor textu: Mgr. Michal Balaščák, Okresná knižnica Dávida Gutgesela v Bardejove

Mgr. Jana Lipková, Okresná knižnica Dávida Gutgesela v Bardejove

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…