V rámci projektu mesta Gorlice „Geoturistika, šanca pre rozvoj poľsko-slovenského pohraničia“ sa v dňoch 19.-21. októbra konalo školenie pre ľudí pracujúcich v cestovnom ruchu.


3-dňové školenie obsahovalo témy z oblasti, geológie, topografie, spoznávania okolia v teréne a získavania vedomostí aj z oblasti iných príbuzných prírodných vied. Jedným z bodov školenia bolo networkingowé stretnutie, počas ktorého mali účastníci príležitosť na výmenu skúseností.

Kurzy sa konali v podobe stacionárnych a vzdelávacích okruhov v  danej oblasti. Zahŕňali návštevy najznámejších turistických lokalít poľsko-slovenského pohraničia. Školenie bolo zamerané pre pracovníkov, ktorí pracujú v oblasti cestovného ruchu, pre sprievodcov cestovného ruchu a konateľov turistických centier.

História mesta Gorlice

Presný dátum založenia mesta nie je isté. Podľa kroniky Marcina Gromera bolo mesto založené v roku 1354 za vlády Kazimíra Veľkého nemeckými osadníkmi z Görlitz . V šestnástom a sedemnástom storočí bolo mesto Gorlice jedným z dôležitých centier kalvinizmu . Tiež bolo dôležitým centrom remesiel a obchodu. V devätnástom storočí sa Gorlickí okres stal kolískou ropného priemyslu. V roku 1865 sa mesto stalo krajským mestom. Od tej doby sa mesto prudko rozvíjalo, bola postavená nemocnice, stredná škola či bol v roku 1900 otvorený mestský park.

Gorlice počas I. svetovej vojny

Rozvoj mesta bol prerušený prvou svetovou vojnou. Dňa 2. mája 1915 sa v meste a jeho okolí odohrala bitka pri Gorliciach , v ktorej nemecká a rakúsko-uhorská armáda prelomila front s Rusmi. Ako dôsledok jednak samotnej bitky, tak i predchádzajúcich pozičných bojov trvajúcich 126 dní, bola väčšina budov v meste zničená.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Zaujímavosti

Pozrite si tiež

LETO S DRAKOM – Leto na sídlisku

Prázdniny sú už v plnom prúde a všetky deti si naplno užívajú nádherné slnečné dni a zaslú…