Meniny má:

Romantické spomienky na cisárovnú

Romantické spomienky na cisárovnú. Potulky po chodníku Sisi s certifikovanou sprievodkyňou. Jesenné prechádzky v Bardejovských Kúpeľoch a ich okolí sú neoddeliteľnou súčasťou liečby a oddychu v týchto svetoznámych kúpeľoch. Parky, lesoparky a udržiavané lesy žiaria farbami, sú plné kyslíka, hríbov a čarokrásnych zákutí s potôčikmi a jazierkami. Udržiavané chodníky, cyklochodníky, singletracky, kyslíkové dráhy, cesty a cestičky lemované lavičkami, prístreškami, ohniskami a rozhľadňami lákajú na zdravý pohyb. Svoje miesto si našlo i spojenie históriou nazvané ,,Potulky po chodníku Sisi“ s certifikovanou sprievodkyňou Annou Tomkovou. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a.s., Tamara Šatanková.


,,Zaujíma vás príbeh cisárovnej a kráľovnej Sisi? Využite služby certifikovanej sprievodkyne Bc. Anny Tomkovej, ktorá sprevádza záujemcov životom cisárovnej po náučnom chodníku Sisi. Termíny sa pravidelne aktualizujú a potulka začína o 13.30 hod. Najbližšie sa uskutoční 16.októbra a neskôr 30. októbra 2021. Vstupné 2€ zahŕňa vstup do muzeálneho apartmánu, fľašu minerálky, fialkové cukríky, prospekt. Každá vstupenka je zlosovateľná a na konci potulky sa vyžrebuje pre jedného účastníka zaujímavá výhra. Limitovaný počet účastníkov je maximálne 20. Prihlásiť sa treba do stredy v týždni, kedy sa potulky konajúna recepcii v hoteli Alžbeta (054/477 5001), kde sa vstupenky aj kupujú. Stretnutie je pri soche Sisi pred hotelom Alžbeta,“ vraví T.Šatanková.

Dodáva, že BARDEJOVSKÉ KÚPELE, a.s. sú pre svojich klientov naďalej otvorené aj potom, čo hygienici zaradili okres Bardejov do bordovej farby. Pre novo prijímaných klientov však platí režim OTP (očkovanie, negatívny test na covid, prekonané covid ochorenie). Zmeny v opatreniach sa týkajú wellness spa, fitness, procedúr a stravovania, ktoré sú prístupné iba ubytovaným klientom. Stravovanie funguje formou bufetových stolov, ale s obsluhou personálom. Kaviareň a lobby bar fungujú aj pre verejnosť, v interiéri je sedenie pre plne očkovaných, terasy a okienkový predaj funguje v režime OTP. V interiéri je povinný respirátor FFP 2.

Náučný chodník Sisi a jej zastavenia 

Náučný chodník nazvaný ,,Sisi a jej zastavenia“ je dlhý 2,3 km. Jeho prejdenie trvá bez zastavenia 45 min (inak aj 1,5 hod.‘ a je na ňom 7 zastavení s informačnými tabuľami. Fyzicky a časovo je nenáročný a dostupný pre všetkých klientov, vrátane rodín s deťmi a handicapované osoby. Prevýšenie na trase je iba 45m.

  1. Zastavenie: Alžbetínsky park, pamätník – bronzová socha Sisi (Július Donáth) – Pamätník vyhotovil v roku 1903 Július Donáth z bronzu, postava je stvárnená v sediacej podobe a podstavec je z hátszegszkého mramoru. Dielo stálo 12 000 korún. Dňa 25. júla bol dopravený podstavec pamätníka, ktorý bol ihneď aj umiestnený. Samotný pamätník – bronzová socha bol vztýčený v prvej tretine augusta za osobnej asistencie umelca.
  2. Zastavenie: Lávka priateľstva – Lávka priateľstva je dlhá 54,2 m a výška jej veže je 11,6 m. Autorom lávky je český záhradný architekt Ivar Otruba, do prevádzky ju uviedli v roku 2011. Svojou netradičnou dĺžkou sa stala jednou z dominánt kúpeľov a častým cieľom fotografovania. V čase otvorenia patrila medzi päť najdlhších drevených lávok na Slovensku. Július Schultz k pobytu Sisi napísal: „Vznešená kráľovná má veľmi jednoduchú životosprávu. Včas ráno v novom kúpeľnom dome absolvuje teplý minerálny kúpeľ, potom raňajkuje. Jej raňajky spravidla pozostávajú z vajíčka na mäkko a čerstvo nadojeného mlieka. Po raňajkách sa Jej Veličenstvo v sprievode grófky Mikesovej alebo jej gréckeho učiteľa vydá na prechádzku, pričom je pozoruhodná húževnatosť a vytrvalosť, ktorú pritom vznešená pani prejavuje. Neúnavne chodí po prekrásnych lesoch 3-4 hodiny v jednom kuse bez toho, aby si aspoň raz odpočinula. …. kúpeľní hostia v maximálnej miere rešpektujú úctivý odstup a usilujú sa čo najviac o to, aby jej pokoj nerušili.
  3. Zastavenie: Nad kúpaliskom – Pod lesom na samom okraji Bardejovských Kúpeľov sa nachádza letné kúpalisko s vodou ohrievanou na príjemných 27°C. Okrem veľkého bazénu s rozmermi 33×15 m je tu návštevníkom k dispozícii i malý detský bazén rozmerov 4×4 m. Toto prírodné kúpalisko bolo vybudované v roku1930 za čias pôsobenia doktora Mikuláša Atlasza.
  4. Zastavenie: Kyslíková dráha – Pôvodná kyslíková dráha bola vybudovaná v roku 1974. Obnovená a znovu sprevádzkovaná bola od roku 2014. Má dĺžku 1 km a je na nej štrnásť stanovíšť, na ktorých sú relaxačné a pohybové cvičenia. V súčasnosti slúži kúpeľným hosťom a všetkým návštevníkom, ktorí si chcú zacvičiť, ale aj tým, ktorí radi trávia svoj voľný čas príjemnými prechádzkami v lesnom prostredí.
  5. Zastavenie: Čierna Mláka – V krásnych lesoch nad kúpeľným jazierkom vedie celoročný lesný náučný chodník Čierna Mláka, ktorý bol verejnosti sprístupnený v roku 2008. Pozostáva z troch okruhov rôznej náročnosti. Prvý okruh JEDĽOVÝ je nenáročný s dĺžkou 1,9 km a prevýšením 100 m. Druhý okruh BUKOVÝ je mierne náročný s dĺžkou 3,7 km a prevýšením 220 m. Tretí okruh JAVOROVÝ je náročný s dĺžkou 3,9 km a prevýšením 290 m. Na začiatku je osadená informačná mapa so základnými informáciami o chodníku a zaujímavosti o samotnej lokalite, lesníctve, faune a flóre, vyhliadkach, historických pamiatkach a iných poskytuje 18 tematických zastávok. Chodník vedie okolo drevenej rozhľadne na Zborovský hrad, kamennej terasovitej vyhliadky na hlavný hrebeň Čergovského pohoria a okolo kaplnky sv. Huberta. K oddychu a rozjímaniu slúžia lavičky, k občerstveniu studničky a k posedeniu ohniská.
  6. Zastavenie: Jazierko – Jazierko v Bardejovských Kúpeľoch je vyhľadávaným miestom pre príjemný relax a oddych. Plocha jazierka bola vybagrovaná, opravená bola hrádza, výpusty jazierka a schodíky. Jazierko bolo pôvodne vybudované ako zásobník vody pre potreby vodovodu Bardejovských Kúpeľov. Opravy pokračujú vyčistením a rekonštrukciou priehrady, ktorá sa nachádza v lese, 200 metrov nad samotným jazierkom. Táto priehrada má veľmi dôležitú úlohu. Slúži na zachytávanie prívalovej vlny, aby v období intenzívnych zrážok zachytila všetky nánosy hliny, piesku, kameňov a konárov a zabránila tak zaneseniu samotného jazierka.
  7. Zastavenie: Parčík Diana, hotel Alžbeta, bývalý hotel Deák – V hoteli Alžbeta, bývalom hoteli Deák, bola Sisi počas svojho pobytu v Bardejovský Kúpeľoch ubytovaná. Pri tejto príležitosti bol vybudovaný bočný vchod do hotela, ktorý slúžil špeciálne pre Sisi a jej sprievod. Sisi bola disciplinovanou pacientkou, ktorá prísne dodržiavala kúpeľný režim. Na odporúčanie svojho ošetrujúceho lekára pila vodu z prameňa Lobogo (dnes je to prameň Alžbeta).

Prečo Alžbeta, prečo Sisi? 

Alžbeta Amália Eugénia, ktorú blízki od detstva volali Sisi, sa narodila ako dcéra bavorského vojvodu Maximiliána Jozefa z rodu Wittelsbachovcov 24. decembra 1837 v  Mníchove. Bola bavorskou princeznou, rakúskou cisárovnou (od r. 1854), českou a uhorskou kráľovnou (od r. 1854), manželkou rakúskeho cisára Františka Jozefa I.

Zomrela  10. septembra 1898 v Ženeve na následky atentátu. V júli 1898 podnikla cestu do Švajčiarska. Podľa Wikipedie ,,počas nej v Ženeve pri prichádzaní k prístavisku ju s jej spoločníčkou Irmou Sztárayovou prepadol taliansky anarchista Luigi Lucheni. Spáchal na ňu atentát, bodol ju trojhranným pilníkom a Alžbeta tomuto zraneniu podľahla.“

Prečo cisárovná a prečo kráľovná? 

Mnohí rakúski vládcovia používali titul  cisár Svätej ríše rímskej nemeckého národa  a tak aj Alžbeta, ako manželka Františka Jozefa, bola cisárovnou. Zároveň sa však nechala korunovať za uhorskú kráľovnú a preto sa v súvislosti s ňou používajú oba tituly. Bola  súčasne cisárovnou aj kráľovnou.

Kráľovské kúpele a liečebný dom Alžbeta 

Bardejovské kúpele, a.s. začali budovať značku,,Kráľovské kúpele“, ako súčasť odkazu na návštevu Sisi v Bardejovských Kúpeľoch v roku 2016 po rekonštrukcii liečebného domu ALŽBETA. Kúpele ho znovu otvorili v polovici júla 2016, po rekonštrukcii v trvaní 6 mesiacov, ktorá si vyžiadala 1,95 mil. EUR, vrátane interiéru. Odvtedy láka svojou romantikou a prepojenosťou na Sisi predovšetkým ženské návštevníčky, ktoré môžu bývať v jej apartmáne. Značku Sisi a jej prepojenosť na ,,kráľovské kúpele“ budú kúpele posilňovať aj v budúcnosti. Vidia v tom potenciál, keďže Sisi Bardejovské kúpele naozaj navštívila a strávila tu tri týždne.

Kráľovský apartmán Sisi 

Kráľovský apartmán Sisi je luxusne zariadený a momentálne je to top ponuka Bardejovských kúpeľov, a.s. Má obývaciu časť, spálňu, predsienku, samostatné WC, samostatnú kúpeľňu a veľkú terasu. Vybavený je masívnym talianskym štýlovým nábytkom.

Muzeálny apartmán Sisi 

Na prízemí, vedľa recepcie, je ďalší-tzv. muzeálny apartmán Sisi, vybavený masívnym štýlovým nábytkom podľa vzoru apartmánov v Hofburgu a vyzdobený fotografiami a obrazmi Sisi. Neslúži na pobyt, ale je prístupný aj verejnosti, turistom a neubytovaným klientom (vstupné je 1 EURO). Vo vitrínach sú repliky originálov- pamätníka Sisi z parku pred hotelom, veľkňazského prsteňa, skleneného pohára, z ktorého Sisi pila minerálnu vodu počas pobytu. Na recepcii si návštevníci môžu kúpiť aj rôzne suveníry a spomienkové predmety.

ALŽBETÍNSKY DEŇ 

Vo vybranú augustovú nedeľu sa v Bardejovských Kúpeľoch každoročne koná spomienková slávnosť na počesť cisárovnej Sisi. Nazýva sa ALŽBETÍNSKY DEŇ a je jedným z vrcholov kultúrneho leta v Bardejovských kúpeľoch už druhé desaťročie.

Viac informácií na: www.kupele-bj.sk

Projekty a ich aktivity sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Zdieľať: