Prvý októbrový deň sme v Kultúrnom a turistickom centre v Bardejove otvorili výstavu bardejovského umelca Jozefa Peteju – Retrospektíva – maľba, kresba, plastika. Príjemnú atmosféru a bohatú účasť hostí podčiarkol kultúrny program v podaní Petra Vyslockého a Viery Germanovej Vaškovej zo ZUŠ M. Vileca v Bardejove.


Bardejovčan Jozef Peteja bol 43 rokov svojho života lekárom. Uzdravoval ľudí vo Vranove nad Topľou, v Starej Ľubovni i v Bardejove.  Avšak o čosi viac ako 43 rokov sa venuje výtvarnej tvorbe. Jeho hľadanie začalo počas štúdia medicíny.  Kreslil karikatúry. Siahal po hline, sadre, pórobetóne, krištáľovej živici. Najviac ho však oslovilo drevo. V ostatných rokoch pracoval so železom. Umenie je pre Jozefa Peteju celoživotným spoločníkom.

Dobíja ho energiou a robí ho šťastnejším. Teraz, na prahu 70-tky sa rozhodol urobiť retrospektívu svojho umeleckého videnia sveta. Vo výsledku to však neznamená, že svoj ateliér zatvára.  Má pripravených veľa námetov a tvorivých zámerov, ktoré chce zrealizovať. Vo svojej tvorbe sa Jozef Peteja dotkol kresby, pastelu, maľby.  Zhotovoval plakety a medaily. Jeho najvýraznejším výrazovým prostriedkom je však sochárstvo. Siahal po námetoch z lekárskeho prostredia, športu, prírody, maľoval zátišia, ale aj zákutia rodného Bardejova.

Krásne maľby, kresby a plastiky Jozefa Peteju na Vás čakajú v galérii Poľsko-slovenského domu, ale jedna plastika Vás víta už priamo pred budovou.

Príďte si pozrieť túto zaujímavú výstavu, ktorá potrvá do 31.10.2019.

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Galéria pod holým nebom

    Galéria pod holým nebom pri Topli sa postupne rozrastá. Postupne pribúdajú aj významné oso…
  • Michał Piotrowsky – „Krajinky“

    V galérii Poľsko-slovenského domu sa v pondelok 20.9.2021 uskutočnila vernisáž výstavy fot…
  • Poľsko mojimi očami

    Inštitút stredoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove v sp…
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Galéria pod holým nebom

Galéria pod holým nebom pri Topli sa postupne rozrastá. Postupne pribúdajú aj významné oso…