Prvý októbrový deň sme v Kultúrnom a turistickom centre v Bardejove otvorili výstavu bardejovského umelca Jozefa Peteju – Retrospektíva – maľba, kresba, plastika. Príjemnú atmosféru a bohatú účasť hostí podčiarkol kultúrny program v podaní Petra Vyslockého a Viery Germanovej Vaškovej zo ZUŠ M. Vileca v Bardejove.


Bardejovčan Jozef Peteja bol 43 rokov svojho života lekárom. Uzdravoval ľudí vo Vranove nad Topľou, v Starej Ľubovni i v Bardejove.  Avšak o čosi viac ako 43 rokov sa venuje výtvarnej tvorbe. Jeho hľadanie začalo počas štúdia medicíny.  Kreslil karikatúry. Siahal po hline, sadre, pórobetóne, krištáľovej živici. Najviac ho však oslovilo drevo. V ostatných rokoch pracoval so železom. Umenie je pre Jozefa Peteju celoživotným spoločníkom.

Dobíja ho energiou a robí ho šťastnejším. Teraz, na prahu 70-tky sa rozhodol urobiť retrospektívu svojho umeleckého videnia sveta. Vo výsledku to však neznamená, že svoj ateliér zatvára.  Má pripravených veľa námetov a tvorivých zámerov, ktoré chce zrealizovať. Vo svojej tvorbe sa Jozef Peteja dotkol kresby, pastelu, maľby.  Zhotovoval plakety a medaily. Jeho najvýraznejším výrazovým prostriedkom je však sochárstvo. Siahal po námetoch z lekárskeho prostredia, športu, prírody, maľoval zátišia, ale aj zákutia rodného Bardejova.

Krásne maľby, kresby a plastiky Jozefa Peteju na Vás čakajú v galérii Poľsko-slovenského domu, ale jedna plastika Vás víta už priamo pred budovou.

Príďte si pozrieť túto zaujímavú výstavu, ktorá potrvá do 31.10.2019.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…