Bardejov čaká v lete unikátna výstava plagátov. Dizajnér Peter Javorík sa ešte začiatkom roka rozhodol vypísať svetovú súťaž tvorcov plagátov, ktorej témou je naše mesto. Unikátna myšlienka inšpirovaná jedinečnou podobou a atmosférou kráľovského Bardejova tak z neho v lete urobí hlavné mesto plagátovej tvorby na Slovensku.


Grafický dizajnér Peter Javorík sa narodil v Žiline,  študoval v Opave i na Technickej univerzite v Košiciach. Istý čas žil v Prahe a momentálne pôsobí ako odborný asistent na Akadémii krásnych umení v Krakove. Napriek tomu všetkému  hovorí o sebe ako o Bardejovčanovi.

V Bardejove otvoril už niekoľko výstav plagátov. V roku 2017 to bolo Poster Quadrennial Bardejov, teda výstava, ktorá sa koná každé štyri roky. V minulom roku  to boli  tri výstavy – projekt z Ruska: Ruská revolúcia 1917-2017, výstava čínskeho plagátu a tiež výstava Shut – Up (reakcia umelcov na násilnú smrť novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej). Plagáty z Bardejovských potuliek boli vystavené dvakrát aj v Poľsko-slovenskom dome.

 

Z Bardejova chce urobiť mesto plagátov a každoročne tu zorganizovať   veľkú svetovú výstavu. Aj preto sa rozhodol vyhlásiť súťaž,  osloviť dizajnérov z celého sveta na tvorbu plagátov s tematikou Bardejova. Ich reakcia ho príjemne prekvapila . Zásluhou sociálnych sietí, kde začal túto myšlienku prezentovať a oslovovať kolegov,  sa mu prihlásili autori z 41 krajín z celého sveta. Celkovo tak má k dispozícii 418 plagátov, okrem iného aj  z Kolumbie, Ekvádoru, Číny, Japonska, Mexika, Indonézie, Ruska alebo  Poľska.

 

V súčasnosti tak má Bardejov azda najviac vyobrazení na plagátoch zo všetkých miest na Slovensku. Pri oslovovaní kolegov nerobil žiaden výber aj tak ho ich rekcia príjemne prekvapila. Za obrovskú výhodu považuje, že historické centrum Bardejova je zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. To mu dáva pridanú hodnotu, ktorá dokáže osloviť viac ako iné lokality.

Najčastejšie zobrazovaným motívom je historická radnica, či Bazilika minor sv. Egídia, ale nechýbajú ani fotomontáž z Uličky Johna Lennona, či významná osobnosť bardejovskej histórie Leonard Stockel, ale aj iné dominanty mesta. Grafickí dizajnéri mali možnosť predložiť svoje diela do konca apríla. V lete chce Peter Javorík vytvoriť a verejnosti sprístupniť výstavu plagátov pod holým nebom v Kláštornom parku. Jeho cieľom je vybudovať akúsi  galériu plagátu. Zároveň chce vydať reprezentatívnu  knihu mesta Bardejov.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…