Dnes (3.8.2021) sa v priestoroch Mestského úradu (MsÚ) konalo pracovné stretnutie zástupcov samosprávy a architektonického ateliéru A-Typ z Prešova. Témou bolo predstavenie a prerokovanie dvoch návrhov úprav stredových ostrovčekov kruhových križovatiek ulíc Mlynská a Partizánska, ako aj ulíc Jiráskova, Hviezdoslavova, Partizánska.


V prvom prípade sa jedná o umelecké dielo pozostávajúce z piatich, samostatne osadených  panelov s vyobrazením bociana, pričom z každého uhla pohľadu by celkový jednotný obraz mal predstavovať vždy inú „animáciu“, vždy inú siluetu. Bocian preto, lebo táto lokalita je známa ako lokalita „Pri bocianovi“: artefakt by tak symbolicky odkazoval aj na tento zľudovelý výraz…Autormi grafického vyobrazenia je trojica umelcov (páni Kačmár, Grega a Michňa), ktorá už má skúsenosti s podobnými plastikami.

V druhom prípade sa autori z A-Typ-u rozhodli nadviazať na existenciu Hodinovej (západnej) veže, ktorá podľa dobových prameňov ešte na prelome minulých storočí stála na konci terajšej Hviezdoslavovej ulice, alebo „Na bráne“: jej znázornenie by malo byť vyhotovené z kovového pletiva, čo zaručí jej priehľadnosť, akúsi „vzdušnosť“ a ľahkosť. V najvyššom bode by mala mať niečo málo pod šesť metrov, šírka by mala podľa návrhu byť okolo 3,5 metra. Autori sa inšpirovali už spomínanou západnou bránou a odkaz na kontinuitu s minulosťou je tu zrejmý.

V januári tohto roka skončila päťročná viazanosť „nezasahovania“ do projektov týchto kruhových križovatiek: samospráva má tak v úmysle minimálne jeden z týchto návrhov realizovať ešte v tomto roku a rozšíriť doterajšiu paletu artefaktov na kruhových križovatkách v meste, na ktoré si už obyvatelia i návštevníci zvykli.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Samospráva

Pozrite si tiež

Projekt rekonštrukcie priekopového múru na ulici Krátky rad sa dostáva do finálnej fázy

Projekt rekonštrukcie priekopového múru na ulici Krátky rad a s ním súvisiace stavebné akt…