Domov Články Samospráva Pozitívne hodnotenie samosprávy

Pozitívne hodnotenie samosprávy

7 .
Komentáre vypnuté na Pozitívne hodnotenie samosprávy
1,177

Dnes nás mimoriadne milo prekvapila správa, ktorú vydali tlačové agentúry a pod ktorú sa podpísala riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková. Samospráva Bardejova ju prináša v plnom znení s tým, že podrobne sa jej bude venovať v najbližších dňoch.


REBRÍČEK: Najlepšie nakupuje Prešov, z menších miest Bardejov

Z malých miest uspel najlepšie Bardejov, ktorý rutinne súťaží zákazky od tisíc eur, často elektronicky.

Autor TASR

Bratislava 12. novembra (TASR) – Najlepším verejným obstarávateľom spomedzi veľkých miest je Prešov, z malých Bardejov. Vyplýva to z analýzy, ktorú v polovici volebného obdobia primátorov a starostov urobila Nadácia Zastavme korupciu v spolupráci s českými odborníkmi. V rebríčku Zindex z vyšších územných celkov najlepšie uspeli Žilinský samosprávny kraj spolu s Banskobystrickým. Nadácia v spolupráci s výskumníkmi z českého think-tanku EconLab hodnotila 17.000 nákupov v hodnote spolu za 1,1 miliardy eur. Posudzovali najmä, či samosprávy o zákazky súťažia, či tendre nerušia, ako často sa opakujú rovnaké firmy a či pri verejnom obstarávaní neporušujú zákon.

„Samozrejme, nedá sa obsiahnuť všetko, ale Zindex dáva obstarávateľom vysvedčenie, ako sa im darí v porovnaní s ostatnými. Verejnosti a občanom zase Zindex poskytne informácie, ako ich volení zástupcovia nakladajú s verejnými zdrojmi,“ skonštatovala riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Z malých miest uspel najlepšie Bardejov, ktorý rutinne súťaží zákazky od tisíc eur, často elektronicky. Aj v prípade, že nakupoval napríklad reflexné vesty za niekoľko sto eur či stavebný dozor, vyžiadal si podľa nadácie vždy aspoň tri ponuky na porovnanie. Takto mohol cez prieskum trhu zistiť najlepšiu cenu za objednanú službu či tovar.

Z veľkých miest najviac súťaží mesto Prešov, nevyužíva výnimky ani priame zadania a neuzatvára často k zmluvám dodatky, ktoré by zvyšovali ceny. „Svedčí to o dobrej príprave projektov, pre porovnanie, priemerné mesto zadáva formou dodatkov 4 % objemu zákaziek,“ tvrdí Jiří Skuhrovec z EconLabu.

Prešov podľa neho využíva moderné postupy, ktoré smerujú k vyššej hodnote za peniaze. Vyzdvihol najmä súťaže o návrh pri prírodnom kúpalisku Delňa a Záhrade umenia na Kmeťovom stromoradí. „Fakt, že mesto zverí výber projektov do rúk komisie externých architektov, svedčí o nezaujatosti a snahe dostať kvalitný výsledok a nie ten najlacnejší,“ dodal Skuhrovec.

Zo samosprávnych krajov si prvé miesto delia Banskobystrický a Žilinský. Banskobystrický kraj podľa nadácie vo veľkej miere využíva cenové aukcie, rozhoduje rýchlo a nemení podmienky súťaže. V porovnaní s Prešovom a Bratislavou sa síce vyhýba komplikovanejším postupom ako sú necenové súťaže či súťaže o návrh, ale funguje jednoducho a efektívne. Žilinský kraj sa „vyšvihol“ najmä z dôvodu veľkých súťaží na dodávku energií. Hoci mal niekoľko prieskumov zo strany Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ten nekonštatoval žiadne porušenie zákona.

Hodnotenie Zindex funguje aj v Českej republike, Európska komisia ho podľa nadácie označuje ako špičkovú prax. Vychádza výlučne z dát o reálnom zadávaní, vyhodnocuje efektivitu a rizika úradov. „Chceme nákupcov podporiť, aby využívali najlepšiu dostupnú prax a odporúčané, overené postupy, ako ich identifikujú napríklad Európska komisia alebo OECD,“ poznamenala Petková. Hodnotenie je dostupné na www.zindex.sk.

Z pohľadu porovnania s Českom je Slovensko lepšie v uverejňovaní a súťažení menších nákupov. Zjavný je aj dôslednejší dohľad ÚVO, ktorý zadávateľov kontroluje častejšie ako jeho český ekvivalent. „Naopak, na Slovensku vidíme nižšiu mieru elektronizácie, napríklad slabšie využívanie dynamických nákupných systémov pre efektívnejšie nákupy,“ podotkol Skuhrovec.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Samospráva

Pozrite si tiež

Rezortný deň ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v Bardejove

Vo štvrtok a piatok (22. – 23.2.2024) sa v Bardejove konal Rezortný deň ministerstva inves…