Také miesto ako je koncentračný tábor v Oswienčime, by mal navštíviť každý človek aspoň raz v živote a naživo si pripomenúť ukrutnosť fašistickej doby. Obdobie druhej svetovej vojny nie je až takou vzdialenou minulosťou a rozhodne nepatrí len do historických kníh, ale je potrebné pripomínať si ho neustále aj v našej modernej dobe.
Za poznávaním tejto neľudskej časti histórie sa v rámci exkurzie do koncentračného tábora v Oswienčime vydali v dňoch 7.11. a 9.11.2017 aj žiaci bardejovských ZŠ. Exkurziu, ktorá sa uskutočnila pod záštitou primátora MUDr. Borisa Hanuščaka pre žiakov zorganizovalo Mesto Bardejov a odbor školstva.
Našou prvou zastávkou na ceste Poľskom bol Krakow. Starobylé kráľovské mesto nás očarilo svojou krásou a množstvom pamiatok. Hlavný cieľ našej cesty bol však v meste Oswienčim a bol spojený s prehliadkou nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Tento najväčší nemecký vyhladzovací tábor na svete vznikol v Poľsku v roku 1940 a odhaduje sa, že počas druhej svetovej vojny v ňom nacisti umučili okolo 1,1 milióna ľudí.
Naša prehliadka začínala vstupom do tábora popod známu bránu s nadpisom Arbeit macht frei a postupne pokračovala ďalej po celom území tábora. Celé toto miesto aj v dnešnej dobe neustále pripomína utrpenie a smrť, ktorú miliónom nevinných ľudí spôsobil nacistický režim. Aj po mnohých rokoch má v sebe zvláštnu atmosféru a na žiakov pôsobilo priam magicky. Počas odborného výkladu sprievodcov v slovenskom jazyku všetci ticho počúvali, všetci zaznamenávali v hlavách smutné príbehy a osudy ľudí, ktorí v tomto koncentračnom tábore žili, pracovali a mnohí aj zahynuli. Vidieť naživo miesta, kde sa pred niekoľkými desiatkami rokov udiala takáto hrôza nebolo vôbec ľahké. V jednotlivých v barakoch, v ktorých boli väzni pôvodne ubytovaní si žiaci prezreli množstvo fotografií, ale aj autentické predmety, ktoré sa zachovali a vypovedajú o tom, čoho všetkého je človek schopný a ako ďaleko až môže zájsť ľudská zloba, nenávisť, neznášanlivosť, extrémizmus. Tento fenomén nie je cudzí ani terajšej dobe. Je veľmi potrebné umožniť dnešnej mladej generácii, aby sa aj takto priamo v Oswienčime konfrontovala s realitou vojny, násilia, nenávisti a zdôrazniť nevyhnutnosť zachovania ľudských hodnôt.
Návšteva tohto miesta sa vôbec nedá považovať za výlet, ale skôr je pripomienkou neslávneho obdobia našej nie až tak vzdialenej histórie, na ktorú nesmieme zabudnúť.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Zo života škôl

Pozrite si tiež

Deň ZEME s MO SRZ v Bardejove

Aj tento rok žiaci ZŠ Bartolomeja Krpelca v Bardejove oslávili DEŇ ZEME rôznymi zaujímavým…