Také miesto ako je koncentračný tábor v Oswienčime, by mal navštíviť každý človek aspoň raz v živote a naživo si pripomenúť ukrutnosť fašistickej doby. Obdobie druhej svetovej vojny nie je až takou vzdialenou minulosťou a rozhodne nepatrí len do historických kníh, ale je potrebné pripomínať si ho neustále aj v našej modernej dobe.
Za poznávaním tejto neľudskej časti histórie sa v rámci exkurzie do koncentračného tábora v Oswienčime vydali v dňoch 7.11. a 9.11.2017 aj žiaci bardejovských ZŠ. Exkurziu, ktorá sa uskutočnila pod záštitou primátora MUDr. Borisa Hanuščaka pre žiakov zorganizovalo Mesto Bardejov a odbor školstva.
Našou prvou zastávkou na ceste Poľskom bol Krakow. Starobylé kráľovské mesto nás očarilo svojou krásou a množstvom pamiatok. Hlavný cieľ našej cesty bol však v meste Oswienčim a bol spojený s prehliadkou nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Tento najväčší nemecký vyhladzovací tábor na svete vznikol v Poľsku v roku 1940 a odhaduje sa, že počas druhej svetovej vojny v ňom nacisti umučili okolo 1,1 milióna ľudí.
Naša prehliadka začínala vstupom do tábora popod známu bránu s nadpisom Arbeit macht frei a postupne pokračovala ďalej po celom území tábora. Celé toto miesto aj v dnešnej dobe neustále pripomína utrpenie a smrť, ktorú miliónom nevinných ľudí spôsobil nacistický režim. Aj po mnohých rokoch má v sebe zvláštnu atmosféru a na žiakov pôsobilo priam magicky. Počas odborného výkladu sprievodcov v slovenskom jazyku všetci ticho počúvali, všetci zaznamenávali v hlavách smutné príbehy a osudy ľudí, ktorí v tomto koncentračnom tábore žili, pracovali a mnohí aj zahynuli. Vidieť naživo miesta, kde sa pred niekoľkými desiatkami rokov udiala takáto hrôza nebolo vôbec ľahké. V jednotlivých v barakoch, v ktorých boli väzni pôvodne ubytovaní si žiaci prezreli množstvo fotografií, ale aj autentické predmety, ktoré sa zachovali a vypovedajú o tom, čoho všetkého je človek schopný a ako ďaleko až môže zájsť ľudská zloba, nenávisť, neznášanlivosť, extrémizmus. Tento fenomén nie je cudzí ani terajšej dobe. Je veľmi potrebné umožniť dnešnej mladej generácii, aby sa aj takto priamo v Oswienčime konfrontovala s realitou vojny, násilia, nenávisti a zdôrazniť nevyhnutnosť zachovania ľudských hodnôt.
Návšteva tohto miesta sa vôbec nedá považovať za výlet, ale skôr je pripomienkou neslávneho obdobia našej nie až tak vzdialenej histórie, na ktorú nesmieme zabudnúť.