Včera 16. septembra 2020 o 15.00 hod. sa vo výstavných priestoroch Šarišského múzea na Radničnom námestí č. 13 v Bardejove uskutočnila symbolická vernisáž výstavy o živote a diele hudobného skladateľa, huslistu a dirigenta Bélu Kélera (1820 – 1882). Výstavu pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia pripravilo Šarišské múzeum v spolupráci s bardejovskou Spoločnosťou Bélu Kélera. Vernisáž prebehla v úzkom kruhu organizátorov kvôli dodržaniu aktuálnych pandemických opatrení.


Bardejovský rodák Béla Kéler mal veľmi rád svoje rodné mesto a často sa do neho zo sveta vracal. V jednom zo svojich listov napísal, že „len v tmavom tieni hustých smrečín bardejovských lesov si skutočne odpočiniem, len tichý pokoj domova mi prinavráti stratené sily.“ Pozitívny emocionálny vzťah k Bardejovu sa odrazil aj v jeho tvorbe (skladby Spomienka na Bardejov, Na krásnom Rýne spomínam na teba), na Bardejov pamätal aj vo svojom testamente. V tomto meste sa až dodnes uchovala podstatná časť jeho pozostalosti, z ktorej výdatne čerpala i táto výstava.

Presne pred polstoročím napísal muzikológ František Matúš vo svojej štúdii o Kélerovi a jeho pozostalosti v bardejovskom múzeu tieto slová: „To, čo Kéler dokázal, si zaslúži nielen obdiv, ale aj úctu. Jednoduchý skromný človek z východného Slovenska sa svojou húževnatosťou vypracoval v ďalekej cudzine na uznávaného umelca, svojou tvorbou sa presadil v najväčšej európskej konkurencii a svoje kvality dokázal priamo v najväčších hudobných centrách pred vyspelým publikom Európy, kde sa zaradil medzi špičku daného žánru. Jeho meno nájdeme vo všetkých významnejších encyklopédiách, ale s jeho dielom sa v našej muzikologickej literatúre nestretneme. Jeho veľkosť a popularita zapadli prachom v bardejovskom múzeu.“

Sme veľmi radi, že toto konštatovanie už neplatí. Bélu Kélera, súčasníka slávnejšieho „kráľa valčíkov“ Johanna Straussa ml., ľudia u nás opäť spoznávajú a jeho skladby v múzeu nezapadajú prachom, ale naopak, zásluhou mnohých nadšencov akoby v rukách súčasných hudobníkov opäť ožívali. Potvrdzujú to mnohé nové koncerty, množstvo vydaní jeho skladieb, existencia desiatich ročníkov bardejovského Kultúrneho leta Bélu Kélera.

Tohtoročné oslavy 200. výročia narodenia Bélu Kélera síce trochu zabrzdila súčasná koronakríza a niekoľko koncertov na jeho počesť muselo byť zrušených, resp. odložených, ale tvorcovia tejto výstavy (RNDr. Peter Bubák zo Spoločnosti Bélu Kélera a PhDr. František Gutek zo Šarišského múzea) veria, že jej návštevníci si ju budú môcť nerušene pozrieť až do 20. októbra 2020. Výstava je súčasťou série podujatí venovaných 20.výročiu zápisu Bardejova na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Uložili fontánu na zimný spánok

Začiatok októbra sa v Bardejove už tradične spája s ukončením letnej turistickej sezóny a …