Domov Tipy na výlet Bardejov a okolie Medzinárodné hudobné leto

Medzinárodné hudobné leto

13 .
Komentáre vypnuté na Medzinárodné hudobné leto
718

V Bardejovských Kúpeľoch štartuje Medzinárodné hudobné leto. Bardejovské Kúpele majú park Bélu Kélera, jeho tabuľu a hrajúcu lavičku.


V Bardejovských Kúpeľoch v utorok 27. júna 2023 slávnostne otvoria Park Bélu Kélera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnú lavičku a pamätnú tabuľu. Slávnosť sa začne o 10.00 hod. a je voľne prístupná verejnosti. Večer v ten istý deň slávnostne otvoria aj 69. Medzinárodné hudobné leto (MHL). Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských Kúpeľov, a.s., Tamara Šatanková.

,,Hudobnú lavičku a pamätnú tabuľu zhotovil umelecký kováč František Sarvaš, pod záštitou Bardejovských Kúpeľov, a.s. Pripomínajú život a dielo hudobného skladateľa, huslistu a dirigenta Bélu Kélera, ktorý sa narodil v Bardejove. V Bardejovských Kúpeľoch zdedil rodičovský dom, kam sa vracal zo svojich koncertných ciest. Keďže väčšinu roku pôsobil v západnej Európe, dom prenajímal kúpeľným hosťom. V záhrade Kélerovho domu vyvieral minerálny prameň, z ktorého sa voda plnila do fliaš a predávala do sveta.
Hudobná lavička v Kélerovom parku prehráva 10 skladieb,“ vysvetlila T.Šatanková.

Štartuje aj Medzinárodné hudobné leto
Najprestížnejším kultúrnym podujatím, ktoré sa každoročne koná v Bardejovských Kúpeľoch je Medzinárodné hudobné leto. Tento rok poteší návštevníkov v dňoch 1. júla až 31. augusta už jeho 69. ročník. Na programe nebudú chýbať po 2 večery ani skladby z tvorby bardejovského rodáka Bélu Kélera. Súčasťou MHL je cyklus 10 koncertov vážnej hudby v koncertnej sále hotela Astória, so začiatkom vždy o 19:30 hod.

,,Prestížne podujatie ako je MHL, za účasti umelcov z niekoľkých krajín, organizujú Bardejovské Kúpele, a.s. ako jediné na Slovensku. Okrem toho sa pri vynovenej kolonáde konajú denne okrem pondelkov aj promenádne koncerty. Tento rok budú všetky od 27. júna do konca augusta v podaní orchestra Cassovia Ensemble Košice,“ konštatuje T. Šatanková.

Dodáva, že verejnosť si už teraz môže plne vychutnať nielen nový park a hrajúcu lavičku, ale i vymenenú dlažbu v spodnej časti areálu pred kúpeľnou kolonádou a ďalšie dve vynovené fontány v parku pred liečebným domom Alžbeta.

Bohaté kultúrne leto
Bardejovské kúpele sú nielen miestom na liečbu a oddych, ale aj na kultúru, ktorá k nim neodmysliteľne patrí. Každodenne tu ponúkajú aj tanečné zábavy so živou hudbou na troch miesta. Tento rok už majú kúpele za sebou otvorenie sezóny 2.júna 2023, ktoré je jednou z najdôležitejších spoločenských udalostí kúpeľov. K najatraktívnejším podujatiam tohtoročnej kúpeľnej sezóny budú ešte patriť MHL, Bardejovské kúpeľné dni, Alžbetínsky deň, Pivný festival a Hornošarišský Vínny festival.

Obľúbené kúpele – perla východu
Bardejovské Kúpele sú obľúbeným miestom oddychu, liečby i kultúrneho života. Priťahujú predovšetkým návštevníkov z Prešovského a Košického kraja. Teraz majú kapacitu v hlavnej sezóne až 1121 lôžok. Otvorené sú pre verejnosť každodenne. Lákadlom sú predovšetkým dva wellness komplexy a v lete aj vonkajší bazén. Väčšie Wellness SPA – bazénový a saunový svet je v hoteli Ozón a menšie v hoteli Alexander. V komplexe Wellness Spa je možné využiť denne bazén v čase 11.00 – 21.00 h. a saunový svet v čase 13.00 – 21.00 h. Vo štvrtok až pondelok sú prístupné aj fitness, masáže a solárium.

Bardejovské Kúpele, a. s., majú najširšie indikačné zameranie spomedzi všetkých slovenských kúpeľov. Liečia sa tu onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest, choroby pohybového ústrojenstva a ženské ochorenia. Osem prameňov je zavedených do krytej temperovanej kolonády, kde sa využívajú na vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr. Vychutnávala si ich nielen cisárovná Alžbeta, ale pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleona (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska.

Vybrané kultúrne podujatia v Bardejovských Kúpeľoch 2023:
LETNÉ PROMENÁDNE KONCERTY, 3.7. – 27.8.2023.
Tradícia koncertov klasickej hudby, patrí niekoľko desaťročí ku pravej kúpeľnej atmosfére. Prebiehajú na pódiu pri Kúpeľnej kolonáde počas letnej TOP sezóny denne okrem pondelkov, prvý koncert utorok – nedeľa 11.00-12.00 h., druhý koncert 16.30-18.00 h./ v podaní salónneho orchestra Cassovia Ensemble Košice. Koncerty sú BEZPLATNÉ.
BARDEJOVSKÉ KÚPEĽNÉ DNI, 8. – 9.7.2023 /sobota, nedeľa/, areál pri kúpeľnej dvorane
Tradičné podujatie spojené s bohatým kultúrnym programom. Súčasťou podujatia sú aj atrakcie a rôzne animačné aktivity pre deti, prezentácia a predaj tradičných remeselných výrobkov.
VÝSTAVA KVETOV, 18.-20.8.2023.
BARDEJOVSKÉ KÚPELE a.s. a Gladiol klub Prešov pozývajú na Výstavu kvetov- gladioly a ruže do kúpeľnej kolonády
ALŽBETÍNSKY DEŇ, 20.8.2023 / nedeľa/
Pamätný deň, ktorý sa realizuje na počesť návštevy cisárovnej Alžbety – zvanej Sisi, ktorá sa liečila v Bardejovských Kúpeľoch 1. – 22.7.1895. Sprievodný program, voľný vstup do muzeálneho apartmánu Sisi, fotenie s cisárovnou a Franzom Jozefom v dobových kostýmoch, v priestoroch kolonády výstava fotografií z jej života. Vstup voľný.
KÚPEĽNÁ DYCHOVKA A PIVNÝ FESTIVAL
3.9.2023 – nedeľa, Areál pri Kúpeľnej kolonáde
Prehliadka rôznych dychových hudieb aj s mažoretkami. Súčasťou podujatia je malý Pivný festival – prezentácia viacerých druhov pív. Vstup voľný.
BARDEJOVSKÁ HELIGÓNKA, 9.9.2023 v sobotu od 14.00 hod. pri kúpeľnej kolonáde
Prezentácia nádherných slovenských, rusínskych, českých, slovenských ľudových piesní pre milovníkov folklóru a nádherného hudobného nástroja „heligónky“.
HORNOŠARIŠKÝ VÍNNY FESTIVAL, 7.10.2023 /sobota/ v Kúpeľnej Kolonáde
Spojenie dobrého vína a kultúrneho programu. Prácu a vášeň prídu predstaviť slovenskí vinári. Súčasťou festivalu je sabráž- exhibícia v sekaní sektov, tombola…

Viac informácií na: www.kupele-bj.sk

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Bardejov a okolie

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…