Meniny má:

JERUZALEM 2020

V marci 2020 sa traja amatérski fotografi vďaka mimoriadnej ponuke ubytovania priamo v srdci starého Jeruzalema, pár krokov od Chrámovej hory, rozhodli navštíviť jedno z najmagickejších miest na zemi, mesta, kde sa stretávajú všetky tri monoteistické náboženstvá.


Prvé dôkazy o osídlení tohto mesta sú staré 5 000 rokov, hlavným mestom bolo mesto vyhlásené kráľom Dávidom pred 3000 rokmi. Pobyt sa snažili zdokumentovať cestovateľským pohľadom a pokúsili sa o výtvarný presah fotografií. Výstava je umiestnená na hradobné múry mesta v Parku Emila Korbu a pri Hornej bašte (Hrade).

Chrám Božieho hrobu zastrešuje miesto Ježišovho ukrižovania, ale tiež uloženia do hrobu. Nachádzajú sa tu posledné štyri zastavenia krížovej cesty, z ktorých jedno je práve miesto na Golgote, ďalšie je miestom, kde bolo Ježišovo telo pomazané pred pohrebom (v podobe kamennej platne, ktorá sa pomazáva vonnými olejmi) a tiež kaplnka, ktorá stojí okolo miesta možného Ježišovho hrobu. Kostol je prístupný všetkým návštevníkom, bez ohľadu na náboženské vyznanie.

Múr nárekov či Západný múr (Židia toto miesto volajú jednoducho Múr) je jediná časť okrsku židovského Chrámu, ktorá sa po rímskom zničení zachovala. Podľa Židov toto miesto nikdy neopustila Božia prítomnosť, preto sa sem dodnes chodia modliť. Pre Židov je to vlastne najposvätnejšie miesto na svete. Múr je rozdelený na dve časti, kam oddelene pristupujú muži a ženy. Často sa tu konajú oslavy Bar mitzva, keď sa trinásťročný židovský chlapec stáva nábožensky dospelým.

Staré jeruzalemské mesto (hebrejsky. ירושלים , arabsky القُدس pozostáva zo spleti uličiek, kde hlavne arabskí obchodníci predávajú svoj tovar. Jeruzalemské súky (od arabského souq – trhovisko) sú miestom, kde sa dá nakúpiť úplne všetko, od potravín cez oblečenie, elektroniku až po suveníry. Miestni šperkári tu vyrábajú zaujímavé šperky, obísť by sa tiež nemali stánky s exotickým ovocím a korením. Pri nákupe sa nemá zabúdať na vyjednávanie o cene, na ktoré obchodníci priam čakajú.

Jad va-šem je hlavný izraelský pamätník obetí a hrdinov holokaustu v Jeruzaleme. Hlavným cieľom pamätníka je zachovávať pamiatku na šesť miliónov obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny. V roku 1963 bola pri izraelskom Najvyššom súde zriadená mimoriadna komisia pre hľadanie spravodlivých, ktorá ľuďom, ktorí počas holokaustu preukázateľne prispeli k záchrane Židov, udeľuje titul Spravodliví medzi národmi.

Autori: Vladimír Savčinský, Anton Hričan, Jaroslav Gutek

Zdieľať: