Ženy Partizán Bardejov si po roku opäť na svoje konto pripísali vynikajúci úspech, kedy v Zlatých Moravciach, v stredu 1.mája,  získali už svoj tretí Slovenský pohár. Vo finále zdolali svojho najväčšieho rivala – Slovan Bratislava 1:0 .


O osude štvrtého   finálového súboja rozhodli Bardejovčanky  už v 4. minúte, kedy sa na hranici 16-ky šikovne uvoľnila  Kristína Tipulová, ktorá posunula dopredu Moniku Havranovú a tá nezadržateľnou strelou k pravej žrdi chladnokrvne zakončila. (Štvrtá účasť vo finále a štvrtá minúta, v ktorej rozhodli). 

Oba tímy si v nasledujúcom priebehu zápasu vypracovali viacero príležitostí,  ale Bardejovčanky svojim disciplinovaným výkonom, umne dirigovaným Majou Dimitrijevič,  odolali postupne sa stupňujúcemu tlaku Slovana a po veľkej taktickej bitke i hre nervov vrátili Slovenský pohár späť do Bardejova. Výborný výkon podala brankárka Tamara Solárová, ktorá zneškodnila viacero šancí Slovana najmä v druhom polčase. Pochvalu si však za výkon zaslúžia všetky hráčky, ktoré sa pričinili o ďalší historický zápis do análov slovenského futbalu.


To,  čo sa v stredu 1.mája v Zlatých Moravciach podarilo futbalistkám Partizána Bardejov je  výnimočný úspech, nie len z pohľadu zisku Slovenského pohára pre rok 2019, ale najmä s ohľadom na iba šesť rokov trvajúce pôsobenie ženského Partizána Bardejov na futbalovej mape Slovenska. Ich bilancia je naozaj úchvatná:  V priebehu ostatných štyroch rokov trojnásobná dominancia v Slovenskom pohári i zisk jedného titulu majstra Slovenska. Tohtoročný triumf je o to vzácnejší, že ho získalo družstvo, ktoré pred začiatkom sezóny prešlo výraznou obmenou kádra, kedy odišlo viacero,  v predchádzajúcom období, úspešných hráčok. Svoju príležitosť tak dostali dievčatá , ktoré v minulosti nedostávali až toľko príležitosti, ale pribudli i  mladé hráčky, ktoré museli zvládnuť prechod z mládežníckeho futbalu. To, ako sa im s touto situáciou podarí  vysporiadať, vyvolávalo najviac otáznikov.

Pred finálovým duelom, proti sebavedomému Slovanu, k tomu pribudla i otázka vyrovnania sa s psychickým tlakom a emóciami, ktoré takýto zápas prirodzene prináša. Tu sa však naplno prejavila skvelá práca celého realizačného tímu, ktorý dokázal zachovať vnútornú chémiu družstva , ale najmä herný prejav, ktorý sa postupne budoval a kvalitatívne výrazne napredoval. Vo finále nastúpili Bardejovčanky proti večnému rivalovi,  s ktorým naviac bojujú aj o zisk titulu majstra Slovenska a k dosiahnutiu tohto cieľa majú Bardejovčanky dobre našliapnuté. Aj keď rozhodujúce zápasy v závere sezóny, kedy ide skutočne do tuhého, neraz vyvolávajú zbytočné napätie a vášne, vrátane nepochopiteľných otáznikov. Všetci si naviac dobre pamätáme situáciu spred dvoch rokov, kedy Bardejovčanky v Poprade, práve proti Slovanu, obhájili prvé víťazstvo v Slovenskom pohári z Jaslovských Bohuníc a následne získali i premiérový titul v lige. O rok na to sa im najskôr obhajoba v pohárovej súťaži a napokon i v  lige nepodarila a tak všetci priaznivci Partizána veria, že situácia spred dvoch rokov sa tentokrát bude opakovať. Z hľadiska hernej kvality  na to ženy Bardejova jednoznačne majú. Finále pohára ukázalo aj ďalšie prednosti. Predovšetkým disciplinovanosť, bojovného ducha i schopnosť vysporiadať sa s tlakom, ktorý takéto zápasy so sebou prinášajú. Kvalita na brankárskom poste, rozumné zosúladenie skúsenosti s mladíckym elánom v poli, sú základným predpokladom herného systému, ktorý produkuje oku lahodiaci futbal s množstvom strelených gólov.

V tomto smere však majú zápasy,  akým bol ten finálový v stredu, úplne osobitý charakter. Veď v priebehu 90 minút ide o všetko, čo sa počas predchádzajúceho obdobia podarilo v jednotlivých kolách dosiahnuť . Na druhého sa zvyčajne nepamätá, ale víťaz sa zlatými písmenami zapíše do futbalovej histórie. Tomu všetkému musí byť podriadená celá príprava i taktika. Po rýchlom góle to Bardejovčanky zvládli na výbornú a mohli pridať i ďalšie. Je pochopiteľné, že súperky museli od tohto momentu robiť všetko preto , aby sa vrátili do hry o úspech, pre ktorý v predchádzajúcich kolách urobili maximum. Finálová taktika  na druhej strane jednoznačne velí sústrediť sa na udržanie hernej disciplíny a ešte viac sa zamerať na väčšiu ostražitosť v obrane, s cieľom pokúsiť sa o zvýšenie náskoku. Strachovať sa o výsledok sa zvyčajne neoplatí a tomuto podvedomému tlaku Partizánky našťastie, či skôr cielene a sebavedome nepodľahli. Futbal sa hrá na góly a k tomu je potrebná i primeraná dávka šťastia.

Bardejovčanky sa v ďalšom priebehu zápasu nespoliehali iba na šťastenu, ale aktívnou hrou si vypracovali i niekoľko ďalších gólových príležitostí. Slovan musel a oni mohli pridať ešte minimálne jeden gól. Tomu bola prispôsobená i herná stratégia  v tejto fáze zápasu. Ak by bol vývoj opačný, podobne by  uvažoval i súper. Rýchly gól určil vývoj zápasu. Inak by sa hral isto obojstranne otvorenejší futbal. Pozápasové, niekoľko krát opakované, vyjadrenia o tom, že nevyhral lepší, ale šťastnejší nie sú spravodlivým ohodnotením kvality súpera, ale logickým prejavom sklamania. Napokon šťastie praje pripraveným. Bardejovčanky už dávno nehrajú futbal založený na náhode, či rýchlom zbavovaní sa lopty za cenu alibistického vyvarovania sa chyby, aj keď niekedy účel svätí prostriedky. A čo je podstatné, aj napriek eufórii z víťazstva vedeli oceniť výkon súpera. (Mimochodom  tréner Ľubomír Čekan nedávno získal ocenenie najlepšieho klubového trénera).

Ale to je už za nami. Historický zápis je zaknihovaný a teraz je potrebné urobiť všetko preto, aby k nemu pribudol ďalší. Pre jeho dosiahnutie bude potrebné odohrať každý zápas tak, akoby išlo o finále. Vysporiadať sa s tlakom i únavou prameniacou z náročného programu ostatných dní. Zostáva už iba veriť, že realizačný tím, ktorý je svojim nadšením, ale hlavne kvalitou,  hnacím motorom družstva, dokáže na to všetko nájsť správny recept a dievčatá siahnu na dno svojich síl a dajú zo seba všetko (aj to čo doposiaľ nepredviedli), aby sa podarilo naplniť ich ďalší veľký sen. Rozhodne na to vo všetkých aspektoch posudzovania majú. Naviac s podporou najlepších fanúšikov, ktorí si za svoju vernosť a neúnavnú podporu ešte jedny oslavy isto zaslúžia.

Foto: AhojBardejov.sk

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Šport

Pozrite si tiež

Dvojdňové zápolenie bardejovských rybárov

Máj je lásky čas. Ale o svojej najväčšej láske by mohli rozprávať všetci rybári. Rybári MO…