Mesto Bardejov so svojim partnerským mestom v Poľsku – Gorlicami doteraz realizovalo množstvo spoločných projektov, ktoré propagovali spoločné kultúrne a prírodné dedičstvo. Okrem výstav, publikácií a propagačných filmov a blogov sa v minulosti uskutočnilo aj niekoľko kultúrnych podujatí. Bohužiaľ tento rok je poznačený koronakízou a dotklo sa to aj posledného spoločného projektu pod názvom „Geologické atrakcie čakajú na objavenie”.


V rámci neho sa bohužiaľ uskutočnili len aktivity, ktoré epidemiologická situácia dovoľovala uskutočniť. Jednou z nich je aj výstava, ktorá prezentuje prírodné bohatstvo spoločného územia pod názvom : „Umelecký pohľad na geológiu” aktuálne vystavuje v Poľsko-slovenskom dome v Bardejove trojica fotografov : Kuba Witos, Krystian Kiwacz, Paweł Uchorczak, Szymon Bialic spolu 30 fotografií na plátne. Okrem toho sa fotografie objavia v pripravovanej publikácii, Ktorú vám určite predstavíme. Výstava potrvá najmenej do 15.1.2021.

Pravdepodobne ju predĺžime aby si ju pozrelo viac ľudí, keďže pravdepodobne bude medzitým lockdown. Poľsko-slovenské pohraničie v okolí Gorlíc a Bardejova je neopakovateľné územie – blízke si mentálne a jazykovo, so spoločnou históriou, kultúrou a tradíciou. Spája nás tak kultúrne ako aj prírodné dedičstvo. Naše mestá ležia v srdci poľských Karpát – na okraji Nízkych Beskýd.

Príroda je na tomto mieste nádherná – tu sa stretávajú pramene minerálnych vôd s čiernou, mazľavou ropou. Takýto kontrast predstavuje neobyčajnú, priam unikátnu geoturistickú atrakciu. Gorlice sú mesto svetla, kolíska ropného priemyslu – práve tu vďaka Ignacovi Łukasiewiczovi sa v roku 1854 rozsvietila prvá pouličná petrolejová lampa na svete. Kým na gorlickom území vznikli prvé ropné studne „kopanki“, čierne mazivo vyvieralo samovoľné na povrch. Zbierali ju pomocou vrkočov spletených z konských vlasov tzv. „łebacy”. Časom dopyt na ropu stúpol, vďaka čomu tu začali vznikať bane, rafinérie, vrtné plošiny a školy pre vŕtačov.

Susedný, slovenský Bardejov je kúpeľné mesto s prameňmi minerálnych vôd, ktoré sú známe už stovky rokov. V okolí Gorlíc fungujú aj kúpele so zdrojmi výnimočnej vody, bohatej na minerály, a to vo Wapiennom a Wysowej. Geologickú panorámu gorlického územia spestrujú miesta, kde hornina vyčnieva nad povrch zeme a tvorí neopakovateľné útvary. Aby ste si ich pozreli, stojí za to navštíviť zosuv a kameňolom v Bartnom, bralá v neďalekej Prírodnej rezervácii Kornuty, zosuv v Bodakách alebo miniatúrne vodopády a skalné odkryvy na dne a brehoch potoku Wołosiec v osade Dragaszów v Ropici Górnej. Aj tam, na rieke Sękówka je možné si pozrieť unikátne odkryvy v karpatskom flyši, ktorý vďaka svojmu obrovskému vlastivednému bohatstvu, priťahuje geológov a študentov z celého Poľska, a dokonca aj celého sveta!

Gorlické územie je plné geologických pokladov, ktoré len čakajú na objavenie. Vďaka tomu albumu, ktorý tvoria fotografie známych a uznávaných umelcov, spolu spoznáme geologické bohatstvo poľsko-slovenského pohraničia.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Uložili fontánu na zimný spánok

Začiatok októbra sa v Bardejove už tradične spája s ukončením letnej turistickej sezóny a …