Domov Články Kultúra Festival Bardejovského medu

Festival Bardejovského medu

6 .
Komentáre vypnuté na Festival Bardejovského medu
465

Už 2.júna sa v Bardejove na Radničnom námestí uskutoční po prvýkrát Festival Bardejovského medu!


Bardejovský med patrí k najchutnejším a nepochybne k najlepším na svete, čo potvrdzuje mnoho ocenení získaných každoročne na súťažiach v rámci celého sveta. Vďaka vzácnym ľuďom robí naše mesto ešte viac výnimočným a jedinečným. Pochádza zo zemepisnej oblasti, ktorá je charakteristická súvislými porastmi jedlí a vlhkým a chladnejším podnebím. Všetky tieto ukazovatele vytvárajú vhodné podmienky voškám, ktoré sú hlavným producentom medovice. Vošky sa živia cicaním šťavy z vetvičiek jedlí, alebo listov iných stromov. Niektoré zložky, ktoré ich metabolizmus nedokáže zo šťavy spracovať, vylúčia v podobe sladkých kvapiek. Práve tieto kvapky sú hlavnou zložkou pri tvorbe medu so špecifickou chuťou a hustou konzistenciou, ktorý nielen výborne chutí, ale má aj preukázateľne pozitívne účinky na ľudské zdravie.

V spolupráci s Úradom priemyselného vlastníctva SR prešiel Bardejovský med zložitým zápisným procesom na národnej úrovni a následne bola žiadosť o zápis chráneného označenia pôvodu zaslaná Európskej komisii. Európska komisia žiadosť schválila a od 30. 9. 2022 patrí Bardejovský med do rodiny chránených označení pôvodu a zemepisných označení, vďaka čomu sa svojou kvalitou a špecifickosťou zaradil k takým produktom, akými sú napríklad syr Roquefort či vína zo svetoznámej oblasti Bordeaux. Získané označenie uľahčí producentom expanziu na zahraničné trhy a pre spotrebiteľov je zárukou kvality, ktorá sa v čase nemení.

Na oslavu tohto bardejovského unikátu sme sa rozhodli v tohto roku po prvýkrát zorganizovať 2.júna 2023 Festival Bardejovského medu. Hlavnými organizátormi sú Občianske združenie Bardejovský med a Mesto Bardejov. Súčasťou tohto celodňového podujatia budú rôzne aktivity pre malých aj veľkých. Dopoludnie bude orientované pre detských návštevníkov a školy. V rámci animačných aktivít sa deti dozvedia zaujímavé informácie o mede a včelách, nebude chýbať hry, súťaže ani ochutnávka medu. Popoludnie bude patriť slávnostnému otvoreniu prvého ročníka festivalu, ktoré prebehne za účasti zástupcov Úradu priemyselného vlastníctva SR. Až do večera bude následne pokračovať kultúrnym programom, na ktorom sa predstavia umelci z Bardejova. Pre návštevníkov budú k dispozícií stánky s rôznymi včelími produktmi ale aj gastronomickými pochúťkami s medovou tematikou. Veríme, že toto podujatie Bardejovčanov zaujme a Festival bardejovského medu sa stane každoročný podujatím, typickým pre náš región. A úplne jedinečným v rámci celého Slovenska . Novou tradíciou, ktorá zaujme obyvateľov z mesta a neskôr aj zo širokého okolia. Naši medári si to zaslúžia. Med je vzácny dar a tento dar si chceme spoločne uctiť a priblížiť všetkým, ktorí o to prejavia záujem. Tešíme sa na vás. Francúzske vína sú jedinečné, svetovo známe, reprezentujú mnohé regióny a takým je pre nás bardejovský med.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…