V piatok 19.04.2024 sme odštartovali ďalší ročník plný adrenalínu, dobrodružstva a zábavy filmov z dielne a objektívu Expedičnej kamery, ktorý v Poľsko-slovenskom dome organizujeme už vyše 15. rokov. Priaznivci adrenalínových dokumentov si aj tentokrát prišli na svoje. Celkovo sme počas večera predstavili 7 filmov z rôznych kútov sveta, medzi ktorými boli filmy z medzinárodnej, ale aj domácej produkcie.


Filmový festival odštartoval Adam Ondra, najlepší český lezec histórie, ktorý natočil exkluzívne pre Expedičnú kameru film s názvom Lezci. So zatajeným dychom sme sledovali dvoch priateľov Simona a Mirka, ktorý sa rozhodli na vlastnú päsť hľadať osadu Matses v dobrodružnom filme Javari. Výzvu, ktorú si prial dokončiť Peter Moser, ktorý sa vydal zdolať v jeden deň šesť hlavných vrcholov hôr Pale di San Martino, sme si pozreli v krátkom filme Pionieri. Vášeň k športu môže priniesť rovnováhu a naplnenie. O tom nás presvedčili traja jazdci vo filme Nasledovanie správnej cesty, kde vášeň pre horské bicykle obrátila ich životy k lepšiemu. V Expedícii Ganga sme sa dozvedeli o niekoľkonásobnom majstrovi sveta, kajakárovi Vavrincovi Hradílekovi. O svojej prvej horskej cykloturistike sme sa dozvedeli vo filme Stratené momenty s amatérsko-autentickým príbehom páru z britského Yorkshire, ktorý sa vydal po cestách svojich predkov do Nórska. Posledným filmom večera bolo Preskúmanie Patagonskej rieky Rio Blanco , ktorú na kajaku zdolali Aniol Serrasolses a Nouria Newmanová.

Inšpiratívne dokumenty si našli svojich obdivovateľov. Myslíme si, že každý si prišiel na svoje a niečo si z toho odniesol. Minimálne rozhľad o možnostiach a zaujímavostiach z rôznych kútoch sveta a myšlienku o tom, aké hlboké je dno ľudských síl. Expedičná kamera sa premieta vo viac ako 200 slovenských a českých mestách a my sme radi, že Bardejov ani tentokrát na tejto „cestovateľskej mape“ nechýbal. My sa už teraz tešíme na jesennú časť, o ktorej vás budeme opäť informovať.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Zaujímavosti

Pozrite si tiež

Objavte Bardejov s priateľmi a rodinou

Zážitkový víkend s osobnosťami Bardejova, dotykom s umením a gastro pochúťkami. Objavte Ba…