Jednou zo základných a najdôležitejších životných hodnôt človeka je predovšetkým zdravie, ktoré ovplyvňuje nie len kvalitu, ale aj spôsob života. Len zriedka si zdravý človek dokáže predstaviť život hendikepovaného človeka a nie to ešte sa ním stať, doslova, z minúty na minútu.
Presne takýto životný údel zažil na vlastnej koži aj Daniel Kukľa – úspešný paralympionik, ktorého život sa v jeho 18-tich rokoch zmenil o 180 stupňov. Po ťažkej dopravnej nehode v roku 1981 ochrnul a ostal pripútaný na invalidný vozík. Dnes má 58 rokov a stále aj keď, už nie tak intenzívne, žije športom.
V pandemickom období oslávil športové jubileum – 30 rokov a aj keď s odstupom času, ale predsa, sa podarilo zorganizovať pri tejto príležitosti obdivuhodnú prezentáciu jeho ocenení a úspechov počas 30 ročnej športovej kariéry. V utorok 15.11.2022 ste v popoludňajších hodinách mohli spolu s nami zažiť vo výstavných priestoroch Poľsko-slovenského domu skutočnú športovú náladu. Príjemnú úvodnú atmosféru navodil Roman Lukáč, žiak ZUŠ M.Vileca, svojou hrou na klavíri. Po slávnostnom úvodnom slove Ing. Marcela Tribusa sa rozvinul príjemný rozhovor s úspešným športovcom Danielom Kukľom o jeho začiatkoch, kariére, úspechoch, ale aj o tom, čo všetko tomu predchádzalo.
Po takomto neľahkom životnom údele, kedy človek bojuje sám so sebou, so zdravotným stavom a okolím je najdôležitejšie hľadať zmysel v dňoch, ktoré mu boli aj napriek osudu dopriate. Približne tri roky po havárii sa rozhodol, že to predsa len skúsi so športom, ktorý mu nebol cudzí. Po roku 1985 začal s atletikou – hod diskom a oštepom a vrh guľou. Po novembri 1989, kedy sa otvorili možnosti cestovania prišiel do kontaktu s rôznymi druhmi športu pre imobilných ľudí, z pomedzi ktorých ho najviac fascinoval bicykel s pohonom rúk. A už v roku 1990 sa zúčastnil prvého Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach a umiestnil sa na šiestom mieste. Za vrchol svojej športovej kariéry považuje účasť na Paraolympiáde Sydney 2000, kde sa z päťdesiatky umiestnil na krásnom dvadsiatom mieste a motivácia k ďalším pretekom bola veľká. Pretekal na súťažiach po celom svete cez Kaliforniu, Japonsko po celej Európe a s novým handbikom opäť precestoval krajiny Európy a zasúťažil si aj v Spojených arabských emirátoch. Do roku 2007 pretekal na atletickom športovom vozíku tzv. formulke a od roku 2007 prešiel na cyklistiku, kde jazdí na špeciálnom bicykli tzv. handbike až dodnes.
Môžeme zhodnotiť, že za celkové obdobie športovej kariéry dosiahol nespočetné množstvo popredných umiestnení doma, ale aj v zahraničí a keďže ročne absolvuje niekoľko európskych pohárov, svetových pretekov, maratónov a rôzne iné exhibície, niet sa ani čomu čudovať. Na záver mu už len prajeme veľa ďalších úspechov v živote a športovej oblasti.