Vonkajšie chladné počasie umocňovalo celkovú atmosféru filmového večera, o ktorý sa postaral Medzinárodný filmový festival zimných, cestovateľských a športových filmov.


Nadšenci zimných športov, adrenalínu a cestovania si tak prišli na svoje počas premietania filmov v rámci SNOW FILM FESTU, ktorý sa konal dňa 16.11.2022 v priestoroch Poľsko-slovenského domu. Spolu s hlavnými hrdinami zažili zimné dobrodružstvá v Kanade, Rakúsku, Nepále, Antarktíde, Kirgizsku, Švédsku i na Islande. Počas celovečerného pásma sme predstavili 8 špičkových filmov, ktoré nám v istých momentoch vzali dych.

Festival začal filmom o štyroch snowboardistoch, ktorí sa počas jedného z najchladnejších období vybrali na plavbu po rieke Columbia dlhú 140 km. Ďalšou zastávkou sme spolu s profesionálnym lyžiarom Neil Willimanom a miestnymi obyvateľmi v Innsbrucku objavovali hory Tirolska, kde sme hľadali tie najnáročnejšie zjazdy len pomocou verejnej dopravy. Istú dávku odvahy sme potrebovali pri zjazde vodopádu na severe Islandu, na ktorý sa odhodlala partia vodákov v zime, aby si trúfli na neobyčajné. Obvykle je cieľom expedície zdolať vrchol nejakej hory, ale pre rýchlostného horolezca a skialpinistu Benedikta Bohma je za tým omnoho viac. Zúčastnili sme sa aj cesty malou plachetnicou a prvovýstupu doposiaľ nepomenovaného vrchu na Antarktíde, ktorý následne dostáva názov Monte Pižďuch. Atmosféru odľahčil animovaný film, v ktorom sa dvaja horolezci snažia dopraviť sochu Panny Márie až na vrchol, ale nepredvídateľné prekážky im to viac a viac komplikujú. S českou partiou sme strávili mesiac zimných radovánok v Kirgizsku v bývalej banskej dedinke Jyrgalan, ktorá sa označuje ako dedina duchov. Už len samotná predstava severskej romantiky v podobe maximálne extrémnych podmienok, silnom nárazovom vetre a ešte omnoho viac nástrah, ktoré ovplyvnia plány dvojice Jirku a Mili, nie je pre každého.

Pre Kultúrne a turistické centrum Bardejov je tento ročník v poradí už 15., od kedy vo svojich priestoroch premieta Medzinárodné filmové festivaly nie len v zimnej, ale aj jarnej časti. Ďakujeme za účasť a pozitívne vyjadrenia všetkým zúčastneným. Už teraz sa tešíme na ďalšie premietanie, o ktorom budeme včas informovať.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…