Meniny má:

Nech kvitnú kvety nádeje

Nový mesiac marec sme začali v Kultúrno-turistickom centre Bardejov slávnostnou vernisážou výstavy, ktorá vniesla do našich priestorov, už pomaly prichádzajúcu jar.


Vernisážou, ktorá sa konala 2.3.2023, sme otvorili prekrásnu výstavu, pod ešte krajším názvom Nech kvitnú kvety nádeje, zobrazujúcu jeden zo symbolov jari, ale aj symbol boja proti rakovine – narcis. Hlavným autorom výstavy je občianske združenie Podvihorlatská paleta, ktoré v roku 2012 založili v Humennom Mária Lelková, Mária Haburajová, Viera Rosová a Anna Šimkuličová s cieľom venovať sa voľnočasovým aktivitám, zdokonaľovať sa vo výtvarnej tvorbe a vzdelávať sa v umenovedných oblastiach.

Liga proti rakovine bola na Slovensku založená v roku 1990 a prvý Deň narcisov usporiadala v roku 1997 v rámci Európskeho týždňa proti rakovine. Táto charitatívna zbierka na pomoc ľuďom s onkologickou diagnózou sa veľmi rýchlo rozšírila po celom Slovensku. V Humennom sa k nej v roku 2002 pridali Spoločnosť klinickej onkológie, mesto, školy a aj niekoľko združení, ktoré spoločnými silami sa zamerali na zbierku, ale aj na zviditeľnenie tohto dňa rôznymi aktivitami a umeleckými programami.

V roku 2013 sa k podpore Dňa narcisov pripojilo aj občianske združenie Podvihorlatská Paleta, ktoré je hlavným autorom tejto výstavy. Zorganizovali výtvarné tvorivé dielne s názvom Nech kvitnú kvety nádeje, na ktoré prijalo pozvanie viacero onkologických pacientov ako aj osobnosti mesta i renomovaní výtvarníci z regiónu. Postupne sa k nim pridali aj výtvarníci zo zahraničia, a tak vznikla kolekcia obrazov, ktorá sa vydala svojou výstavnou cestou rozdávať jarnými kvetmi nádeje na obrazoch potešenie a zároveň šíriť aj odkaz Dňa narcisov – empatiu s ľuďmi bojujúcimi onkologickými ochoreniami a zvýrazniť význam prevencie pre včasné diagnostikovanie a liečbu.

Počas uplynulých rokov sa uskutočnilo 17 výstav na Slovensku, v Poľsku a v Maďarsku. Po dvoch rokoch covidových obmedzení, kedy pre tvorivé dielne boli podmienky špecifické, sa v roku 2023 pripravujú na 11. ročník projektu Nech kvitnú kvety nádeje, v rámci ktorého sa opäť uskutočnia výstavy okrem Bardejova aj v Stropkove a v Humennom, ako aj reálna výtvarná tvorivá dielňa za účasti onkologických pacientov, profesionálnych výtvarníkov i nadšencov tohto umenia.

Kultúrny program nám svojou hrou na gitare spríjemnil žiak ZUŠ Michala Vileca v Bardejove Radoslav Grich pod vedením p. učiteľa Mgr. Branislava Meščana. Túto krásnu výstavu, plnú nádeje a jari si môžete pozrieť v priestoroch Galérie Poľsko-slovenského domu do 24.3.2023.

Zdieľať: