Vážení priaznivci výtvarného umenia, milí priatelia!
Tento rok, presne 30. novembra uplynie rovných 20 rokov od momentu, kedy Výbor Centra pre svetové kultúrne a prírodné dedičstvo UNESCO rozhodol, že bardejovská mestská pamiatková rezervácia bude zapísaná na Zoznam kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Stalo sa to na jeho 24. riadnom zasadnutí, ktoré sa od 27. novembra do 2. decembra 2000 konalo v prímorskom austrálskom letovisku Cairns.
K vlastnému zápisu došlo o dva dni neskôr (2. decembra 2000), ako o tom svedčí aj slávnostná listina o tomto akte podpísaná vtedajším generálnym tajomníkom UNESCO Francescom Bandarinom.
Pri príležitosti 20. výročia spomínaného zápisu sa Mesto Bardejov (prostredníctvom oddelenia kultúry mestského úradu a ďalších partnerov) rozhodlo pripomenúť si túto udalosť výstavou „Plenérová tvorba v obrazoch“.
Ako už napovedá jej názov, výstava predstavuje výber najlepších prác, aké vznikli počas siedmich ročníkov tvorivých maliarskych stretávok (2013 – 2019), z ktorých prvé sa konalo od 5. do 11. augusta 2013, vtedy ešte s pomenovaním „Bardejovská paleta – Výtvarný plenér“. Počas týchto „siedmich úrodných rokov“ tak vznikli desiatky hodnotných diel, pričom široká verejnosť sa teraz môže oboznámiť s kolekciu 31 z nich.
Na týchto tvorivých výtvarných stretnutiach sa počas leta (júl – august) pravidelne schádzalo 10 až dvanásť popredných i menej známych maliarov a to nielen od nás, ale aj zo susedného Poľska, Česka, Ukrajiny, ale aj zo vzdialenejšieho Bieloruska, Slovinska, Srbska, Ruska, či z Gruzínska.
Zo všetkých zúčastnených výtvarníkov uvádzame aspoň na predstavu uvádzame Moniku Krzakiewiczovú, Leszka Szymczyka a Malgorzatu Twardzik – Wilkovú (Poľsko), manželov Ivana a Naďu Didykovcov a Viktóriu Grigorievovú (Ukrajina), Miroslavu Rychtářovú, Šárku Quisovú a Alenu Zupkovú (Česko), Martina Papa a Mariju Hlavatú Krišanovú (Srbsko), Oľgu Novickú (Bielorusko), Božidara Koleriča (Slovinsko), Oľgu Charčenkovú (Rusko), či Otara Imerlišviliho (Gruzínsko).
Čo sa týka slovenských umelcov, na doterajších Bardejovských výtvarných plenéroch sa napríklad zúčastnil Ľudovít Hološko, Ľubica Lintnerová a Marta Nováková, ale nechýbali na ňom ani umelci z nášho regiónu. K takým patrí Ján Šoltés z Bardejova, či pred časom zosnulý Milan Marcinov z Hažlína, ktorého verejnosť dlhé roky poznala hlavne ako kameramana Bardejovskej televízie.
Kým prezentácii obrazov je venovaná druhá a tretia miestnosť našej výstavnej siene, prvá patrí kolekcii archívnych záberov, ktoré aspoň sčasti dokumentujú akými výraznými premenami prešlo historické centrum Bardejova v uplynulých desaťročiach.
Na šiestich paneloch je tak predstavená kolekcia 130 farebných i čiernobielych fotografií, ktoré pre výstavu poskytli traja autori: Ferdinand Hažlinský (fotograf a zakladateľ facebookovej stránky Bardejov kedysi a dnes), Ľuboš Roman (mestský kronikár) a fotografický nadšenec Ľubomír Skaloš (inak primátor Bardejova v rokoch 1990 – 1998).
Vašu pozornosť chceme osobitne upriamiť najmä na panel, ktorý sa nachádza hneď vpravo od vstupu (pri stolíku s pamätnou knihou). Na ňom je umiestnená séria fotografií z inej, pre naše mesto významnej udalosti, ku ktorej došlo 27. novembra 1986.
Zápisu mestskej pamiatkovej rezervácie na Zoznam svetového dedičstva UNESCO v roku 2000 totiž o 14 rokov skôr predchádzalo udelenie „Európskej zlatej medaily za záchranu pamiatok“, o ktorom rozhodlo Medzinárodné kuratórium pre udeľovanie európskej ceny ICOMOS (pôsobiace pri UNESCO) v spolupráci s Nadáciou Stiftung F. V. S. so sídlom v západonemeckom Hamburgu.
Ku slávnostnému udeleniu zlatej medaily došlo v kinosále kina Žriedlo v Bardejovských Kúpeľoch. Z rúk člena medzinárodného kuratória prof. Haralda Langberga z Dánska za Mesto Bardejov cenu prevzal predseda mestského národného výboru (primátor) Samuel Horký.
Odovzdaniu ceny v spoločenskej sále závodného klubu ešte predchádzalo oficiálne prijatie zástupcov medzinárodného kuratória a ďalších pozvaných hostí zastupujúcich štátne a verejné inštitúcie z celého Československa (takpovediac od Prahy až po Košice) v obradnej sieni mestského úradu. Hostí slávnostne prijal už spomenutý primátor Samuel Horký spolu s ďalšími členmi vtedajšieho vedenia nášho mesta. Autorom týchto záberov je Juraj Delej, kronikár Mesta Bardejov v rokoch 1969 – 1986.