Kultúrne a turistické centrum Bardejov Vás srdečne pozýva na výstavu, ktorú nám zapožičalo občianske združenie Vita in suburbium pod názvom Spomienky.

Prvé dva tematické celky sú výsledkom vzdelávacích projektov pamätníka Jad Vašem v Jeruzaleme, poprednej svetovej inštitúcie v oblasti skúmania holokaustu. Prvý celok tvorí výstava grafických prác mladých autorov z rôznych krajín, ktorí vytvorili jedinečný súbor plagátov zachytávajúcich individuálne pokusy vyjadriť sa k uchovaniu spomienky na obete holokaustu. V kontraste k ich osudu pôsobí séria fotografií druhého celku, ktorá dokumentuje príbehy preživších pri návrate do života. Momenty radosti a úľavu z oslobodenia striedajú chvíle smútku, vyvolané nielen stratou rodiny a domova, ale aj konfrontáciou s realitou bežných dní, kedy sa židia opäť stali objektom iracionálnej nenávisti, ktorá na mnohých miestach povojnovej Európy viedla až k masovým pogromom.

Okrem tejto výstavy u nás môžete nájsť aj putovnú výstavu z mesta Sabinov od autorky Anny Nagyovej s názvom (Ne)zabudnuté tragédie mesta a obce nášho regiónu. Výstava pozostáva z plagátov, na ktorých nájdu záujemcovia fotografie a textové spracovanie priebehu holokaustu v 40 samosprávach Prešovského kraja. Súčasťou sú aj svedectvá ľudí, ktorí sami zažili peklo koncentračných táborov.

Obe výstavy si môžete pozrieť v galérii Poľsko-slovenského domu od 6.2.-4.3.2018.

Mgr. Lívia Šarišská

Mgr. Peter Hudák, PhD.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…