Zdravie človeka je jednou zo základných a najdôležitejších životných hodnôt, ktorá ovplyvňuje nie len kvalitu, ale aj spôsob života. Málokedy si zdravý človek dokáže predstaviť, čím všetkým si musia osoby so zdravotným postihnutím dennodenne prejsť. Paradoxom je, že väčšina z nich nestojí o ľútosť, ale o možnosť začleniť sa do normálneho života, no sú aj takí, ktorých ťažký životný údel zlomí.


Uplynulý mesiac zavítal do priestorov Galérie Poľsko-slovenského domu už po štvrtý krát poľsky hendikepovaný umelec Stanislaw Kmiecik, za ktorého prítomnosti sme 21.4.2022 o 16:30 hod. slávnostne otvorili autorskú výstavu pod názvom „Svet maľovaný nohami“. Počas vernisáže predviedol svoj jedinečný talent, ktorý vzbudil dojem u mnohých zúčastnených. Príjemnú atmosféru dopĺňal hudobný sprievod v podaní Kristiána Jančošeka.

V nasledujúcich riadkoch vám inšpiratívneho a talentovaného umelca bližšie priblížime. Autor výstavy Stanislaw Kmiecik sa narodil v roku 1971, ale bohužiaľ bez rúk a tak sa už ako 5 ročný začal venovať maľbe nohami a ústami. Vo svojej tvorbe najčastejšie využíva maliarske techniky ako olej, akvarel, pastel, temperu a kresbu ceruzkou, ale rád experimentuje aj s inými. Najčastejšími inšpiráciami sú krajinky z jeho rodného kraja, pustá príroda, akty a tiež surrealistické obrazy plné originálnych metafyzických nálad. Napriek svojmu hendikepu veľmi rád šoféruje auto, ktoré sám riadi nohami a dokonca sa zúčastnil aj pretekov terénnych automobilov 4×4. Jeho umelecké diela môžete vidieť na pohľadniciach a kalendároch vydávaných vydavateľstvami po celom svete. Je členom viacerých združení ako napríklad VDMFK (Svetové združenie umelcov maľujúcich nohami a ústami so sídlom v Lichtenštajnskom kniežatstve) a spolupracuje vydavateľstvom A.M.U.N. (artisti maľujúci ústami a nohami). Je známym a úspešným maliarom, ktorý svoje diela prezentuje na mnohých individuálnych, ale aj kolektívnych výstavách v Poľsku i v zahraničí. V roku 2006 pri príležitosti 50. výročia založenia Svetového združenia umelcov maľujúcich nohami a ústami získal III.miesto v súťaži spomedzi 500 súťažiacich zo 60 krajín.

V neposlednom rade je obrovskou inšpiráciou pre deti s podobným hendikepom, ktorým ochotne pomáha začleniť sa do normálneho života.

Výstavu si v priestoroch Galérie Poľsko-slovenského domu môžete pozrieť do 12.5.2022. Tešíme sa na vašu návštevu!

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…