Meniny má:

V Bardejovských Kúpeľoch 8. júna požehnajú pramene a otvorenia kúpeľnú sezónu Odhalia bustu doktora Mikuláša Atlasza

V Bardejovských Kúpeľoch v piatok 8. júna 2018 slávnostne otvoria 21. ročník kúpeľnej sezóny. Pri tejto príležitosti odhalia o 14.45 hod. vo vstupnej hale hotela Astória, vedľa recepcie, bustu doktora Mikuláša Atlasza, ktorý pôsobil v Bardejovských Kúpeľoch od roku 1921 ako kúpeľný lekár a v rokoch 1927 – 1947 ako hlavný kúpeľný lekár.


Autorom busty je výtvarník a sochár Mgr. art. Peter Kolčák. O 15.00 bude nasledovať v priestoroch kúpeľnej kolonády požehnanie minerálnych prameňov, za účasti zástupcov cirkví v okrese Bardejov – rímskokatolíckej, gréckokatolíckej, pravoslávnej a evanjelickej. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a.s., Tamara Šatanková.

,,Slávnostný program sa bude konať v priestoroch letného kúpaliska Bardejovských kúpeľov pre pozvaných hostí od 17.00 hod. a pre pozvanú verejnosť od 19.00 hod. Programom bude sprevádzať Juraj Bochňa, vystúpi Ivana Regešová a Adam Ďurica. Nebude chýbať ohňostroj, vatra a po polnoci country kapela. Podujatie je výlučne určené obchodným partnerom, zamestnancom a kúpeľným hosťom a uskutoční sa za každého počasia. V priebehu roka však uskutočníme množstvo akcií na ktorých radi privítame všetkých návštevníkov,“ hovorí T. Šatanková.

Dodáva, že počas tohtoročného otvorenia si kúpele pripomenú pôsobenie Dr. Mikuláša Atlasza, ktorý sa  ako kúpeľný lekár a hlavný kúpeľný lekár zaslúžil sa o propagáciu a rozvoj Bardejovských Kúpeľov. Zaslúžil sa aj o zavedenie inhalácie a spresnenie indikácií pre liečbu niektorých chorôb. Jeho meno a zásluhy doteraz pripomínala pamätná tabuľa, odhalená 7. júna 2011, umiestnená napravo od vchodu do Hotela Astória. Teraz k nej pribudne busta.

Dr. Mikuláš Atlasz sa zaslúžil o rozvoj Bardejovských Kúpeľov

Zdroj: Knižná publikácia „Bardejovské Kúpele, Bardejov SPA“ od autorov František Gutek, Jozef Halecký, Alexander Jiroušek uvádza, že Dr. Mikuláš Atlasz sa narodil v roku 1890 v Raslaviciach. Medicínu študoval v Budapešti, Berlíne a Paríži. V rokoch 1921 -1947 pôsobil v Bardejovských Kúpeľoch ako kúpeľný lekár. V roku 1949 emigroval do Izraela, kde v roku 1982 zomrel. V Bardejovských Kúpeľoch pôsobil v období, keď sa takmer neinvestovalo. Jedinou väčšou akciou bola výstavba prírodného kúpaliska v roku 1930. Kúpeľom tiež neprospelo, že za dvadsať rokov Prvej československej republiky sa v nich vymenil celý rad nájomcov. Raz boli kúpele prenajaté ako celok, inokedy len určité objekty patriace mestu, napr. jedáleň, reštaurácia a pod. Mesto urobilo viac pokusov o trvalejší nájom, ale všetky po krátkom čase zlyhali. Do osudov mesta i kúpeľov často negatívnej zasahovali aj politické spory a osobné záujmy členov mestskej rady. Najviac pre kúpele v tých časoch urobil vtedajší kúpeľný lekár Dr. Mikuláš Atlasz.

Bardejovské Kúpele čaká bohaté leto

Otvorenie sezóny je jednou z najdôležitejších spoločenských udalostí kúpeľov a očakávajú na ňom tradične účasť okolo 900 divákov, čo je kapacita areálu a tak kúpele nemôžu uspokojiť všetkých záujemcov. K najatraktívnejším podujatiam tohtoročnej kúpeľnej sezóny budú ešte patriť Medzinárodné hudobné leto /02.07.2018 – 01.09.2018/, Bardejovské kúpeľné dni /07. – 08.07.2018 – sobota, nedeľa/, Alžbetínsky deň /19.08.2018 – nedeľa/, Pivný festival/ 02.09.2018 – nedeľa/ a Hornošarišský Vínny festival /06.10.2018 – sobota/.

Bardejovské Kúpele sú obľúbeným miestom oddychu, liečby i kultúrneho života. Priťahujú predovšetkým návštevníkov z Prešovského a Košického kraja. Bardejovské kúpele, a. s., majú teraz lôžkovú kapacitu v hlavnej sezóne až 1196 lôžok v 613 izbách. Do komplexu spoločnosti Bardejovské kúpele, a. s., v súčasnosti patria štyri hotely – hotel Alexander****, Ozón***, Astória*** a Mier**, depandance hotelov (František, Diana), apartmánové domy Carola a Palmíra, liečebné domy Alžbeta a Helios a 10 menších ďalších ubytovacích zariadení – viliek. Viac ako 60 % kapacity hotelov je prepojených spojovacou chodbou a klient tak medzi nimi prejde suchou nohou. Počet zamestnancov sa pohybuje od 245 (+ 92 outsourcing). Sú druhým najväčším zamestnávateľom v okrese Bardejov.

Otvorené sú pre verejnosť každodenne. Lákadlom sú predovšetkým dva wellness komplexy a v lete aj vonkajší bazén. Väčšie Wellness SPA – bazénový a saunový svet je v hoteli Ozón a menšie (bez plaveckého bazénu) je v hoteli Alexander. V komplexe Wellness Spa je možné využiť denne bazén v čase 11.00 – 21.00 h. a saunový svet v čase 13.00 – 21.00 h. V stredu až nedeľu sú prístupné aj fitness, masáže a solárium. V hoteli Alexander je k dispozícii v stredu až nedeľu od 13.00 do 20.30 hod. whirlpool, fínska a parná sauna, ochladzovací bazén, prívalová sprcha, tropická a masážna sprcha, tepidárium, fitness, masáže.

Bardejovské Kúpele sa rozprestierajú na ploche 31 hektárov a vo vlastníctve akciovej spoločnosti je 33 objektov. V areáli majú mnoho pozoruhodných historických objektov, ktoré navodzujú atmosféru noblesy a sú aj architektonicky pozoruhodné a hodnotné. Najkrajšou budovou kúpeľov je secesný hotel Astória, ktorý je čiastočne zrekonštruovaný a po kompletnej rekonštrukcii mu zdatne konkuruje krásne vynovený hotel Alžbeta. V areáli kúpeľov je 6 tenisových kurtov, minigolf, požičovňa bicyklov, 35 km značených turistických chodníkov. V blízkosti je mesto Bardejov zapísané do zoznamu UNESCO. Priamo v kúpeľoch sú kostoly: rímsko – katolícky, pravoslávny a grécko – katolícky.

Bardejovské kúpele, a.s., majú najširšie indikačné zameranie spomedzi všetkých slovenských kúpeľov. Liečia sa tu onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest, choroby pohybového ústrojenstva a ženské ochorenia. Bardejovská minerálna voda je prírodná-liečivá, slabo až stredne mineralizovaná, hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá uhličitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Osem prameňov je zavedených do krytej temperovanej kolonády, kde sa využívajú na vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr. Vychutnávala si ich nielen cisárovná Alžbeta, ale pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleona (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.

Viac informácií na: www.kupele-bj.sk

 

Zdieľať: