Výstižný názov prvej výstavy v novom roku, Umenie nás spája, v sebe ukrýva spojenie ôsmich poľských autorov. Spája ich rovnaká vášeň pre umenie, no každý z nich je niečím odlišný a zároveň výnimočný. Najmä štyria z nich. Maľujú totiž nohami a ústami a ich prístup k životu pohládza dušu.


Veľmi sa tešili, že sa mohli prezentovať na tejto výstave, ktorej otvorenie sa v Kultúrnom a turistickom centre „Poľsko-slovenskom dome“ konalo dňa 10.1.2019 za bohatej účasti hostí. Príďte si pozrieť nádherné diela a skúste uhádnuť ako boli namaľované. Verte mi, že na to len tak ľahko neprídete, pretože vyzerajú akoby boli vytvorené rukou.

Na výstave sa prezentujú Walery Siejtbatalow – umelec maľujúci ústami, ktorý po úraze krčnej chrbtice, ostal ochrnutý, ale jeho diela vyzerajú ako fotografie. Stanislaw Kmiecik – umelec maľujúci nohami sa narodil bez rúk, vystavoval u nás samostatne v roku 2016 a už vtedy rozdával radosť ukážkami svojej práce aj na Základnej škole na Komenského ulici v Bardejove. Jerzy Omelczuk – umelec maľujúci ústami je ochrnutý po detskej mozgovej obrne, no ani to mu nezabránilo tvoriť už odmalička. Martynka Gruca je 8 ročné dievčatko, ktoré sa narodilo s vývojovou chybou rúk, no berie život s optimizmom a maľuje nohami.

Všetci títo autori nám v deň otvorenia výstavy naživo predvádzali svoje umenie a zanechali v nás príjemné pocity s myšlienkami, ktoré nás posúvajú vpred a názorom, že ak človek niečo skutočne chce a ide si za tým tak dokáže doslova aj nemožné.

Okrem týchto autorov sa spojili aj ďalší štyria autori, fotografi – Stanislaw Kusiak a Denis Siejtbatalow, reštaurátorka Agata Barczynska a dizajnérka Stanislawa Kumorek.

Diela všetkých autorov ako aj info o každom z nich si môžete prísť pozrieť do galérie Poľsko-slovenského domu, výstava potrvá do 3.2.2019. Tešíme sa na Vás!

Mgr. Lívia Šarišská

Kultúrne a turistické centrum Bardejov

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…