Lokalizácia: Prešovský kraj, okres Levoča, Spišské Podhradie

GPS: N49°0’3“ E20°44’27“

Slovenským „Vatikánom“ je cirkevné mestečko Spišská Kapitula, z ktorého už oddávna organizovali cirkevný život nielen na Spiši prepošti, biskupi a kanonici. Mestečko je, spolu s ostatnými pamiatkami v okolí Spišského hradu, zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Najvýznamnejšou stavbou Spišskej Kapituly je neskororománska Katedrála sv. Martina. Podobu mohutnej trojloďovej stavby s dvoma vežami nadobudla v rokoch 1245 až 1275. V roku 1382 k nej pristavali kaplnku Corpus Christi, ktorú v rokoch 1488 až 1493 nahradili súčasnou kaplnkou postavenou podľa vzoru francúzskej Saint Chapelle. Barokové úpravy sa zotreli regotizačnými stavebnými činnosťami v rokoch 1873 až 1889, ktorými sa snažili dať katedrále stredoveký charakter zodpovedajúci vkusu obdobia romantizmu.

Biskupský palác postavili zároveň s katedrálou ešte ako prepoštský palác. Pri paláci sa v minulosti rozkladal francúzsky park, do ktorého sa vstupovalo cez dodnes stojacu tzv. Hodinovú vežu z roku 1739.

Vo východnej časti Spišskej Kapituly sa na úzkych gotických parcelách nachádzajú tzv. kanonie kapitulských kanonikov sprístupnené jedinou uličkou v meste. Opevneniecirkevného mestečka s dvoma vstupnými bránami postavili v 14. storočí a viackrát ho prestavali.

Spišská Kapitula je mestskou časťou Spišského Podhradia.

Zdroj: slovakia.travel

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Prešovský kraj

Pozrite si tiež

Patria – najvyšší kopec v okrese Prešov

Viete, ktorý kopec je v okrese Prešov najvyšší? Je ním Patria (1 171 m n.m.) v pohorí Bran…