Po dlhšej prestávke spôsobenej koronavírusom sa Kultúrne a turistické centrum Bardejov opäť vrátilo k premietaniu Medzinárodného filmového festivalu zimných cestovateľských a športových filmov z dielne a objektívu Expedičnej kamery.


Priaznivci adrenalínu si tak mohli v rámci SNOW FILM FESTU vychutnať filmový večer s bohatou nádielkou dobrodružných dokumentov, ktorý sa konal dňa 20.1.2022 v priestoroch Poľsko-slovenského domu. Obľúbený festival Snow film fest sa aj tento rok niesol v znamení najlepších svetových zimných filmov, ktoré nám doslova zobrali dych a dodali nám poriadnu dávku adrenalínu. Celkovo sme počas večera predstavili 6 filmov. Ktoré? To vám bližšie priblížime v nasledujúcich riadkoch.

Festival odštartoval film o prvom človeku, poľskom skialpinistovi Andrzejovi Bargielovi, ktorý dokázal zísť z vrcholu K2 na lyžiach – druhej najvyššej hory sveta, ktorá má na konte najviac neúspešných pokusov o zdolanie. Tento dychberúci výkon skialpinistu divákom zaručene učaroval. Ďalšia zastávka a túžba po slobode doviedla hlavného hrdinu – Viktora Beránka do Tatier. Napriek tomu, že svet v horách je častokrát na hrane komfortu, opisuje ho ako miesto na pol cesty do raja, kde skutočným domovom sa mu stala Chata pod Rysmi. Ďalší animovaný film sa niesol v úsmevnom duchu, ktorý na tvárach divákov vyčarila dvojica super záchranárov. Za iných okolností by mal zranený lyžiar šťastie, že sa dostal práve im do rúk, no akurát dnes nešlo všetko tak, ako by malo. V ďalšom dokumente sme zistili, že niekedy je lepšie namiesto dlhého plánovania a rozmýšľania, čo a ako sa jednoducho zobrať a odísť. Aj keď svahy nad kaňonom rieky Middle Fork Salmon River nie sú bežná destinácia kam mieria lyžiari, dobrodružstvo a adrenalín boli silnejšie než strach. Zamysleli ste sa niekedy, čo robí lyžiarske zážitky nezabudnuteľné? Práve miesto a kultúra boli dôležitým momentom pri ďalšom filme, ktorý vtiahol divákov do iránskych ulíc, na trhovisko, ale aj na svahy iránskych hôr. Posledný film dokumentoval partičku kamarátov, ktorí si vyrazili na skialp do Libanonu. 10 dní, ťažký batoh, pľuzgiere, nechcené ranné vstávanie, niekedy parádne zjazdy a inokedy nanič lyžovanie. To všetko a určite ešte oveľa viac prežije človek na skialpoch. Inšpirovali vás niektorý hlavní hrdinovia?

Snow film fest sa premieta vo viac ako 200 slovenských a českých mestách a teší sa veľkej obľube. Zvyčajne sa premieta od októbra do decembra, ale v momentálnej situácii sa termín predĺžil do februára. Čochvíľa je tu aj jarná časť Expedičnej kamery a vy sa už môžete tešiť na nové dokumenty, ktoré budeme premietať aj v priestoroch Poľsko-slovenského domu. Veríme, že situácia nám aj tento rok dovolí zorganizovať v poradí pre nás už 14. ročník Expedičnej kamery a potešiť tak fanúšikov cestopisných a adrenalínových filmov z Bardejova a okolia. O presnom dátume Vás budeme informovať.

Načítať ďalšie súvisiace články
Načítať viac informácií Kultúra

Pozrite si tiež

Môj najobľúbenejší vianočný koláčik

Piatkové popoludnie patrilo akcii Okresnej organizácii Únie žien Slovenska v Bardejove, kt…